Evde Hazırlanabilen Bir Tarif

cansucelik07

Yavru kedim için evde yapılabilen bir tarife ihtiyacım var. Hazır mamalarada baktım. Ama çok pahalıydı ozellikle yavru kedi mama larını fiyatları uçmuş derecede. 1 yaşına kadar evde hazırlamayı dusunuyorum. Belki sonra hazır mama alırım.tabi bi tarif bulabilirsem
Bildiğiniz bir tarif varmı??

44 CEVAP

Tam1cat

Açtığın diğer soruların hepsini inceledim. Lütfen o kediyi sakince annesinin yanına bırak. Ailen istemiyor, zar zor ikna etmişsin, diyorsun ki yavru zaten çok masrafı yok. Daha önce kedi besledim önce evdeydi, sonra balkonda baktım diyorsun. Kusura bakma ama buna da karşıyım madem balkona atacaktın neden eve alıştırıyorsun?Güvencen yoksa, o canlıya hakkıyla bakmayacaksan alma. Evde tarif arıyorsun,yok kardeşim evdeki tarifi yapamazsın. Kuru mamaya masraflı diyorsun, her gün ciğerle, tavukla, etle nasıl besleyeceksin? Kabağın kilosu 6 lira, havuç 8 lira. Et fiyatları zaten uçmuş gitmiş. Sen besin değeri yüksek bir mama hazırlamak istesen daha pahalıya denk gelecek. 300 lira vereceksin matisse 10 kg alacaksın aylarca vereceksin onu. Yanına takviye olarak yine evde hazırla ver. Yavrudur masrafı olmaz diye bişey de yok. Sabah evden çıkarken sapasağlam olan kedim 2 saat sonra geldiğimde ağzını komple şişmiş buldum. Böcek ısırması değil, ne olduğu belli değil. Aldım götürdüm veterinere, durduk yere bir ton masraf. Sokaktaki kedilere bak çok istiyorsan, onları doyur. Hem sevap olur hem o miniklerin karnı doyar. Bikaç ay sonra kızgınlığa girip her yere işeyince annen o hayvanı sokağa atacak bu da belli bir şey. Burda onlarca başlık açıldı annem babam kedimi attı diye. Sonra burada yaşım küçük, param yok, öğrenciyim veteriner masraflarını karşılayamıyorum, bedava nerde kısırlaştırırım diye başlıklar açıyorsunuz. Bir kısırlaştırma 200 liradan başlıyor. Ben de üniversite öğrencisiyim. Tüm bunları bilerek aldım yanıma. Yeri geliyor canımın istediğini değil ucuz olanı tercih etmek zorunda kalıyorum. Herkes çok zengin değil, ellerinden geleni de yapan insanlara hayranım ama gerçekten hayvanseversen imkanların düzelene kadar sokaktakileri doyurur korursun. Sen daha mama parasını çok buluyorsun bunun kısırlaştırması, karma aşısı, gerektiğinde iç dış parazit aşısı var. Karma aşı 80 liradan, iç dış parazit 80 liradan, kuduz 70 liradan başlıyor ki gideceğin veteriner daha yüksek de söyleyebilir. Bunları nasıl karşılayacaksın. Aileni zoraki ikna ettin. Karşılayacaklarını sanıyor musun? İyilik değil kötülük bu. Üslubum sert oldu biraz ama bu tarz bencilce durumlara kibar cevap veremiyorum kusura bakma bi zahmet.

Gamzessven

Kediyi sahiplenmeye karar verdiğine göre ailen manevi destek olacak yani? Evdeki herkesin kediyi istediğine eminsin değil mi? Daha dün 17 yaşındaki bir kızın kedisini annesi evden atmış kedi de ortada kaldı kız da çok üzgündü. Umarım öyle şeyler yaşamak zorunda kalmazsın. Matisse veya golosi alabilirsin mama olarak. Kum da signor gatto alabilirsin

Tam1cat

İstemsizce güldüm, 12 yaşındaki küçük hanımefendi, anneciğini de seni de tanımam etmem. Sokağa bıraktığınız kedi tabi ki geri gelmeyecek. Sokaklarda dövülüyor, yakılıyor, kesiliyor ve daha nice kötülüklere maruz kalıyorlar. Sen insana alışkın kediyi sokağa salınca kim bilir yavrucak eve neden geri dönmedi? Kısırlaştırmaya karşıyım diyorsun, hadi bir açıkla bakalım neden karşısın? Günah mı, canımı yanar yoksa ebeveyn olmak mı ister? Daha bir şey bilmeden, araştırmadan kedi sahiplenmek istemen normal. Ben senin yaşındayken evimizde 30dan fazla kedi vardı. Evimizdeki kendi 6 kedimiz dışında yeni doğum yapmış, hastalanmış, kör, ayağı kuyruğu kangren olmuş, kanserli ve daha aklıma dahi gelmeyen rahatsızlıkları bulunan bir ton kediyle yaşıyordum. Her gün halamla birlikte sıra sıra veterinere taşırdık onları. Yeter dediğimiz, bıktığımız, üşendiğimiz illaki olmuştur. 2 saatte bir uyanıp daha 3 günlük yavruları doyurmak, çişlerini yaptırıp gazlarını çıkarmak zaman zaman yormuştur. Bölünen uykularla halam babannem ve ben nöbetleşe az yaşamadık. Yatağa bir girerdim benimle birlikte 10 kedi daha. Hepsi koynuma sokulmuş. Bütün yorgunluk öyle giderdi. Tüm bunları baz aldığımda en azından bakımlarından biraz da olsa anladığımı düşünüyorum. Ha bak bana sorarsan onlara bakmak hayatımın en güzel zamanlarıydı düşündüğümde. İstemen doğal ve çok güzel bir şey ama kendinle çelişiyorsun.

  1. Hazır kutulu inek sütü verebilir miyim diye başlık açıyorsun

  2. Ucuz kuru mama hangisi diye başlık açıyorsun

  3. Evde kendim yapacağım mamalar çok pahalı diyorsun

  4. MADDİ DURUMUMUZ İYİ HER ŞEYİ KARŞILARIZ diyorsun.
    E be kardeşim sen bana şu iki sorunun cevabını ver

  5. Madem maddi durumun iyi neden mama almak için bile 3 ayrı başlık açıyorsun?

  6. Neden kısırlaştırmaya karşısın?

Anonymus552223

Bence sen bir kez daha dusun sahiple me olayini. Simdilik aileni ikna edebilirsin, ama bunun kisirlastirmasi var, aşisi var. Etraflica bir arastirma yapmadan, sahipleniyorsun gibi gorunuyor. Kedi kizisma doneminde ornegin, evde surekli miyavlar etrafa işeyebilir sizi uyutmaz. Kisirlastirinca bu durum ortadan kalkar. Bu sadece cok ufak bir ornek karsilasabilecegin sorunlara

Bir kere çiftleştirince bir daha kızgınlığa girmeyecek sanıyosun galiba

aysegunerr

Seni çok iyi anlıyoruz @cansucelik07. Kedileri seviyorsun, evde bakmak istiyorsun. Bunlar güzel şeyler bunu eleştiren yok. Ama evde bakmak istediğin bir can peluş oyuncak değil. İstediğim gibi bakarım diyemezsin. Büyük sorumluluk gerektiriyor:

Aşılarını düzenli yaptırmalısın, kaliteli mamalar vermelisin, kesinlikle ev yemekleri vermemelisin(insanların yediği :)) vitamini ve ödül mamasını eksik etmemelisin, mama ve su kabanı sabah akşam yıkamalısın, suyunu günde en az iki kez yenilemelisin, her gün taramalısın, her gün kumunu temizleyip çöpe atmalısın, ayda bir kum kabını temizleyip kumu yenilemelisin, oyunlar oynatmalısın, alanını kısıtlamamalısın(kafese veya bir odaya kapatmamalısın), evde istediği gibi gezmeli, evde güvenliğini sağlamalısın(zehirleyecek bitkileri kaldırmalı, pencereye ve balkona sineklik ve kedi ağı taktırmalısın), stresten uzak tutmalısın, zamanı geldiğinde kısırlaştırmalısın(buraya uzun uzun yazmayacağım azıcık araştırsan anlarsın nedenini), diğer kedileri de seviyorsan ve önemsiyorsan asla çiftleştirmemelisin, (arkadaşlarında dediği gibi sen sürekli başka kedilerle çiftleştirceksin doğacak kedilerin akıbeti belli olmayacak ve sokaktaki kedilerin yaşama şansı daha da düşecek), bir rahatsızlığı olursa direk veterinere götürmeli, tedavilerini aksatmamalısın... Bunları yapacağına inanıyorsan SAHİPLEN. Yoksa hem o kediye hem de istemeden de olsa sokaktaki yavrulara zarar vermiş olacaksın.

AİLEN İLE BİRLİKTE etraflıca araştırmalısın bence. Bu kadar insan boş yapmıyor. Bilinçsiz aileler ve çocukları yüzünden yüzlerce belki binlerce hayvan ölüyor her gün.

Burda kaç kişi yazdı ailem izin vermiyor sadece balkonda terasta bakabilirmişim deyip iki gün sonra yok kedim kayıp oldu, balkondan düştü öldü, kaçtı geri geldi hamile kalmış yavrularla birlikte atacaklar bilmem ne... Bencil olmayın sadece biraz araştırın ve aklınızı mantığınızı kullanın Allah aşkına.

Bir kaç yıl daha sabret; araştır, oku, sor, bilinçlen... Zamanı gelince kendi evinde güzelce bakarsın umarım. O zamana kadar madem durumunuz iyi sokak hayvanlarıyla ilgilen hem belki o zaman az da olsa anlarsın burda yazan insanları...

gozdeyilmaz

soruyu soran kardeşimize sesleniyorum şaka mı yapıyorsunuz acaba dışarı salmak çiftleşsin demek falan hem madem maddi durumunuz iyi o zaman alın nd mama mis gibi yesin. Ayrıca hadi yaşını geçtim bilinçli değğiilsin sütten ayrılmamış kediyi almaktan bahdesiyordun eee bunu diyen insan nasıl bilinçli bir şekilde yavru olan bir kediyi büyütebilir. Kaldı ki o küçücük can evde yalnız kalamaz büyüyene kadar. Umarım kediyi alamazsın

Gamzessven

Önceki kedisi erkekmiş işiyordu demişti. Kim bilir kaç dişi hamile kaldı kaç yavrusu öldü. Burada yazılan şeyleri anlasaydın çoktan vazgeçmiştin. Anlamıyorsun ama tekrar söylüyorum. Kısırlaştırmaya karşıyım falan yok. O hayvanı alacaksan 3 ayda bir parazit aşılarını yaptırmak zorundasın. 6 ayda bir kuduz, yılda bir karma aşılarını yaptırmak zorundasın. Her ay yiyeceği en az 2 kgluk kaliteli bir mama almak zorundasın. Her 10 kgluk kumunu almak zorundasın. Kumunu hergün en az 1 kez temizlemek zorundasın. 2 haftada bir tuvaletini yıkamak zorundasın. En geç 1 yaşına geldiğinde kısırlaştırmak ZORUNDASIN. Kedinin balkondan camdan kaçmaması, düşmemesi için camlara balkonlara sineklik tarzı güvenliğini yaptırmak zorundasın. Hastalandığında evde yapabilecek bir şey var mı diye düşünmeyip hemen veterinere götürmek zorundasın. Ve emin ol daha unuttuğum birçok şey vardır. Bunu buraya kadar okuyup annem de yardım edecek diyorsan sorumluluk almış olmuyorsun. Annen sırf sen istiyorsun diye almış oluyor kediyi eve. (ki zaten yardım etmeli şu durumda) Veterinere kendin götüremezsin mutlaka veteriner de bir büyük ister yanında. Yani annene kalmış oluyor çoğu şey.Kedinin evdeki hayatı da annene bağlı, sağlığı da annene bağlı. Sana diyoruz ki güzelce az daha bekle ve araştırma yap. Hayatın başındasın illaki sahiplenirsin bir sürü kedi bu acelelikle kendine de zarar veriyorsun kediye de. Nereden biliyorsunuz beni tanımıyorsunuz falan dersen de bizzat tecrübeyle sabit. Buradakiler hep görüyor böyle konuları. Geçen biri annem kediyi kızgınlığa girdiği için attı 17 yaşındayım bir şey yapamıyorum dedi. Başka biri kedim balkondan düştü annem veterinere götürmüyor dedi. Başka biri annemler ben okuldayken kediyi dolaşsın diye salmış kedim eve dönmüyor dedi. Bunları heeep görüyoruz burda. Önceki kedinizi salıyormuşsunuz şimdi bu kediyi salmayalım desen annen yine salacak. Bak bir problem. Tamam sen küçük değilsin ama biz senden büyüğüz az söylediklerimize, olacakları tahmin ettiğimiz şeylere kulak ver.

Ayse_naz_G

Bence hiç riske atma,kedin evde yaptığın mamayı yedikçe isteyecektir ve çok kilo alıyor diye araştırdım Matisse alabilirsin mama olarak en azından diğerlerinden biraz daha ucuz

Gamzessven

Asıl küçük kedinin masrafı çok olur. Sıfırdan başlıyorsun her şeye. En temel ihtiyacı olan mamayı karşılamada bile zorlanıyorsan (ki bu yaşın gereği normal bir durum) diğer ihtiyaclarını karşılarken de zorlanacaksın. Aşı fiyatları söyledikleri gibi zaten pahalı. Yani kedi çok sağlıklı olsa bile maddi giderleri fazla şu an senin için. Ayrıyeten bi üşütse bi mantar olsa bi hastalığı çıksa karşılayamazsın ve üzüntüden kahrolursun bu sefer. Burada herkes senin için söylüyor bence bir kulak asmalısın. Üniversitede bir bursun olur, daha çok araştırma yapıp daha çok şey öğrenirsin ve kedine çok güzel bakarsın. Ama şu an için gerçekten erken. Bir sürü yavru kedi var zamanı geldiğinde çok minnoş başka bir kedi bulursun. Sabırlı olmanı rica ediyorum tekrar.. çünkü şu an hiçbir problem yok gibi gelse de kedi eve tamamen alıştıktan sonra ailen gerçekten söylenmeye başlayacak. Çünkü kedileri seven ailelerde bile oluyor bu söylenmeler. Benim ailem çok sever mesela ama kızgınlıkta yaptiğı çişlere kızıyor mesela. Günde 3-4 kez işediği zamanlar oluyor. Yeni aldığımız koltuklar, yorganlar çişli. Şu an laf anlatabilecek olgunlukta olduğum için beni dinliyorlar ve sözümü geçirebiliyorum. Ama senin için biraz erken işte bunlar. Bir dinlerler iki dinlerler sabırları taştığı yerde ağlasan da fayda etmez. Lütfen biraz daha bekle ilerde daha iyi anlayacaksın ve iyiki beklemişim diyeceksin

Gamzessven

Kısırlaştırmaya karşıyım diyerek üzdün gerçekten. Çiftleşsin diye dışarı salıyoruz diyorsun. O çiftleşsin gelsin sonra çiftleştiği dişi aç mı tok mu yavruları nerde doğurdu yavrulara noldu hiç onları düşünmüyor musunuz? Dışarı salıp çiftleştirmek de arkadaşının kedisiyle çiftleştirmek de yanlış bir şey. Ayrıca denildiği gibi bir kez çiftleştiğinde kızgınlığı gitmeyecek. Kısırlaştırmak zorundasın yani. Maddi problem yoksa da mama almaktan vazgeçmek yerine en iyisini almaya çalışırdın. Hem maddi problem yok diyorsun hem de mamalar pahalı geldi evde hazırlayacağım diyorsun. 12 yaş da inan ki sorumluluk için erken :)

Kısırlaşrırma her zaman daha iyi olur . Kedinin ömrü uzar, hastalıklara yakalanma oranı azalır ve hayatı boyunca üreyerek yıpranmaz ve zarar görmez.

minnoskoss_123

Ha birde kedisini sokağa salıp çiftleşmesini bekleyecekmiş öyle mi? Eğer bunu yapacaksan sokak hayvanlarına çok büyük kötülük etmiş olacaksın. Bununla birlikte bencil bir insan olduğunu herkes bilecek. Sen de hayvanseverim diye ortalıkta dolanamayacaksın kafana göre.

https://www.suzionline.com/kedi/bir-kerecik-anne-olsun/

Bence bunu oku . Çok güzel anlatmış @cansucelik07