Tüğ Dökmeyen Ve Sağlam Bir Kedi Cinsi Tavsiyesi Bekliyorum

HakanHaktan

Kedi sahiplenmeyi düşünüyorum 2 yaşında oğlum var başta ona arkadaşlık etsin ve evimizde hayatımıza renk katması bekliyoruz.

63 CEVAP

HakanHaktan

Evet yanlış bir karar vermemek için bir çok tavsiye alıyorum.
Elbette kararlarım değişebilir. Lütfen vicdan muhasebesi yapmayın.
( sağlamdan kastım kişinin önereceği önerinin gerçekliği.
Bacı cevaplar sorularımın dışında mantık aranmış.

Cansumuezza

tüy dökmeyen diye bi şey yok illaki dökecek.

ballokumu

Önceden tekirim vardı. Ve şu an uzun tüylü olmasına rağmen scottish straightim açık ara daha az tüy döküyor. Tekiri kucağımdan kaldırdığım an üstüm başım tüy içinde kalırdı.

ygiz_mrtt

Tüy dökmeyen yalnızca sfenks,elf,devon rex gibi ırklar. Tabi sfenks dışı Türkiye de bulmanız zor sfenks için de cebinizi açmanız gerek ayrıca köpek deneyiminize baktıkça anladım bakımını üstlenemezsiniz ve çocuk için ideal olmaz. Yalnış anlamayın tekir ile cins kediyi karşılaştırarak size vicdan yapmayacağım ama tüy her kedi döker dediklerim dışında. ama size bu konuda doğru düzgün cevap vermem gerekirse SİYAM!!! Kendim de besliyorum. şuana kadar üzerime çıktığında hiç tüy bırakmadı. Hatta tararken tarağına sayılabilinecek kadar geliyor 3-4 adet gibi vede her gün taramamama rağmen. ama unutmayın aşılarını düzenli yaptırıp kaliteli mama verdiğiniz sürece bu şekilde olur ama ay koltukla tüy bırakmış olumla aynı evde yaşayamaz diyecekseniz kediden vaz geçin

Miemey123

Benimde iki yaşında kızım var. British shorthair sahiplendik illa ki tüy dökmesi oluyor ama fazla değil. Tabi gerekli bakımları yapıyoruz. Tekir de sahiplenmek isterdim ama ister istemez evde bir çocuk olduğu için daha çok sakin bir kedi cinsi diye tercih ettik. Evde kardeş gibiler. Ailemizin bir üyesi oldu.

HakanHaktan

Köpekleri her sabah akşam dışarı çıkartmak gerekiyor ya kedilerin böyle bir gereksinimi var mı?

Siyam türü hoşuma gitti.

Scottish türlerinde çok güzel ama bakalım.

Evde bize ayrı bir neşe veren ve bizle yaşadığı içindeki keyif duyacak ortak noktada buluşacağımız doğru bir karar ile hayatımızı renklendirecek bir arkadaş bulabilecek miyim bilmiyorum. Daha önceden tam araştırmadan köpek aldım. İng min. Pinçher. Offf beni ailemi çok yormuştu. Ona rağmen çaldırdık ve öz evladım kaybolmuş gibi hatırlayınca karnıma sancılar giriyor.
Ama herşeye rağmen onu çok özlüyorum çok anımız var. :(

limis

Bildiğim kdariyla smokin kediler cok az tüy döküyor. Kendim hic smokin beslemedim duyumum bu. Orta - Uzun tüylü olmamasina da dikkat edin. Tabi sağlayacağıniz beslenmeyle cok aza indirebilirsiniz de. Ilk başlarda çocuğunuz be kedinizi yalnız bırakmayın lütfen. Birbirlerine zarar verme ihtimalleri yüksek.

Anonymus552223

Smokin kedi, tuxedo kedi ben besliyorum suan. Siyah beyaz sokak kedilerine verilen isim. Simdiye kadar tuyden yana bir problemim olmadi. Dokuluyor mu evet biraz, ama genelde ayni yerlere yatiyo zaten, o yattigi yerlerden islak mendille bile toplayabiliyorum tuyleri. Ama bembeyaz bir kediye gore daha az dokuyormus gibi gorunuyor , bir de tuyleri ince ondan da oyle olabilir.

Miemey123

Önceden bende köpek baktım fakat arada çok büyük bir fark var. Kediler çok titiz hayvanlar. Dışarıya çıkartmanıza gerek yok kediler daha çok evciler. Evde ki kum kabıyla ihtiyaçlarını görüyorlar. Scottish bakmayı düşündüğünüzü söylemişsiniz bizim bu konuda çok canımız yandı önceden o yüzden araştırmanızı rica ediyorum. Hastalıklı genler taşıyabildikları için ömürleri boyunca eklem ağrıları çekebiliyorlarmış ve bu tür bir sıkıntınız olursa çok üzülebilirsiniz biz çok üzüldük. Tabi her scottishte aynı durum oluyor diyemem fakat görülebiliyor. http://anadolukedisi.com/tr/Yazi/saglik-ve-bakim/scottish-fold-sevimli-ve-aci-cekmeye-mahkum/37

Shaco

(tüy dökmeyen hayvan yok zaten uzun tüylü var kısa tüylü var kedinin sağlığı bakmınıza bağlı eğer cidden vazgeçmeden ömürlük sahiplenecekseniz sahiplenin bunda duygu sömürüsü yok hayvanın hayatı mahfoluyor) bence British short hair sahiplenebilirsiniz sevecen sakin çocuklarla arası iyi yalnız kalmadığında aktivite bulabiliyor.

HakanHaktan

Miemey
Evet aslında onu bir arkadaş petlebi de 1 arkadaş söyledi Eğer böyle bir rahatsızlığı olursa çok üzülürüm.
Bir arkadaş siyam al demiş oda az tüğ döküyormuş.

HakanHaktan

Epiglottis kardeşim kedi türlerini araştırdıysan ki bu petlebinin arama sayfasına tür ismi yazarsan dahi çıkıyor. Orada kendi kendine oyun kurma dan tut bütün özellikleri yazıyor. Yani bütün cinslerin özellikleri farklı. Benim amacım doğru karar vermek. İşkenbeden sallama fikirlerle harakete geçince ne yazık ki insanlar pişman oluyor ve bunu başkası ödüyor. Ben benim için enn doğru olanı yapmaya çalışıyorum. Lütfen fikir beyan ederken bilginin üstünü örmeyin. Varsa tecrüben paylaş kıyaslayalım.
Yoksa tahmini fikir verme lütfen.

ygiz_mrtt

Scootish düşünüyorsanız vaz geçmenizi öneririm. Eklem rahatsızlıklarından dolayı(genetik bir hastalık) acı çekiyorlar bu yüzden üretimlerinin azaltılması gerek malesef aksi takdirde haftalarınız veterinerlerde geçer ve kedi her saniyesinde yaşamını kalıcı acıyla geçirir. ama çok isterseniz british fold bakın iki ırkın birleşimindeki yavrularda oran daha da azalıyor ama yavulardan en az 1 tanesinde devam ediyor. Bu yüzden. siyama gelirsek oldukça zeki ve asil kediler. önceden dediğim şartları uygularsanız tüy dökmez zaten kısa tüylü olduğu için fazla bakıma da gerek duymaz. Tek sıkıntısı çok gevezeler ama bir köpek kadar sadıklar. Bu arada kedileri dışarda gezdirmenizi tavsiye etmem sokağa alışmasın evden çıkmak için hırçınlaşır kediler

toffy_the_cat

Senin içi en iyi cins bu.

HakanHaktan

Epiglottis lütfen sen tekir besle ama bana yazma olur mu ?