Sahiplenilmezse Nasıl Bir Yol İzleyebilirim?

InciCAN

Merhaba.
10 aylık İnci ‘m ve 1,5 aylık torunlarım Deniz, Mahir ve Nehir’i sahiplendirmek istiyorum. Ben çalışıyorum ve kronik rahatsızlığımdan dolayı evde canlı beslemek etkiliyor beni. Annem tek başına afacanlara bakamıyor. Ayrıca kiraya çıktığım için ev sahibi evinde kedi de istemiyor.

55 CEVAP

Hidatot

Yavruların sahiplenebileceğini düşünüyorum. Büyük kuzu daha öncesinde dışarı çıkıyor muydu hiç

Anonymus552223

Siz klubeyle parka birakacaksiniz ama o kulubeye daha baskin olan baska hayvanlar girecek, ne yer ne icer çöp karistirmayan hayvan. Sokaga birakmak ölume birakmak demek, daha yeni boyle bir olay arkadasimin başina geldi, sokaga birakmayin sahiplendirelim dedim, birakmişlar ve daha 3. Günu kanlarini sokaktan temizledi cunku araba çarpmis. Birşey olmaz nasilsa demeyin illaki oluyor.

InciCAN

Niye böyle önyargılısınız?
Çözüm üretmeye çalışıyorum farkındaysanız. Siz niye yardımcı olmaya çalışmıyorsunuz ?

InciCAN

Vicdandan bahsediyorsunuz, ben gerekli bütün tedavi sürecini üstlendim. Sırf çıkardığım o delikten gözü hasarlı, kimse bakmazsa ölür diye evime aldım. Taşınmaktan bahseden arkadaşlar, iş sebebi ile aynı ilde 10 aylık kedinin bu üçüncü evi zaten! Ev sahibine gelince adamın bütün perdeliklerini kaldırdılar, sorun değil yine yaptırılır ama haklı olarak kedi istemiyor evinde. Ben zaten sahiplenen kişilere gerekli desteği vereceğimi söylüyorum. Vicdansız bir insan olsam direkt olarak kapının önüne ya da parka bırakır gelirim. Ben insani olarak sizden nasıl bir yol izleyeceğim konusunda bilgi almak istedim ama siz insanlar yine önyargılarınızdan öte hiçbir şey yapmıyorsunuz.

limis

Bebekleri sahiplendirip kızınıza bakmanız çok mu zor gerçekten? Kisirlastırırsanız sakinleşir zaten öyle perdelere falan saldırmaz. Sonuçta köpek değil gezdirme derdiniz bile yok. Siz hastalığınızdan dolayı bakamasanız bile belki anneniz bakar. Sonuçta tek kedi kolay olur bakması. Nolur sakın sokaga bırakmayın sonra cok üzülürsünüz.

Gamzessven

İnsanlar buraya soru soruyor sonra yine kendi bildiğini yapıyor zaten. Kediyi parka bırakmayı düşünüyorsa bir insan çözüm aramıyordur. Öyle bir çözüm olamaz. Ev sahibine tamam beslemiyorum de geç. Hayvan kısırlaştırınca zaten sakinleşiyor. Nerden bilecek. O kadar tedavi ettirip baktığın süre kadar daha yaşattın ama bıraktığında yine ilk bulduğu hale dönecek ve bunu sırf sen bıraktın diye olacak. Yani yaptığın uğraştığın tedavileri de süpürmüş oluyorsun bu davranışınla. Eve aldın hayvan sessizliğe alıştı hazır gıdaya alıştı hemcinslerine karşı savaşmayı unuttu birden aklına kedi beslemeye uygun olmadığın aklına geldi. Dediğim gibi yine herkes bildiğini okuyor ama eve alışmış o hayvanın sokakta yaşama ihtimali yok gibi bir şey. Bunu ona yapan da sen olacaksın yaptığın önceki tedavilerin iyiliklerin önemi yok. Hayvan kötü durumdaydı aldın. Şimdi bırakacaksın ve hayvan yine kötü durumda. Elde var sıfır. Kendi vicdanınızı rahatlatıyorsunuz başka bir şey değil.

Anonymus552223

Bir de kisirlastirmadan birakirsaniz, bu yaz yine yavrular. Hem yavrulari hem kendi sefil olur. Eger yeterince ilan verirseniz anne de sahiplendirilir, ama biraz beklemeniz gerekiyor.

Gamzessven

Parka bırakmakla parka kulübe yapmak arasındaki farkı söyler misinizzzz. Eve alışmış bir hayvanın kulübede yaşamasını mı bekliyorız şu an gerçekten. Evet kısır olunca sakinleşiyorlar kısırlaştırdıktan sonra farkı göreceksin zaten. Kapıya gelmeyen kedi yok keşke tek problem kapıya gelmesi olsa. Hayvan doğum yaptı emziriyor tüy dökmesi gayet normal ve azalacak bir şey. Yavrular sahiplendikten sonra da azalır. Bunların çözümü mü parka bırakmak. Çok daha basit çözümleri var. Siz yeter ki isteyin.

Gamzessven

Kedi alerjisi olan insanlar bile kedi besleyebiliyorsa bu söylenenler bahane gibi duruyor. Kendi hayvanınızı size zorla sevdirecek değiliz. Onu gerçekten sevseydiniz bu problem olarak gösterdiğiniz şeyleri görmezdiniz bile

Cansumuezza

gamzenin dediği gibi kimseye hayvanını zorla sevdiremezsiniz arkadaşlar boşverin. Allah bahtını güzel etsin o çocuğunda.

InciCAN

İnci ‘yi kısırlaştıracağım, yavruları da sahiplendireceğim.

Anonymus552223

Daha kucukmus, biraz buyuyunce ve kisirlastirinca ustunuze atlama huylari ve diger şımarikliklar azalir. Hem yavrular hem anne olunca zorlanmaniz normal, ama insallah gececek hepsi. Tuy dokulmemesi icin de kullandiginiz mamaya dikkat edin.

InciCAN

İlk sahiplendiğimden beri Proplan kuru/yaş kullanıyorum. Metropol Hayvan Hastanesi önermişti, sanırım sorun mamadan kaynaklı değil. Hamilelik, doğum, emzirme döneminin tetiklemesi olabilir.

Kedicihanim

Kedilerini sahiplendirmek isteyen kadına ne kadar uzun ve edepsiz cevaplar yazılmış aklım hayalim durdu. Kötü niyetli olsa burada çözüm aramazdı, o hayvanı sokaktan kurtarmazdı. Kadın her cevabında gözü hastaydı ve bakamayacağımı biliyordum ama bakmazsam öleceğinide biliyordum diyerek yardım istiyor siz nasıl terbiyesizlersiniz ki kadını türlü şeylerle itham etmişsiniz. Bıraksaydı da ölse miydi hayvan? Çözümünüz varsa yazın yoksa boş yapmayın her şeyi siz bilmiyorsunuz. En hayvansever de siz değilsiniz. Kadın bakamıyorsa şu laf edenler baksın anneye ve yavrularına. İşlerine gelirse tabi. Bekliyorum, inci'nin 2. Kahramanı ve yavrularının yeni sahibi şu çok bilmişler oluversin hadi bakalım.

Gamzessven

3.kedin niye doğurdu kedicihanım. Hayvan sayısının 9 a çıkması senin elinde olan bir şeydi. Doğurtup doğurtup çok kedim oldu hayvanseverseniz sahiplenin diyemezsin. Sorunun sahibi hanım da kısırlaştırıcam demiş en son. Bir çözüm denenecek yani sakinleşir dedik çünkü. Sizin yaptığınız ne oluyor şimdi kime yardım ettiniz bu cevapla