Kedi Cinsi

hkndmr1428

İyi günler uzun düşünmeler sonucu bir kedi sahiplenmeyi kararlaştırdım sevimliliği yüzünden en çok british shorthair cins kedi istiyordum. Lakin biraz araştırma sonucu kucak sevmedikleri ve çok oyuncu olmadıklarını öğrendim. üniversite okuyorum en fazla 4 saat yalnız bırakırım kendi evimde yaşıyorum ve kediyi sürekli sevmek oyun oynamak kucağımda yatırmak istiyorum önerebileceğiniz kedi cinsi ve üreticisi var mı ? İstanbul'da yaşıyorum ve yaz tatilinin sonunda alacağım. Şimdiden teşekkürler :D

59 CEVAP

Gamzessven

Siz çok yanlış anlamışsınız. O kadar zor durumdaki cins kediyi bırakın ölsün demiyoruz. Siz genellemenin içine girmiyorsunuz ki zaten neden üstünüze alındınız. Bizim lafımızın kime gittiği belli üretim yapıp ticari amaçla kullananlarda ve bile bile evdeki hayvanını çiftleştirenlere(ücretsiz sahiplendirse de). İnsanın üremesiyle hayvan aynı şry mi allah aşkına savunayım derken saçmalıyorsunuz. Kedilerde aile duygusu yok sizin de kedinizi çiftleştirip soyunu devam ettirmenixe gerek yok. İnsanlar bilinçli hayvanlar bilinçsiz bu kedilerin üreme olayını karşılaştırmamalısınız insanla

Tam1cat

Ben kötü niyetliyim bu durumda. Yetimhaneden çocuk sahibi olmak ile aynı şey değil. Her insan anne baba olmaya uygun da değil. İnsan kendi çocuğunu sevemiyor, başka çocuğu nasıl sevsin? Bakabileceğinden emin olan zaten evlat ediniyor. Bunla kıyaslayamazsınız.
Kulağı kırıksa o hastalık genini taşıyordur. Bunu da ben değil uzmanlar söylüyor ama kimin umurunda değil mi? Evet içim gidiyor dedim, benim her kediye içim gidiyor. Hepsi birbirinden güzel canlılar ama insanlara artı yanmış gibi gelen o uysallık da zaten hastalık geninin bir etkisi. İnlemiyor demişsiniz, zaten İnlemiyorlar acı içinde,yanlış duymuşsunuz.
Üretip satmamanız harika fakat bu kedi her doğumda bir yavru mu doğuruyor ya da doğan yavrular sizde mi hepsi? Sahiplendirdiğiniz insanların ne yaptığını kontrol edemezsiniz. Burada bunu savunmanın anlamı yok. Benim de 2 tane İran kedim vardı. Sahibi uyutmaya götüreceği vakit bize vermesini istedik, aldık. Onlar da türlü işkenceler çekiyor yaşamları boyunca. Biz bu türleri çoğaltmaz, yaymaz ve ticaretine ortak olmazsak, bu türlere olan talep azalırsa zaten rahat bırakacaklar yavrucakları. Benim savunduğum nokta budur. Daha önce de gayet anlaşılır bir şekilde yazdığımı düşünüyorum ama anlamamış, gereksiz ve haksız bir savunmaya girmişsiniz.

srplzngl

Tek sorun ticaret değil. Asıl sorun evdeki cins hayvanı çoğaltıp ücretsiz de olsa başkalarına vererek sokak ve barınak hayvanlarının şansını azaltmak. Cins kediler midemi bulandırıyor, çok çirkinler, hep hasta oluyorlar ve hep acı çekiyorlar demiyorum; bütün kediler dünya güzelidir benim gözümde. Ben onları çoğaltmak ve sahiplenmek bencilliktir diyorum. Çünkü aklım almıyor, ben barınaktan bir tane daha kedi kurtarabilmek için aylarca aileme yalvarırken başka bir insan nasıl olur da sırf kulakları kıvrık değil diye o canları gözardı edebilir.
Sokakta baktığım bir sürü kedi var diyorsunuz ama gözünüzde yuvayı hak eden yalnızca sizin “biblo gibi” kıvrık kulaklı herkesin bayıldığı kediniz. Sizce de burada savunulmaması gereken bir bencillik yok mu?

Eymentalay

Geçmiş olsun sabah uyandığınızda ağır linç yemiş olacaksınız :))))

Gamzessven

Hayvanın nasıl davranışlarda olacağı biraz size kalmış. Cins de olsa alıp zorla kucağınızda tutmaya çalışırsanız kaçar gider. Dilinden anlamak lazım ve sevdirmeyi istediği saati beklemek lazım. Tekir ve dediğim diğer sokak cinsleri de gayet sakin ve ilgi manyağı oluyorlar. Sizin onu nasıl bir ortama alıştırdığınıza bağlı bu.

Merhaba eğlenmek için kedi alınmaz

Tam1cat

İnsanların kızdığı nokta bir kerecik anne olsun mantığı olabilir mi? Evimize aldığımız kediyi çoğaltmak demek sokaktaki yardımımıza ihtiyacımız olan bebeklerin şansını elden almak demek. Size tepki gösteren kişiler büyük ihtimalle sokaktaki o bebeklerin tedavisiyle, sahiplenmesiyle uğraşmaktan yorulmuş kişiler. İnsanlar sahipleneceğinde sokaktaki yavrudan önce evde doğmuş yavruyu tercih ediyor. Bu konuda kusura bakmayın tepki göstermekte haklılar.

Luckysmom

Herkes tekir yada sarman bakmak zorunda değil evet o yüzden diyorum oyuncak mağazalarında pofuduk pofuduk peluş kedi oyuncakları var. Tam istediğiniz gibi. Böyle kucağınıza alıyosunuz müzik de çalıyo bazısı düğmeye basınca.

Biritiş doğormoooş diye alınıp 1 -2 ay sonra sokağa atılan bir canın ızdırabından iyidir , ne dersiniz?

Anonymus552223

Melez olabilir ama kivrik kulak genini almis. Ustune neden aliniyorsun, kedini cope at tekir al diyen olmadi. Her kediyi seviyoruz, neye karsi olundugunu iyi biliyorsun bence burada.

Cansumuezza

oldu siparişiniz hazırlanıyor

Kedicihanim

Kamu spotu: linç etmeye gelmedim
1 yıl önce tanıdıklarımın bana teferans olmasıyla, tanımadığım bir aile bana cins kedi teslim etti. (Dişi mavi rus) Geldiğinde o kadar sinirliydi ki bırak sevmeyi yanından geçemiyorduk. 1 yıl oldu hala arada bizi korkudan titrettirir. Bu hanım toplamda 5 bebek verdi bize. babaları sayesinde (2 farklı cins baba) scottish fold ve britsh shorthair cinsi kedileri deneyimledim. Deneyimim şu ki scottish fold aşşşırı sakin, sessiz ama asla oyun ve kucak sevmiyor (yavruyken bile) hatta benimkinin adı mülayim o derece. Benim britishler biraz hiperaktifti ama kesinlikle ne kucak ne oyun sevmiyorlardı. Bende şuan sadece 1 tane scottishfold kaldı gerisini sahiplendirdim. Bu zamana kadar çok tekir baktım tekirin oyunculuğunu cana yakınlılığını bu cins kedilerde bulamadım. Ayrıca özel mama, kum ve tüyleri için özel spreyler getirmek zorunda kaldım (vet. Ziyaretlerimizi saymıyorum) yapmak zorundayım çünkü bünyeleri hassas. Ama tekirler cins kedilere görece daha sağlam bence. Karar senin. Ayrıca sahiplendirme yapan cins kedi zor bulursun yani 10'da 1 . Herkes sahip olmak istiyor onlara. dolayısıyla ticarileşmiş durumdalar.

Luckysmom

@eymentalay Səni görüncə kusasım gəlir.

Eymentalay

Bi parmak at boğazına rahatlarsın :)) @Luckysmom Ayrıca şuna açıklık getireyim hayvan ticaretini, cins kedi üretimini, kısırlaştırmaMAyı asla savunmuyorum. Ben de kedimi sokaktan sahiplendim satın almaya karşıyım kısırlaştırmaya da gayet sıcak bakıyorum ama bir kere çiftleşip anne olduktan sonra kısırlaştırmak istememden ötürü burda büyük linç yedim. Benim gibi düşünen insanları sonuna kadar savunuyorum linç edenlere de bişey demiyorum sürekli konuşuyorlar eleştiriyorlar kimsenin kimseye saygısı kalmadı. Cins kedi isteyen arkadaşa da zaten ne yazsak linç yiyecekti o yüzden ben tavsiye vermedim nasıl olsa şekilde görüldüğü gibi onlarca kişi veriyor iyi forumlar :))

Anonymus552223

Her kedi farklidir, su cins soyle oluyor boyle oluyor denilenlere aldanmayin. Onemli olan aranizdaki iletisim. Dogru bakarsaniz ve anlayisli olursaniz, kedi de ona gore davranir

Luckysmom

Bacım ben hislerimi söyledim, fikirlerimi anlayamıyorsun çünkü ne desem boş :D @eymentalay

Madem hayvan ticaretine karşısın ne diye iftira atıyosun yok linç ediyomuşuz yok bilmem ne. Ağzına sakız yapmışsın linç de linç. Alkış mı bekliyosun anlamıyorum ki. Ortada hiç bişey yokken linç edecekler diyosun asıl senin yaptığın saygısızlık. Önce kendimize bakalım ağzımızdan çıkan laf akıl mantığa sığıyomu diye ondan sonra savunalım.

Sanada iyi forumlar :)