Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Hayvanlar sadece var olmak için mi vardır? İnsanlık denilen şey aptal bir ego tatmini sadece.

sophiebutnothowls
sophiebutnothowls

2042 Puan

Kedim 4 gün önce günlük gezmesinden topallayarak geldi. Acılar içinde ve bacağı kırık olabilir. İlçede ya da yakın çevrede pet vet. yok. en az 2 saat yol...! Veterinerlerle görüşüyorum kırık varsa ücret minimum 1500 TL. Bu nasıl insanlık? Sadece hayvan oldukları için sağlıklarının bile kağıt parçalarından ibaret olması neyin nesi? Ailem veterinere gitmeyi kabul etmiyor. Veterinerler dünyanın bkunu istiyor. Ben sadece üniversiteyi bile henüz kazanamamış lanet olası biriyim. 5 kuruşum yok. Sonsuz sevgim 5 para etmiyor! Daha acısı tüm bu endişemi saplantı olarak kabul ediyorlar. "Hayvan işte, zaten ölecek 3-5 yıla ne fark eder ki? kırık bacakla yaşasın ne olacak ki?" ya da "Allah isteseydi hayvanların başına ona sahip çıkacak anne baba verirdi insanlar gibi. Hastalıkları da ölümleri de önemsiz." gibi saçma sapan yorumlar duyuyorum. ağlamaktan bir hal oldum. O kadar tiksiniyorum ki insanlıktan. Bu insan üstünlüğü zihniyetinden. Biz sadece ego tatmini için var olan parazitlerden ibaretiz. Hiçbirimizin bir kediden, balıktan, ağaçtaki yapraktan farkımız yok. kesin bu saçmalıkları. Rezilsiniz. hayatı paraya mahkum kılanlar da, para için caniliklere göz yumanlar da hepiniz kendinize insan diyen mahluklardan ibaretsiniz!26 CEVAP

winsti
winsti

191

Size sonuna kadar katılıyorum onlardan çok var her yerde kedi bulursun, kedi işte ölse ne olur diyenlere çok sinirleniyorum oda bir canlı ağzı var dili yok acınası haldeler tek istedikleri bir kap yemek ve sevgi ne istiyorlar bu hayvanlardan anlamıyorum çok üzücü. bu arada hayvanınızı belediyenin hayvan rehabilitasyon merkezleri var oraya götürün kırığı var mı ne durumda bir teşhis koyabilirler ağrı kesici vs yaparlar ağrılarını dindirirler kedinin sizin olduğunu söylerseniz sahipli kediye bakmıyoruz diyebilirler kendinizi iyice anlatırsanız yardımcı olurlar diye düşünüyorum, bazı özel veterinerlere lanet olsun tek derleri para...


Bloodofelves
Bloodofelves

685

Harbiden bu neyin kafası? Kedi günlük gezisi nedir? Nasıl insansın asıl sen? Kediyi başıboş sokağa salacak kadar vicdansızsın! Hayvana yazık..Bir de insanlığa sövmüş. Madem okadar uzak veteriner o kadar pahalı kedine sahip çıkacaksın


minnoskoss_123
minnoskoss_123

127072

Ya harbiden şu iki yorumu yazan kişiliklere hiçbirşey demek istemiyorum. Asıl sizinki nasıl insanlık? Arkadaş acısını paylaşmış siz burada linç ediyorsunuz. Affedersiniz ama bencil olan sizsiniz, vicdansız olan da. İnsanların acılarını dindirecek onlara akıl verecekken daha da derine indiriyorsunuz o yaraları. Ayrıca karşınızdaki insanlarla yok bunu yapacaksın, edeceksin diye emir vererek konuşamazsınız. Ne sizin ondan bir üstünlüğünüz var, ne onun. Evet kedi sağlık açısından salınmaz dışarı ama madem kedinin sağlığı ile bu kadar ilgileniyorsanız gidin düzgünce mantıklı önerilerde bulunun. Hayvanlar üzerinden insanlık konusunda duyar kasmayın. İnsanlığın nereye geldiği, kimlerin sayesinde bu noktada olduğu belli zaten. Kimse kimseye ahlak dersi veremez, kafasına göre insanı aşağılayarak rencide edemez. Ayrıca madem veterinersiniz, hayvanları bu kadar önemsiyorsunuz adam gibi öneriler verin, ahlak dersi değil.


minnoskoss_123
minnoskoss_123

127072

Belediye veterinerleri daha uygun fiyatlı oluyor. Maalesef ben de ailemle aynı sorunu yaşıyorum. Ayrıca bence de kedinizi sokağa salmanız doğru değil. Araba çarpabilir, köpekler parçalayabilir, insan olmayan yaratıklar yüzünden kedinizin başına birşey gelebilir. @GonulluVeteriner ve @Bloodofelves nickli kullanıcılar haklılar fakat bunu doğru bir dille ifade edememişler.


Kedizeytinvepeynir
Kedizeytinvepeynir

116269

Arkadaşlar köy yerinde de salmayacaksak kedilerimizi ne yapalım? Biz de köyde yaşıyoruz ben de kedimi bahçeye çıkartıyorum. Hatta kedi kapısı var hava güzelse genelde geceleri kendi gezer gelir, gündüzleri evin içinde uyur. Köy yerine gece başına ne gelebilir, zaten tek tük araba var geceleri ortalıkta hiçbir şey yok. Ki eğer apartmanda yaşasaydık da günde 1 saat kedimi tasmayla dışarı çıkarırdım. Dışarda başına bir şey gelebilir evet, ama evin içinde de gelebilir (yanlışlıkla üstüne basarız vs) Ama başına bir şey gelse ne olursa olsun direkt veterinere götürürdüm o ayrı mesele.


epiglottis
epiglottis

124278

Linç etmeye de gerek yok tabi, ama butun insanliktan da nefret etmeyelim. Daha once hayvan bakmamis birisi ne olacak kedi işte diyebiliyor. Kizmadan empati yaparak insanlara derdimizi anlatmaliyiz yoksa hakli olsak da deli bu derler gecerler. Bazi kediler sokak delisi oluyor ortam da çok yogun bir yol vs degilse salmak belki kabul edilebilir. Şimdi ne yapilabilecegine odaklan. Belki lirik degildir, şişlik vs varsa iltihap kapmasin diye antibiyotik vermisti bizim veteriner. Hem veterinere goturunce hemen bakar bakmaz 1500 tl almayacaklar. Bir muayene etsin iyi bir veteriner onun kirik mi oldugunu anlar zaten. Durumunu guzel izah edersen muayeneden de para almaz. Verdigi ilaclarin parasini alir. Veterinerlerden bu kadar korkmayin, içine adim atmak da parayla degil.


epiglottis
epiglottis

124278

Felsefi olarak da her canli tabiki yasamayi ve iyi muameleyi hakediyor ama çocuklarin bile 10 liralik ilac olmadigi için öldugu yerler olan dunyadan bahsediyoruz


epiglottis
epiglottis

124278

Ha bi de universite icin youtube da guzel videolar var onlarla hazirlanabilirsin:D


NZI
NZI

888

Bende size katılıyorum. İnş kedinizin bacağı kırılmamıştır, inş veterinere götürmeden geçerde, çok endişe duymazsınız. ama sizde lütfen eğer kediniz dışarı çıkmak istiyorsa siz onunla çıkın ve ona bakın. Ve en iyisi bunu herkeze söylüyorum ki, en iyisi siz hayvanlarınızın veterinere için, para biriktirin normal kontrol değil, ama bacağı kırılırsa, hasta olursa, yada başka hastalıklar gibi. Ben sizin suçunuz demiyorum ama sadece daha dikkatli olun diyorum o kadar, lütfen bunu kötü algılamayın.


Benim yaşadığım yerde de inşaat vardı, inşaat tada birileri kalıyor. Oraya köepk yavru yapmıştı, küçücük köpekleri kuyruklarında tuta tuta dışarı bir yere götürdüler, ve bir daha hiç görmedim. İnş güzel bir yere götürmüşlerdir.


İnşallah kediniz kıza bir süre sonra iyileşir. Bide çok tatlı bir kediniz varmış. ☺️


minnoskoss_123
minnoskoss_123

127072

Evet veteriner ve mama masrafları için artık elinize geçen paranın bir kısmını biriktirerek ayırın bence de.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 441 Görüntüleme
  • 26 Cevap
  • 10 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 18430 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR