Kedi Cinsi

hkndmr1428

İyi günler uzun düşünmeler sonucu bir kedi sahiplenmeyi kararlaştırdım sevimliliği yüzünden en çok british shorthair cins kedi istiyordum. Lakin biraz araştırma sonucu kucak sevmedikleri ve çok oyuncu olmadıklarını öğrendim. üniversite okuyorum en fazla 4 saat yalnız bırakırım kendi evimde yaşıyorum ve kediyi sürekli sevmek oyun oynamak kucağımda yatırmak istiyorum önerebileceğiniz kedi cinsi ve üreticisi var mı ? İstanbul'da yaşıyorum ve yaz tatilinin sonunda alacağım. Şimdiden teşekkürler :D

59 CEVAP

Rkandu11

Merhabalar , hayvanların eğlence ihtiyacımızı karşılayacak canlılar olduğunu bilmiyordum. Bugün itibariyle kızımla 19. Günümüz. Barınaktan sahiplenmemin sebebi , hayvanların gördüğü kötü muamele ve 2 ayaklı şeytanların ölümüne sebep olmaları. Sahiplendiğimde hastaydı , benim düşüncem ve amacım kızımı cezaevinden kurtarmak ve ona mutlu , sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sunabilmek ve karşılıksız yapan kişilerin de bu düşüncede olduğuna inanıyorum. Kendime hiç bir zaman yapmadığım , hiç bir zaman yemediğim masrafı yaptım ki yapıcam o benim kızım. Ben sahiplenirken şartlar ne olursa olsun gerekirse telefonumu , gerekirse ceketimi de satarım diye kendime güvenerek kızımı gerçek duygularla sahiplendim. Sevgi emek ister , hayvanlar insanlardan daha merhametli olduğuna inanıyorum ve yapılan iyilikleri karşılıksız bırakmazlar ama karşılık beklememeliyiz , bizler çıkar amaçlı , mutlu olalım veya hobi amaçlı olarak değil mutlu edebilmek için uğraşıyoruz , Allah gönlünüze göre versin , iyi geceler :))

Gamzessven

Milyon tane kedi saçma sapan ölüp telef olurken sırf tatlı diye insanların geniyle oynadığı ve bu yüzden hayatları boyunca eklem ağrısı solunum problemi gibi acı çeken canlıları alıp beslemenin hiçbir hayvanseverlik yanı yoktur. Ben de linç etmiyorum bilmiyo olabilir bunları soran arkadaş. Benim kedim tekir gelip kendi oturuyor kucağıma, özlüyor, oyun oynayayım diye yapmadığı şebeklik kalmıyor. Çok daha cana yakın. Alacağınız sakin cins kedi büyük ihtimal ağrı çektiği için o kadar sakin olacak. Bunu bile bile alıp üreticelere destek olmanın bi anlamı yok bence. Tuxedo cinsler de daha sakin oluyor diye biliyorum. Onlar da yine sokak canlısı tekir gibi. Araştırmalarınıza bu olayları da katıp öyle karar vereceğinizi umuyorum :)

Tam1cat

Bazı insanların "kedimi çiftleştireceğim, eş arayan, cins kedi istiyorum" başlıklarının altına linç geliyo yazmasını anlayamıyorum. Ortada yanlış bir şey varsa insanlar bunu söylüyor. O cins kedilerin çektiği acıları para karşılığı onlara yaşatmanın anlamı ne? Sırf sokaktaki tekirden daha farklı görünüyor diye mi? Ya da kısırlaştırmama konusu, sokakta onlarca can varken yenilerini üretmek neden? Cins kedi sahipleri satmak, özel cins olmayan kedi sahiplerinin amacı ne bilmiyorum bile. Bu konular tepki tabiki çekecek ama normalleştirmeye çalışmak kadar saçması yok.

Cins kedi sahiplenmek ve en uygununun hangisi olduğunu soran arkadaşa gelirsek, hepsi cins, hepsinin kendine özel karakteri var. Para ile onların ticari köleler olarak kullanılmasına ortak olmak yerine gerçek bir hayvansever sokaktakini kurtarmayı amaçlar. Size de bunu öneririm

Luckysmom

Önereceğim kedi cinsi: tekir, sarman, tuxedo, alacalı tekir...

Üreticisi: yok. Gidiyorsunuz ,binbir zorluklarla yaşama tutunmaya çalışmış sevgiye muhtaç bir canı barınaktan veya sahipleniyorsunuz. Kirli ticarete ortak olmamış oluyorsunuz. İnsanlık görevinizi yerine getirip mutlu oluyorsunuz.

Lütfen oyuncak almadığınızın bilincinde olun.

Ha eğer istediğiniz kedi değil de oyuncaksa bikaç mağaza var tavsiye edebileceğim

srplzngl

ulkemizde goz gore gore milyonlarca hayvan telef oluyor, boyle bir durumda yapilabilecek en buyuk bencillik, duyarsizlik ve hayvanseverlige aykiri sey para karsiliginda hayvan satin almaktir. kedi ya da kopek sahibi olmanin olayi kesinlikle ama kesinlikle biz insanlarin zevkleri degildir/olmamalidir. sizin bahsettiginiz sey "sahiplenmek" degil, "satin almaktir".

hayvan sahiplenmek yani evlat edinmek kendi cikarlarimiz dogrultusunda atabilecegimiz bir adim degildir. "evlat edinmek", adi ustunde ihtiyaci olan hayvana sahip cikmak ve yuva acmaktir.

ulkede hayvanlara karsi sevgi besleyen insan sayisi cok fazla degilken, seven ya da sevdigini soyleyenler de (korkmayanlar, tiksinmeyenler vs.) para karsiliginda ureticilerden (hayatimda duydugum en rahatsiz edici kelime) hayvan satin alirsa o sokak ve barinak hayvanlari olmeye ve surunmeye devam edecektir. zaten durum bu kadar berbatken zevkinize gore hayvan satin alip, onu uretenlerin ekmegine yag surup, o yardima muhtac hayvanlari dusunmeden basinizi yastiga rahat koyarak uc maymunu oynayabilecekseniz siz bilirsiniz.

srplzngl

bu dusunce yapisina sahip insanlari "bilinclendirmeye calismak" ve "linc etmek" apayri seylerdir.

bappatan

Benim kedim de cins. Yani bence cins. Sarman. Cins sayılmıyor çoğu tarafından hatta para verilip alınmıyor. Çok sinirli oluyolar gibi yorumlar yapıyolar Sarmanlar hakkında. Sarman kedinin insanlara saldırması, sarmanın intikamı gibi başlıklar görüyorum internette. Benim oğlum hayatta karşılaşabileceğim en mükemmel sokak hayvanıydı bence. O beni seçti. Ben onu seçmedim. Size tavsiyem sokaktakile bir bakın ya da barınak ya da veterinerlere hangi kedi size aşkla bakıyorsa size yanaşıyorsa onu güç düşünmeden sahiplenin. Çünkü o değer bileceğinin sözünü veriyor size orda. Dostunuzun sizi seçmesine lütfen izin verin. British- Scotish-Tekir-Ankara-Van farketmez fakat dostunuza her baktığınızda onu parayla satın almamış olmanın gururunu yaşamanızı dilerim...

Anonymus552223

Cins kedilere dusman degiliz biz, onlari satan, cogaltan, bilhassa yapay secilimle hastalikli yanlarinin genetik aktarimlarina izin veren, kisilere dusmaniz. Cunku sokaklarda goruyoruz yavrularin halini.. cins kediye talep olunca, satan ve cogaltan kisiler de oluyor. O yuzden bakanlar masum degil. Sokaktan vs bulanlar ayri tabi

Tam1cat

@srplzngl size tamamen katılıyorum. Burada kedisi eve zarar veriyor diye vermek isteyenden tutun araba çarpmış köpeğini veterinere götürmemek için kırk takla atana kadar neler gördük, anlatmaya çalışıyoruz hepimiz. Ben kendi adıma bir yerden sonra sinirlerime hakim olamıyor ve üslubumu sertleştiriyorum. Ama bunların hiç biri linç değil.
Burada bilimsel verilere dayanarak konuşan çok kişi var. Araştırıp altı dolu yorum yapanlar da aynı şekilde. Kısırlaştırmanın önemi, sokak hayvanlarının çektikleri, cins kedi ticaretinin bir vahşet olması gibi konular hakkında insanlar daha bilgisiz kısmı bilgilendirmeye çalışıyor ve bunu "sabaha linç yemiş olacaksınız" şeklinde bir yorumla perçimlemek bana normalleştirmek gibi geliyor.
Evini açtığı canlıya layığıyla bakamayan (bahsettiğim şey maddi durum yetersizliği değil sorumsuzluk ve bilinçsizlik) , onun sağlık ve bakımını üstelenemeyen, hayvan ticaretine ortak olan kişileri de kendi adıma linç edilmeyi hak etmiş olarak görüyorum. Elimizin altında internet var, her bilgiye kolayca ulaşılıyor. Scottish fold yazınca ilk çıkanlardan biri zaten onların yaşadığı ızdırap. Yine bilinmiyor olabilir, itirazım yok fakat hala inatla cins olsun diye tutturan, kısırlaştırmam, şunu yapmam bunu yapmam mantığındaki insanlardan bahsediyorum, sözüm yanlış anlaşılmasın

GULLUKAVAK

sarman tavsiyemdir bu kadar tatlı bu kadar akıllı bir cins daha çok azdır benim oğlum da sarman kesinlikle tavsiye ederim çok yaramaz ama sevgi delisi

Tam1cat

Ücretsiz bile sahiplendiriyorsa - ki neden kısırlaştırmıyorsun kardeş, daha dün birinin kedisi rahim iltihabı olmuş. Bir ay önce çiftleştirmiş- yine bu işe ortak. Cins kedi bende isterim kısık kulaklarıyla baksın bana, biblo gibi dursun öyle. Eeee bu hayvan GENETİK OLARAK HASTA, noldu aldın da hayvan sever mi oldun? Hayvanların hepsi güzel, onları kendi ego ve bencilliklerine alet eden insanlar değil. Burda bunu savunmak da bencilliğin daniskası, umutsuz bir kendini haklı çıkarma çabası. Alan, satan, bakan herkes bu işkenceye ortak. Yavru cins kedi diye kırk takla atarsınız, barınaklarda tekir sarman dışında cinsler de var. Onlar da cins kedi madem böyle bir aşk var. Buyurun onlara yuva olun

limis

Cins kediler de candır hadi tamam da bile bile bu işi kar için yapan insanlara para yedirme düşüncenizi anlayamıyorum. Cins kediler inbreeddir. O yüzde daha sık hasta olurlar. Her sorununda veterinere kosmak gerekecek farkinda mısın? Öğrenciyim demissin karşılayamazsın da zaten. Bana pek uzun uzun düşünmüşsün gibi gelmedi. Sadece ayy cok sevimli yea kafasındaysaniz tekir bile bakmayın.

pinarcaya

Sokaktan ya da barinaktan alin lutfen...

Tam1cat

Hasta ırkı üretip üstüne satıp üstüne hassas diye bakmayalım mı
Mantığınıza hayran kaldım

Gamzessven

Barınaktan alın deyince coronaya hazır olun diyen insan da her cins kedi hastalıklı mı diyor ya bu sitede ne görsem şaşırmam artık. Arkadaşlar İNSANIN GENLERİNİ DEĞİŞTİRİP TİCARİ AMAÇLI ÜRETTİĞİ BİR ŞEYE DESTEK OLMANIN HİÇBİR MANTIKLI AÇIKLAMASI YOKTUR. Savunulacak tarafı da yok bu işin. Evde cins kedisini çiftleştirip ücretsiz sahiplendirenler de bu işe destek vermiş oluyor. Bende de sarman var arkadaşlarda da bi size gelenler mi dışarı çıkmak istiyor allah allah tesadüfe bakın. Bu tamamen sizin yetiştirmenizle alakalı bir konu. Dönüp kendinize bakın alternatifler arayın sarman cinsine yorum yapmadan önce. Barınaktakilere gidip nasıl yalvardıklarını bir görün içiniz gidecek. Bu durumda hala cins kedi arayışındaysanız kusura bakmayın ama kedi falan sevmiyorsunuz