Virbac Mama Nasıldır? Ayrıca Hill's Ve Acana?? Gelin Konuşalım, Tartışalım.

baranos

Merhabalar,
Hayatımda bir çok sürüngenden kemirgene, su hayvanlarından köpeğe kadar bir çok hayvana baktım. İlk defa bir kedi sahibi oldum, kızım 2.5 aylık British Shorhair, Veterineri Balmumcu'daki Vetplus, hekimi Virbac Yavru Mamasını önerdi ve satın aldım. Bu mamayı deneyen, karşılaştırabilecek önerisi olan varsa sevinirim.

Kedi mamamın içindekileri yazıyorum;

Susuz domuz ve kümes hayvanları proteini, hayvansal yağ, hidrolize hayvansal protein, patates nişastası (en az% 8), bütün bezelye (en az% 6), pirinç, lignoselüloz, tarla kabuğu, mineral tuzlar, balık yağı, pancar posası, keten tohumu, frukto-oligosakaritler, psyllium lifi, maya betaglukan, kitosan, kurutulmuş enginar yaprağı ekstresi, pastörize Lactobacillus acidophilus.

Veteriner HPM ™, yapay renkler veya tatlar içermez.

https://i.hizliresim.com/r0mnvP.png

1 Hafta Sonra Güncelleme;

Hill's tavuklu kitten mama aldım bu nasıldır? Acana kedi maması önerir misiniz? Hill's e çok iyi diyorlar ama mısır ve tahıl var bunlar gerekli mi? Teşekkürler.

64 CEVAP

eşim veteriner kliniği var dolayısıyla sattığı mama çeşidi çok. Evimizde dört yetişkin bir yavru kedi var. Hepsi Virbac mama yiyor. En büyüğü 12 yaşında en küçüğü yedi aylık. Mama ile ilgili sorun yaşamadık. klinikte de bütçesi uygun olanlara öneriliyor.

fdq

Mamanın içeriği kadar protein yüzdesi, kalsiyum, fosfor oranı da çok önemli.

Kedinin yaşına ve sağlık sorunu olup olmadığına göre mamalar değişir.

İdrar yollarında sorunu olan bir
kedi mesela mineral oranı daha farklı olan reçeteli bir mama kullanmalı. Karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlar da reçeteli mama kullanmalı.

Ama bir sağlık sorunu yoksa, reçeteli mamanın anlamı yok ve aşırı pahalılar ve internetten tedarik etme imkanınızda yok. Mecbur veterinerden alacaksınız.

Yavru kedilerin yüksek protein ve Ca ve P ihtiyacı olur. Yaşlı kediler de ise tam tersine daha az protein ve daha az mineral. Ama daha iyi anti-oksidan içerikli mamalar (omega 3, EPA/DHA) tüketmeleri gerekir.

Tam da bu sebeple birçok firmanın farklı yaşlar ve ihtiyaçlar için mamaları var: babycat (bebek kedi) kitten (yavru kedi), adult (yetişkin), sterilised (kısırlaştırılmış) ve mature (yaşlı yani +7 yaş ve +12 yaş diye 2 ayrı dönem). Bu sınıflandırmanın nedeni kedinin vücut gereksinimleri ile ilgili. Burda bazen sorular görüyorum yavru kedi mamasına gerek var mı falan diye. Gerek var. Yaşlı kedi mamasına da gerek var.

Kediniz yavru en az %35 protein almalı. Hill’s kitten da olur, Royal Canin babycat de olur, 4 aydan itibaren RC kitten’a geçersiniz. Bunlar tahıllıdır ve tavukludur.
Ben 3 kedimde de yavruyken RC babycat ve RC kitten kullandım. 6 aylıktan itibaren N&D düşük tahıllı portakal & morina balığına geçiş yaptım. Pişman da olmadım çünkü N&D gerçek et içeriyor ve pancar, Mısır falan içermiyor.
Acana ve Orijen her zaman çok pahalıydı. Bütçe meselesi. Bir tık altı N&D tahılsız, 1 tık altı N&D düşük tahıllı. 1 tık altı Royal Canin ve Hill’s.

fdq

Matisse (N&D’ye ait), Brit care, Sanabelle de var.

İçerik önemli: gerçek et (türevleri değil), protein oranı ve Ca ve P oranı. Yavru kedi için %1 üzerinde olmalı Ca ve P. Protein de %35 civarında olmalı, daha az değil. Ama 1 yaşından sonra kısırlaştırıldığında işler değişecek, mineral oranı biraz daha az olan ürünlere bakmak gerekecek ki idrar yollarında taş olmasın.

Warriorsans

Biz denediğimiz mamalar arasında en çok acana pacifica dan memnun kaldık. Bence şans verebilirsiniz. Üriner sistem destekleyici bir ürünlw beraber kullanabilirsiniz bu tarz bir korkunuz varsa. Ayrıca 4 5 ayda 1 mamalar arasında rotasyon yapmak da iyi oluyor