Kedim Çok Saldırıyor

angel03232

Kediyi sahiplendiğimde daha 1.5 aylıktı annesi ölmüştü ve 5.5 ayını doldurmak üzere ama uyurken ve ya sevmeye çalışırken saldırıyor uykumdan uyandırıyor taşıma kafesinde yurutuyoruz oyun oynasa desem de sanki dövmüşüm gibi tavır takınıyor 2 üç kere kafasına hafifce vurdum vazgeçsin diye olmadı daha çok saldırmaya başlıyor nasıl unutturcam saldırmasını ve ya nasıl engelleyebilirim?

39 CEVAP

lwb

Taşıma kafesinde uyutmanızın sebebi nedir? Ev içinde özgürlüğünden kısıtlamak ya da tekrar oraya döneceğini bilmek onu gerginleştirebilir. Belki de onu kafese sokucağınızı düşündüğü ve bildiği için olabilir bu sinirli tavırları çünkü kapalı kalmak istemez ufacık bir yerde

lwb

Tırnaklarını kesmek kedinin doğasına aykırı bir şey değil. Sokakta yaşayan bir hayvan değil , sonuçta da kökten gitmiyor tırnakları ucundan kesiyorlar ve tekrar uzuyor. Ben sizin için demiştim sizin kendi kararınız tabi

hcerenk

Kedinin tırnaklarını kesmek değil hayvanı kafeste tutmak doğasına aykırı bir şeydir. Bu yaptığınız kediyi açık bir gerçinlik fırtınasına sürüklüyor. Sizle yatsın, oyun için uyandırdığı zaman şşttt hayır gibi kızın, olmadı mı? kapı dışarı koyun. sabahı başka odada ettikçe uyansalar bile uyandırmamaya alışıyorlar.
Ama yani siz hayvanı her tutmaya çalıştığınızda, aklına onu kafese koyacağınız gelir ve tutmanız müsade etmez. 5 aylık falan diyorsunuz, bu kedi yetişkinlik dönemine dayanmış nerdeyse. Kızgınlığa girecek.
En çok ilgiye sevgiye ihtiyaç duyduğu bu hormonal ve duygusal değişim dönemini gerçinlik içinde yaşatmayın ona lütfen.

saitgulsen

Hayır, yaralardan şikayet ediyor, tırnaklarını kesmiyor. Veteriner benim kedimin tırnaklarını keserken bana sormadı bile, çıt çıt kesti direk. Sonuçta sokakta değil bu kedi, tırnaklara ihtiyacı hiç olmayacak. Doğasına aykırı diye savunuyor bir de... Sanki kafese kapatmak doğasında varmış gibi...

lwb

Bunun sebebini önceki yorumlarda açıkladım size

surpriz

kediniz robot değil ya da bir insan evladı bebek değil istediği yerde istediği zaman istediği şekilde uyur. bırakın hayvan özgür takılsın. kucağınızda uyumaması sizi sevmediğinden size güvenmediğinden değil. o an öyle istemiyordur. bunu fazla manalandırmanın bir anlamı yok

lwb

Anladığım kadarıyla sadece oyun istiyor, veterinerde tırnaklarını kestirebilirsiniz. Bu dönemleri oyun dönemleri bunu saldırganlık olarak algılamayın zaten bir kaç ay sonra bu hallerini bırakıcak daha çok uyku odaklı olucak

lwb

Uyurken kafese kapatmak yerine başka bir odaya koyun

lwb

Tırnaklarının uçlarından keserseniz derinize zarar gelmez

saitgulsen

Kedi tırnakları olmadan da tırmanır. Ayrıca tırmanma kedi için bir ihtiyaç değildir. Bundan mahrum kalması onu hayattan koparmaz.

Anonymus552223

Kediyi kafeslere koyup psikilojisini manyak etmissiniz, guven diye birsey kalmamis, simdi kendi hataniz yuzunden sahiplendirecegim diyorsunuz. Kedi 1.5 aydir sizle, ogrendigi butun kotu davranislar sizin yuzunden, bunu ne diye bir başkasi ceksin ki? Onlar sa geri getirecek muhtemelen. Yuzunuzdeki yaralar falan inanmiyorum, 5 aylik kediden korunmak ne kadar zor olabilir ki? Benim belali kedim diye bir program var onu izleyin, kedi psikolojisini ogrenmeye calisin. Sokaga atarsaniz ölur, baskasina verirseniz geri gelir, ve daha da saldirganlasir degisiklikten ve stresten. Mecbur ugrasacak ve sorunu cozeceksiniz kacis yok

lwb

Büyüdükçe davranışlar değişir (o atik durumlarının kalmadığı gibi), normal bir durum kucağınızda uyumak istememesi.
Kediden bahsediyoruz,nerde isterse orda uyur,hepimizin kedisi böyle

eozgeu

saldırganlığının geçtiğine sevindim. çok erken annesinden ayrılan sokak kedilerinde oluyor. artık ne yaşıyor o kadar zaman bilemiyoruz sokaklarda. ama size olan tepkisi kesinlikle kafese sokmanız. sizi odanızda rahatsız ettiği an odanızın dışına koyup kapınızı kapatın bir kaç güne kendi alışacaktır zaten bu duruma ve bir müddet sonra siz uyuduğunuzda hiç rahatsız etmeyecektir. kedinizin tırnağının kesilmesi kafese konmasından daha doğasına aykırı bir durum değildir. ben kedimi 2 aylıkken sahiplendim 15-20 gün benimle beraber yastığımda yattı bir gece komodinde uyuma kararı aldı ve o günden beri komodinin üzerinde uyuyor bu beni artık sevmediği ya da bana güvenmediği anlamına gelmiyor. kedi yani bu aklınızın almayacağı yerlerde ve şekillerde uyurlar ve karakterleri değişiyor ergenlikte kediniz ve yetişkin bir kedi olacak yakında. hali tavrı kararları herşeyi değişecek yaşıyla beraber. bunlara hazırlıklı olun lütfen.

lwb

Saldırmaktan kastınız ciddi anlamda sinirlenip tıslayarak bir saldırı mı yoksa oyun şeklinde mi? Oyun şeklindeyse endişelenmenize gerek yok sadece bunu yaptıktan sonra ilgilenmeyi bırakıp kızın. Büyüdükçe bu halleri kalmıcak

angel03232

Taşıma kafesin de uyut.uyoruz yemek koyup miyavlıyor çıkarıyoruz yine saldırıyor konuşmayı denemek faydasız ama eğer ben dışarı çıktığımda camda beni bekliyor ve eve girince yanıma geliyor saldırıyor