Pazarda Satılan Civcivlerle İlgili... Önemli

Dün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Çöp atmak için gittiğimde sebepsizce hep eğilip çöpün içine bir bakarım. Bugün baktığımda birkaç tane ölü civciv vardı. Şu pazarlarda satılanlardan. Hepsi ölü sanmıştım, bir de ne göreyim bir tanesi ayakta azıcık da sesi çıkıyor. Gözleri kapanmış ölmek üzere. Ölsün diye atmışlar herhalde. Hemen aldım eğer almasaydım gece baykuş ya da kedi parçalayacaktı. (Köy olduğu için çöp arabası günde bir kere geçiyor çöp arabasında preslenme ihtimali yoktu yani) Eve götürdüm sulandırılmış kedi yaş maması+civciv yemi vererek yaşatmaya çalışıyorum. Anlatmaya çalıştığım şey şu; genelde bu civcivler çocuklara oyuncak olarak alınıyor zaten birkaç güne ölür çocuğum hevesini alsın diye. Pazarda canlı hayvan satılmasıyla ilgili bir yasa vs. yok mu? Yani bunu şikayet etsek sonuç çıkar mı? Çok üzülüyorum annelerini hiç görmüyorlar. Yumurtadan çıkar çıkmaz satılıyorlar. Hepsi de hastalık taşıyor.

38 CEVAP

minnoskoss_123

Maalesef insanlar duyarlanmayacak,

minnoskoss_123

Küçükken teyzem bana pazardan dönüşte ördek yavruları getirmişti. Yavruyken bayağı baktık. Her ay yıkıyorduk. Mamasını suyunu veriyorduk. Bir keresinde birinin ayağı yaralanmıştı ona da baktık. Ama en sonunda büyüdüler. Bizim de tanıdığımızın bir çiftliği var. Oraya götürdük. Şimdi acaba kestiler mi yoksa halen yaşıyorlar mı diye düşünüyorum:(

Anlamıyorum ben de bu konuyu yasal olmadığını düşünüyorum satıcılarında belgelerinin olmadığını da. Böyle hayvanlara eziyet edenlere en ağır cezalar verilmeli bence. Sizin oturduğunuz evin etrafında veteriner var mı? Belki bir şeyler anlar

Ben köyde yaşıyorum burda veteriner yok en yakın veteriner 30 km uzaklıkta. Ama veterinerime sorduğumda kedi yaş mamasını sulandırarak şırıngayla ver dedi. Bizim de tavuklarımız ve civcivlerimiz var o yüzden ben sulandırılmış yaş mamanın içine civciv yemi katıp vermeye çalışıyorum. Neredeyse hiç yemiyor sadece su içiyor.

Canlı hayvan satmak için izin tarzı bir şey gerekiyordur diye tahmin ediyorum. her önünde gelen petshop olamaz sonuçta. araştırılması lazım

Civciv dün akşam öldü maalesef :(. Yaşatamadım...

lokum_sakiz

:'(

guineapigela

Uff evet ya bununla ilgili birseyler yapilsa keske. Balik falanda satiliyor.Biara bi adam kutuda cocker cinsi 2 tane yavru satiyodu pazar yakinlarinda...

beautifulcat

Şöyle bir durum da var, alınan civcivler ısı yetersizliğinden ölüyor gibi oluyormuş, insanlar da öldü diye atıyor, sıcakta güneşin alnında çöpte ısınıp kendine geliyor, belki ölsün diye atılmamıştır, yani dileğim bu yönde :( O yüzden civcivleriniz böyle bir durumda olursa muhakkak ısıtın, belki kendine gelir :( Hayvan alım satımıyla ilgili durumun en kısa zamanda ve hayvanların yararına düzeltilmesi dileğiyle.

bidiboom

İnsanlar zulum gordugunde yasalar kodaman degil de siradan insansa kus yemi kadar tazminata ya da cezaya hukmediyor, o da beraat vermezse ya da ortbas edilmezse, siz yasa arayanlar hangi uzayda yasiyorsunuz arkadaslar civcivi kim takar!? Bunun yasasi olsa kac yazar, insanlar perisan civciv ne olacakti ki..

BalliBadem

Evet bende bi video izledim çıkmalarına yakın yumurtayq boya enjekte ediyorlar sonra zaten kısa sürede ölmesine neden oluyormuş o boya

DumanveNecati

Ayy bide renkli renkli boyayıp satıyorlar videosu falan var görünce içim sızlıyor

minnoskoss_123

Geçmiş olsun:(

bidiboom

@Kedizeytinvepeynir Aynen oyle.. ben kahirlandigimdan oyle diyorum, ama tabii cabayi da elden birakmamak lazim.. ben omru hayatimda goremem ya belki sonrakilere nasip olur..

BalliBadem

@eylemcaliskan galiba bana dediniz önce okuduğunuzu anlamayı öğrenip sonra yazarsanız sevinirim