Pazarda Satılan Civcivlerle İlgili... Önemli

Dün başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum. Çöp atmak için gittiğimde sebepsizce hep eğilip çöpün içine bir bakarım. Bugün baktığımda birkaç tane ölü civciv vardı. Şu pazarlarda satılanlardan. Hepsi ölü sanmıştım, bir de ne göreyim bir tanesi ayakta azıcık da sesi çıkıyor. Gözleri kapanmış ölmek üzere. Ölsün diye atmışlar herhalde. Hemen aldım eğer almasaydım gece baykuş ya da kedi parçalayacaktı. (Köy olduğu için çöp arabası günde bir kere geçiyor çöp arabasında preslenme ihtimali yoktu yani) Eve götürdüm sulandırılmış kedi yaş maması+civciv yemi vererek yaşatmaya çalışıyorum. Anlatmaya çalıştığım şey şu; genelde bu civcivler çocuklara oyuncak olarak alınıyor zaten birkaç güne ölür çocuğum hevesini alsın diye. Pazarda canlı hayvan satılmasıyla ilgili bir yasa vs. yok mu? Yani bunu şikayet etsek sonuç çıkar mı? Çok üzülüyorum annelerini hiç görmüyorlar. Yumurtadan çıkar çıkmaz satılıyorlar. Hepsi de hastalık taşıyor.

38 CEVAP

BalliBadem

Çok kötü gerçekten o daha bebek annesine muhtaç pazarda çocuk istiyor ailesi alıyor bi kaç gün çicuğun eline oyuncak lluyor sonra kötü şartlar yüzünden ölüyor ve kimse vicdan azabı çekmiyor o zaman ...... git peluş oyuncak al çocuğuna çok sinir oluyorum o masumları eziyet çekmesine

Anonymus552223

Eti kulllanilar hayvanlarin hepsi bu tarz eziyetler goruyor maalesef. Mal gibi olduklari icin pazarda satilmasini engeleyen birsey oldugunu sanmiyorum

İnsanları gerçekten anlamıyorum. Kuş avlamaya bayılan kedim bile bu civcivin hasta olduğunu anlayıp saldırmaya çalışmadı. Hayvanlardaki merhametin azıcığı insanlarda olsa keşke.

GammaLamina

Yanlış bilmiyorsam yasaya göre hayvanlar can değil mal sayılıyorlar diye . Yumurta endüstrisinde de durum böyle. Bildiğimiz üzere tavuklar uygun olmayan şartlarda yumurtluyor, civcivlerin erkek olanları bir işe yaramadığından öldürülüyor ya da oyuncak niyetine satılıyor. Yani bunun arkaplanı bayağı dallı budaklı ve bu neredeyse dünya çapında böyle. Yasa değişirse bunların da önüne geçilir ama büyük bir para kaybı yaşar şirketler, masraflar artar. Birçok endüstriyi sarsacak bir adım atmazlar. Bir yasa düzenlemesi de gelirse evcil hayvanlara gelir büyük ihtimal.

BalliBadem

Çabalamaya bile değmez o kadar adaletli olsaydı bu ülme keşke daha tecavüzcülere bişey yapmıyorlar 1 2 civviv için mi uğraşıcaklar

Anonymus552223

Evet yasada birseyler varsa bile pratikte ugrasacaklarini sanmam. Kimseye et yemeyin diyemem ama aldiginiz etin saglandigi hayvan nerede buyudu nasil bakildi, ciftlikte mi buyudu yoksa fabrikada ölmeden et muamelesi mi gordu, canli canli ithal edilip yollarda eziyet mi cekti bunu arastirin bence. En azindan et yetistiricilerine de biraz baski olur da duzgun bakarlar hayvanlara

Şikayet edebileceğim bir yer var mı diye sormuştum, ona dedi sanırım çabalamaya değmez diye. Şikayet etsen de sonuç çıkmaz anlamında söyledi. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim hepinize.

Kimglenn

İnsan işte yasa gelse ne olucak?Yine satıcaklar en fazla para cezası...

Hilakyol

Yani çokkkkk basit bir cevabı var. Biz Türkiye de yaşıyoruz :)

srplzngl

Memleketin insanı veganlığı bırakın vejetaryenliği bile çok uç görüyor. Herkes büyük resme bakabilse keşke de bu civciv meselesini konuşmak zorunda kalmayıp daha büyük caniliklerin önüne geçebilsek. Ülkece hayvan hakları konusunda alacak çok yolumuz var. En büyük engelimiz de önyargı ve tabular.

lokum_sakiz

Biizim burada her salı civciv satılıyor pazarda.Çok sinir bozucu.BBir çocuk anne bak civciv alalım dedi.Fişyatını sordular.Ucuzmuş deyip kutuya atıp aldılar bir tane.Yzıktır ya :((

İnsanlar çok BENCİL.

Lunas

O insanlardan nefret ediyorum.

eylemcaliskan

Elinizden geleni yapmışsınız, içiniz rahat olsun. Çok güzel bir kalbiniz var. Yalnız çabalamaya değmez diyen arkadaş neye göre konuştu onu anlamadım. Değmesi için gerekli kriterler ne acaba? Kedi gibi gelip kendini sevdirmesi falan mı lazım? Kedi de bir can, civciv de. Değip değmeyeceğine siz karar vermeyin.

Anonymus552223

Civcivin cani onemsiz oldugu ivin dendigini sanmiyorum. Yani yasal olarak sonuc alinamayacagi icin cabalamaya degmez demis gibi geldi bana

Burda herkes kümes hayvancılığı ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyor, yeterli bilgileri vardır diye düşünüyorum, ama inşallah öldü sanıp atmışlardır. Sıcak tuttum gereken her şeyi yaptım bizim de tavuk ve civcivlerimiz var eğer iyileşseydi anne tavuk ve civcivlerin arasına koyacaktım :(. Bunu önlemek için yasa çıkması elbette ki imkansız ama biz de hayvan satışlarına karşı tepkimizi gösterelim ki en azından insanlar bilinçlensin. Civcivi geçtim evcil hayvan olarak evlerde beslenen kedi/köpekleri kimse takmıyor (yasaları kast ediyorum) ona bakacak olursak.