Virbac Mama Nasıldır? Ayrıca Hill's Ve Acana?? Gelin Konuşalım, Tartışalım.

baranos

Merhabalar,
Hayatımda bir çok sürüngenden kemirgene, su hayvanlarından köpeğe kadar bir çok hayvana baktım. İlk defa bir kedi sahibi oldum, kızım 2.5 aylık British Shorhair, Veterineri Balmumcu'daki Vetplus, hekimi Virbac Yavru Mamasını önerdi ve satın aldım. Bu mamayı deneyen, karşılaştırabilecek önerisi olan varsa sevinirim.

Kedi mamamın içindekileri yazıyorum;

Susuz domuz ve kümes hayvanları proteini, hayvansal yağ, hidrolize hayvansal protein, patates nişastası (en az% 8), bütün bezelye (en az% 6), pirinç, lignoselüloz, tarla kabuğu, mineral tuzlar, balık yağı, pancar posası, keten tohumu, frukto-oligosakaritler, psyllium lifi, maya betaglukan, kitosan, kurutulmuş enginar yaprağı ekstresi, pastörize Lactobacillus acidophilus.

Veteriner HPM ™, yapay renkler veya tatlar içermez.

https://i.hizliresim.com/r0mnvP.png

1 Hafta Sonra Güncelleme;

Hill's tavuklu kitten mama aldım bu nasıldır? Acana kedi maması önerir misiniz? Hill's e çok iyi diyorlar ama mısır ve tahıl var bunlar gerekli mi? Teşekkürler.

64 CEVAP

Tam1cat

Proplan gibi mamalar glisemik indeksi aniden yükseltip aniden düşürüyor. İçeriğindeki tahıllardan ve katkı maddelerinden kaynaklanan bir durum. Sağlıkçı olarak bu konuyu ilkokullarda çocuklara anlatmaya gidiyorduk. Orda verdiğimiz ve en kolay anlaşılan örnek cipslerdi.
Cips yiyince anlık bir tokluk hissedilir ama kısa süre sonra karnımız acıkır. Kanda bulunan şeker miktarı bir anda tavan yapar doymuş gibi hissederiz ama hemen sonrasında şekerimiz düşer ve açlık başlar. Kedilerimize de olan bu. Doymuyorlar, mama sadece midelerini şişiriyor.

baranos

İletiniz beni çok mutlu etti, aradığım detayları bana verdiniz, bu ileti sabitlenmeli bence.

Tek sorum kaldı, orijen alana kadar birsğrü mamam var ve çok para harcadım, Hill’s kitten mı kullanayım Virbac yerine??

baranos

@Musege yorumunuz için teşekkür ederim, Virbac'a şimdi baktım siz de bakabilirsiniz https://uk.virbac.com/products/petfood/kitten-food

%45 protein gösteriyor.

https://www.hillspet.com.tr/cat-food/sp-feline-science-plan-kitten-healthy-development-chicken-dry

Hill's de hindi ile birlikte%65 diyor. Ben mi yanlış yere bakıyorum ?

baranos

Hill's konusunu düzeltiyorum %38 ama Virbac %45 ve tahıl yok, neden Virbac bu kadar kötülendi anlamadım?

dlwlrma

''Hayvan proteini, VETERINARY HPM ™ serisinin ana maddesidir ve bu, hepsi Avrupa kökenli olan yüksek kaliteli domuz ve kümes hayvanlarından gelir.''

Denmiş.Görüğüm gibi ET değil HAYVANSAL PROTEİN DİYOR.sUZİNİN BİR SÖZÜNÜ YAZAM

İlk ve en önemli maddemiz bu. Kediler zorunlu etçillerdir ve yaşamak için et yemeye ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple, protein kaynağı yani içerisinde gerçek etin olup olmaması en önemli madde. Kesinlikle, içeriği et ve et türevleri olan mamaları sağlıklı bulmuyorum, bunlar kaliteli mamalar değiller. İçindekiler kısmında net bir şekilde; tavuk, tavuk eti, somon, somon eti gibi terimler olan mamaları tercih etmemiz gerekiyor. Kısaca, içerisinde gerçek et olması ve bunun yüksek oranda bulunması birinci maddemiz.

Birde şu var;

Şimdi arkadaşlar dikkat ederseniz, tavuk eti, hamsi ya da karides içermiyor bu mama. Ne yazıyor orada, ”kurutulmuş tavuk proteini” bu ne demek? Tavuk unu demek.

Peki tavuk unu nedir?

Tavuk Unu

Tavuk unu, kanatlı kesimhanelerinden elde edilen kesim artıklarından baş, ayak, bağırsak, kan ve diğer iç organların rendering tesislerinde kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Bu karışım içine zaman zaman kuluçkahane artıkları da girebilir. Kaynak

Üşenmedim, firmayı aradım. ”Tavuk proteini yazmışsınız, bu tavuk unu değil mi?” dedim. ”Evet, tavuk unu ancak sakatat içermeyen bir tavuk unu.” dediler. Tabii, bu sadece ağızdan çıkan bir söz, inanıp inanmak size kalmış. Bu tavuk unun, sadece tavuk etinden mi yoksa gagadan mı sakatattan mı üretildiği bence muallak. Zaten sadece etten üretilseydi kurutulmuş tavuk eti yazarlardı diye düşünüyorum. Ancak, bakanlığın içerik listesi yazma kurallarına uymak zorunda oldukları için kurutulmuş tavuk proteini yazılmış. Yani, ortada iyi bir protein oranı var ama nereden geliyor bu protein? Tavuk unundan. Dolayısıyla, ben buradan büyük bir eksi veriyorum. Bir mamada en önemli şeylerden birisi kaliteli et kaynağıdır, burada öyle bir şey göremiyorum. Neredeyse her mamada tavuk unu, et unu bulunur ancak gerçek et de bulunur. Bütün protein kaynağının, tavuk unu ya da et unu olmasını tercih etmiyorum.

baranos

Yine süper bir cevap yazıp tartışmanın kalitesini artırmışsını, teşekkürler.

Virbac’ı mı aradınız?

Bu arada ben de hem Hills’e hrm Virbac’a kaynakları soran mailler ilettim.

Hill’s de aynısını yazmış, tavuk unu!

Virbac’ı da eliyoruz yani?? Tek tercihimiz en kaliteli denildiğinde, Orijen ve Acana kalmış oluyor? Yanlışsam düzeltin.

Ha burada da başka bir tartışma konusu doğuyor, bazıları orijen verdim fazla protein oldu böbrek hastası oldu kedim diyorlar???

Ne yani o zaman patates mi yesinler protein yerine, bunu anlayamıyorum.

Bgisan

Virbac baby aldığımız mama

baranos

@Bgisan burada Virbac tartışıldı ve genelde beğenilmedi, ben hala kullanıyorum esasen memnunum.

Sizin görüşünüz ne

Bgisan

@baranos bizim aktif bi şikayetimiz şu anda yok. Ama çok hassas. Nd ve diğer mamaları da denedim dışkılamada problem yaşadık. En sıkıntısız kullandığımız mama şu anda. Mecbur bununla devam ediyoruz.

Ama sizde bi sıkıntı yoksa Nd ye eşdeğer hemen hemen fiyatı.

3 kg 210 tl civarı virbac ın.

Bgisan

Nd matisse britcare acana royal canin denedik. Hepsini de geçiş sürecine göre uzun vadede değiştirdim. Yok olmadı. Probiyotiklere daha fazla para verir hale geldim. Bir şasesi 10 lira en az 5 günden 50 tl ye ancak bağırsak florası düzelmeye başlıyor.

O nedenle değiştiremem artık.

dlwlrma

Hassa vs kedilere zaten öyle mama verilmeli ama onun sağlık sorunu yok :)

Golge00

İki senedir devam eden sistit problemi olan kedim var nd ile büyüttüm yetişkinlik döneminde arada royal canin verdim sürekli ilaç kullanıyordu en sonunda virbac mama kullanmaya başladık ve problemlerimiz baya azaldı çünkü u2 olanını kullanıyoruz üriner sistem sağlığı için kedim kısır olduğu için protein oranıyla ilgilenmedim mamaya başladığımdan beri su tüketimi arttı bununla beraber tüyleri yumuşadı ve keyfi yerinde artık mamanın su içirmek gibi bir özelliği varmış hekimimizin söylediği kadarıyla(tuz oranıyla alakalı değil) kedinizin sağlık problemi yoksa virbaca başlamayın derim çünkü aynı sorunu yaşayan diğer kedinin mamasını değişmişler idrar yolları tıkandığı için yoğun bakıma almışlardı başladın mı bırakamıyorsun bu mamayı ama kısırlaştırdığında kesinlikle tavsiye ederim ameliyatın üzerinden 6-7 ay geçti ve sadece 300gr aldı(bu konu cidden önemli)

Golge00

ayrıca çok fazla uzmana danıştım ve hepsi şunu söylüyor petshop mamaları kaliteli gözükebilir ama uzun vadede aşırı zararlı(ki bunu tecrübe ettim 2 sene 2 ayda bir tahlil yaptırdım kullandığımız antibiyotiğin koruyucunun haddi hesabı yok)

skyjeune

Virbac,dünya'nın en büyük 7. veterinarian ilaçları grubu. ismi virology ve bacteriology'nin ilk üç harfinin kısaltmalarından türetilmiştir. Kedimin üriner problemi olduğu için veteriner bu mamadan verdi. Sondalık oldu.Üriner vib olanını kullandık.Su içmesi gerekli. Ve bu mama bunu sağlıyor. İki aydır kullandık.ancak düzeldi. Kristalleşme durumu olduğundan tekrarlayabilir diyorlar o yüzden ben şu an yine virbac ile devam edeceğim. Ayrıca virbac eğer kötü olsa
böyle hastalığını düzeltmez diye düşünüyorum. Hem su içiyor,öğünü yedikten sonra uyuyor. Ama benim kedim açgözlü olduğu için:))))) oy canım bir paketi versem oturur yer onu da. Özetle virbac mama dandik demek biraz komik. İçerisinde karbonhidrat tahıl GDO yok. Hem de nasıl iştahla yiyor.ama tüy dökmesine engel olmadı. O yalan işte.

Musege

Virbac hakkında hiçbir fikrim yok. Protein miktarına bakacak olsam çöpe atardım. Reçete ile satılan mamayı neye istinaden verdi, bir problem mi var orasını bilemem. Özel bir durum yoksa bence verilmez o mama.

Hills iyi değil üstüne de saçma sapan fiyatı var. Bütçeniz varsa başka mama alın yoksa devam.

Virbac %8, Hills %38 protein diyor. Yavru kediye %8 proteinli mama mı olur. Oldu olacak çayıra salın otlasın.