Natural Bastet Çam Peleti

Catloveerr

Kedisi için bentonit kum yerine çap peleti kullanan var mı? Kokuyu hapsedip hapsetmemesi en önemlisi. Topaklanma konusunda nasıl? Natural bastet kullanan oldu mu 14 litre 14 hafta diyor. Bu kadar uzun süre gidiyor mu gerçekten deneyimli kişiler yardımcı olursa sevinirim.

42 CEVAP

srplzngl

@incikko
Neden direkt olarak pelet döktünüz ki kum kabına?
Yadırgaması çok normal, bentonitle arasında uçurum var.
Bentonit ve pelet karıştırarak ilerlemeniz gerekiyordu.
İlk önce yarı yarıya, alta pelet üste bentonit olacak şekilde doldurmak gerekiyor.
Kabı yıkayıp kumu değiştirme zamanı geldiğinde çoğunu pelet, yüzeyi de bentonitle doldurup ondan sonraki seferde tamamen pelete geçiş yapılıyor.
Tuvalet konusu kediler için çok ince bir konu. Onun yerine koyun kendinizi.

dilanabanoz

evet uzun vadede kârlı gibi de gözüküyor, ayrıca sağlıklı ama tereddüt ediyorum nedense... kullanırsanız bana da haber verir misiniz durumu :)

srplzngl

@incikko
ben sizin yaptiginiz gibi tamamen karistirmayi kastetmedim. peletin uzerinde yuksek bir tabaka bentonitle baslanip kedinin onu kendisinin karistirmasina izin verilir. kedi cok hassas ise daha yavas ilerlenir. bunu ben uydurmuyorum, bir cok pelet kum markasi bunu oneriyor. bazi kediler tabii ki de inanilmaz huylu olabiliyor. boyle bir kedinin bir seyi kabul etmemesi ya da bazi yontemlerin onun uzerinde ise yaramamasi bu seyleri kotu ya da "yanlis" yapmaz.

incikko

Ben bugün teslim aldım. Ama kedim kullanmayı reddettiği için yine bentonitine döndük. Deneyebilsem 2 hafta sonunda yanıt yazmak isterdim. 11 saat tuttu her şeyini kedi. İnatla yapmadı...

ZehraBulutt

Yanlış bilgi vermemiş ki Serpil hanım, her kedi farklıdır. Benim kedilerim direkt geçiş yaptılar bentonitten pelete hiç karıştırmadım ve hemen kullanmaya başladılar. Çoğunda işe yarıyor karıştırmak, kimi kediler de daha inatçı olabiliyor sizinki gibi.

dilanabanoz

ben de bu sorunun cevabını arıyorum. instagram: suzionlineblog hesabına bakarsanız koku dağılma vs. açısından incelemesini yapmıştı ama 14 hafta gidip gitmeme konusu muamma :(

Catloveerr

Tabii unutmazsam yazarım :) şu an kumumuz var o yüzden iki aydan önce deneyemeyeceğim.

srplzngl

Ben farklı bir marka kullanıyorum. Koku sıkıntısı yaşamadık hiç. Topaklanma bentonite göre zayıf ama elimize mi yapışır, tek parça alacağımıza çift parça alırız. Çünkü önemli olan sağlık. Bentonit hem kedilere hem de doğaya zararlı.
Yalnız, 14 hafta boyunca değiştirmemenin sağlıklı olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Taş çatlasa 2 ay bekletilir. Ben ilk defa natural bastet’te duydum 14 hafta iddiasını. Diğer cracked pine markaları 7 hafta öneriyor. Ben kabın kullanım sıklığını takip etmeye çalışıyorum. Evdeki kum kaplarından bir tanesi daha fazla kullanılmışsa 4 haftayı geçirmiyorum.

yasminackz

Bende yeni kullanmaya başladım ilk başta garipsedi tuvaletini yapmadı
Üstüne bentonit serptim içine girdi baya eşeledi ama yaptı koku olarak kaka çiş değilde kumun kendi palet kokusu biraz beni rahatsız etti topaklaşması iyi ama kakası parça parçaydı onları görmek biraz zor tozutmuyorda ben sevdim

Catloveerr

@yasminackz uzun süreli kullanımda koku ve topaklanma nasıl yazarsanız çok memnun olurum. On lira zam yapmışlar galiba bir anda on lira zam yapmak çok saçma bence bu kadar fiyat yükseltilmez k

yasminackz

Bende yeni aldım kırmızı paket idi adı 2 adet 7 lt kum ve küreği 70 e geldi şuanlık ben beğendim fakat dedikleri gibi 14 hafta duracağını sanmıyorum çünkü ister istemez kabın yıkanması gerekiyor ben yine de gelişme oldukça haber veririm @catloveerr

yasminackz

Çok kısa bir süre oldu ama ben tek kelimeyle bayıldım 0 koku mükemmel topaklaşma bentonitlerden kat kat iyi

dilanabanoz

ben yaklaşık 3 hafta önce filan aldım ilk döktüğüm zaman kullanmak istemedi üzerine eski kullanılmış kumundan biraz ekledim kokusunu alsın diye. yine de kullanmadı bir süre direndi ama mecburen yapacağını ikimiz de biliyorduk :) 5-6 saat filan direndi sonra gidip yaptı şuan sadece pelet var kabında hiç bentonit yok ve hiç sorunsuz yapıyor. biraz inatlaşmak gerek yoksa her istediklerini yaptırabileceklerini düşünüyorlar :)
ayrıca gerçekten çok uzun süre gidiyor birkaç gün önce biraz ekleme yaptım sadece.
koku yönüne bakarsak sıfır koku falan değil bence bentonitten çok daha keskin bir kokusu var çam ve çiş kokusu birleşince felaket bir şey oluyor :)
patilere de yapışıyor bentonit kadar olmasa da eve dağılıyor.
ama yine de uzun ömürlü olduğu için bunlara katlanılır diye düşünüyorum o yüzden oyum peletten yana

yasminackz

@dilanabanoz bizde patilere yapışma olmadı ve palet kokusu dışında bir koku sorunu yaşamadım ben ne kadar sıklıkla temizliyorsunuz

MaideHazel

arkadaşlar ben bu çam peletinden çok memnunun bu markadan da çünkü hakikaten toz yok kimyasal yok çok sağlıklı kedi için de temizleyen için de topaklanması dağılmaması da fena değil bazı kedilerde alışma süresi olabilir tabi ki ayrıca ilk etapta 14 litre tam 14 hafta değil ama sonradan çok karlı oluyor devam edince tavsiye ediyorum yani şiddetle