İçinde Et Olan Uygun Fiyatlı Mamalar?

onurtemiz

Tavuk etli yazıyor ama arkasına bakıyorum paketin “tavuk proteini var” yazıyor. Çok saçma.
İçinde et olan ama fiyatı yüksek olmayacak mamalar nelerdir?
Bonacibo’da da et var yazıyor bir bakıyorum içeriğine alakası yok. Maddi olarak çok zorlamayacak ama daha önemlisi hayvanımın sağlığı ve alması gereken besinleri içeren uygun fiyatlı mamalar arıyoruz.

50 CEVAP

TATA4242

Kötülemiyorum,daha iyisi mevcut iken,sadece öneriyorum.Matisse an itibari ile bana göre mevcut içeriği ile golosi ve Mystic markalarından geride kalıyor.Prestij meselesinde bu markaların önünde olduğundan satmaya devam ediyor.

Natkarat

Tüy için biotin takviyesi yapın. Çok sıkıntıysa denemedim ama vetoskin kullananlar memnundu. Mama içinse ithal mamalardan içeriği hoş geleni tercih edebilirsiniz. Mystic önerilmiş ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. İçerik ve maliyet dengesi mümkün değil. Geçenlerde hesaplama yapmıştım hatta mümkün değil bu rakam. Ayrıca mesajlara bakarsanız genel olarak kullananlar kedilerinin yemediğini belirtmiş. Bu sebeple ülkemizde denetim oturana kadar ithal mamalara öncelik vermekte fayda var. Açıkçası kızgınlık döneminde değilse nd'de sorun yaşamamıştık biz. Lakin şu an acana kullanıyorum. Kızgınlık sürecinde(bugün kestirdik :D) olmasına rağmen tüy dökümü daha azdı. Bu kıyaslamayı yaparken biotin faktörü de önemli. Belki mamayla alakalı değildir. Sadece biotinden azalmışta olabilir. Gimcat'in ödül maması gibi olan biotin takviyesini veriyorum bu arada.

Catloveerr

Fiyat ve kilo olarak çok ucuz kalıyor bonacibo da yerli mesela ama içeriği kötü ve ucuz. Bilemiyorum belki de içeriği doğrudur burada o kadar konu açıldı soğudum artık o mamadan da. 2 kez numune istemiştim başlarda. göndericez dendi gelmedi uzun süre oldu isteyip de gelmeyen çok kişi var bi numune bile gönderemiyorlar

TATA4242

Ve ek olarak ithal mamaların içerisindeki etlerinde euro ile alındığını unutmayın,yani Avrupada kırmızı et fiyat ortalaması 8 euro yani 52,40 buda 10 kg mamada 4 kg kırmızı et içeren bir ürünün sadece fiyatını(kırmızı et 210 tl)yukarıdaki verdiğim örnekde olduğu gibi düşünmek lazım.8 euro normal bir insanın marketten aldığı ücret.Ek olarak ithal ürünlerdeki uygulanan vergilerle,satan firmanın sevabına satması yada vermesi gibi bir durum söz konusu oluyor.

Catloveerr

@tata4242 peki matissede kullanılan et oranı ne kadara geliyor mama fiyatı normal mi anlamadım

TATA4242

Matisse kullanılan et içeriklerinde tavuk var ve tavuk İtalyada bizdekinden pahalı (6-8 euro) Türk lirasına çevirirsen böyle bir sonuç çıkıyor.Yalnız bu,biz onlardan daha ileriyiz demek değil.Onların alım gücü yani(maaş vb.şartları daha iyi)hatta onlarda meyveler ve sebzeler bile 1 eurodan aşşağı değil türk lirasına vurunca epey pahalı bir hayatları var gibi duruyor ama bizim maaşın onların maaşındaki alım gücüyle uçurum kadar fark var.Mesela onlarda bir öğretmen 2 bin euro alıyor ama beyaz et ve kırmızı etin ülkelerindeki fiyatı ile (euro bazında)bizden çok daha fazla et tüketebilirler.Kısaca özetlersek bizdeki et sanıldığı kadar pahalı değil,alım gücü düşük yani yaşam standartları.Matisseye gelirsek bu özelliklere göre fiyatı ne çok pahalı nede ucuz,zaten o yüzden Mystic markası çıktığından beri yakın markaja aldığım bir ürün oldu.Kendim için değil ama uygun bütçeyle kedi besleyenler için,tavsiye ettiğim ürün.

Catloveerr

@ballibadem yazmak zorundalar %40 et yazıp geçemez hangisinden ne kadar var söylemek zorunda belki benim kedimin tavuğa alerjisi var yazmazsa nereden bilicem alınca mağdur olucam içeriği açık açık yazmayan şeye güvenmem kuzu eti yazıp tamamını tavuk koysa sahtekarlıktan başka bi şey değil tavuğun da maliyeti düşük zaten

Catloveerr

@onurtemiz her mama her kedide farklı etki gösterir matisse fiyat performans olarak iyi et oranı iyi en iyi mama diye bir şey yok hayvanınıza en iyi gelen mama var. n&d tüy dökümüne sebep olmuş tavuklu muydu acaba? Golosi ve matisse küçük paket şeklinde alıp deneyin kediniz sevecek mi bakın. İsterseniz golosi alın bir iki ay kullandıktan sonra görürsünüz nasıl etki ediyor. Yaramazsa matisse deneyin bu sefer. On kilodan korkmayın skt yakın olmuyor kediniz sıkılmadığı sürece ayda 2 kilo yese 5 ay gider hem ekonomik. Golosi de taurin oranı düşük olduğu için ya taurin eklemesi yapmalısınız ya da uzun süre kullanmayın böyle bi sorunu var maalesef taurin kediler için çok önemli

Catloveerr

Alabileceğiniz en düşük mama golosi. Bundan sonrası et içermiyor yaramaz

onurtemiz

@Catloveerr ve herkes :
ND kitten ve düşük tahıllı balıklı olanları kullandık. Balıklı olanı 1 defa kullandık 5kg ve 4 ayda ancak %90'ı bitmişti
ND düşük tahıl yaban mersinli kuzulu kullandık 5kg 1 paket.
ND Kitten kaç paket aldık hatırlamıyorum 5 paket falan yemiştir 1,5 kg.

Bizim oğlan kuru mamayı ND ye göre ayda 1 kilo yiyor RC 'ye göre 1.2-1.5 kilo arası yiyor.
Royal Canin 4 çeşit kullandık. ND kullandık. Petcurean Go kullandık (en sevmediği bu idi zar zor yedi. )

Bir şey daha yedi ama hatırlayamadım şu anda.

Ekim 2017 doğumlu yani şu an da 27-28 aylık kendi 2 yaşını geçmiş kısır bir erkek. Yediği en sevdiği mama Royal Canin British Shorthair oldu. Gerçekten de en işe yarar bu mama oldu. Tüy dökümü azaldığı gibi kilo aldı sanki, kafası top gibi oldu hafiften göbeği oldu.

Mama konusunda artık ağlamak üzereyim isyan etmeme az kaldı. RC fiyatları uçuyor. Yoksa devam edecektim.
Hem kaliteli hem uygun fiyatlı arıyorum adabında. Matisse denemek istiyorum ama 1.5 kilosuna 60-70 tl civarı vermek mantıklı gelmiyor pek. Orta boy paketi olsa üretiminde 4-5 kg onu alacaktım. Konuşmak isteyen ?

onurtemiz

Bihter tabiki de öyle saçımızın çok döküldüğü ve döküldüğü zamanlar oluyor ona göre bakım yapıyoruz bundan bahsediyorum

Lady, yazılan tüm markalara şu an da kadar hep bakmışlığım incelemişliğim var, evet. Matisse den yana sıkıntım orta boy paket olmaması ve Farmina ürünü olduğu için tüy dökümü yaşanır mı, bunu kast ettim.
Ayrıca en uygun satan site ve ya Eminönü-Aksaray taraflarından satıcılar çok daha az karla satılıyor buralara bakıp en uygun şekilde almak istiyoruz mamayı.

Seçenekler azalıyor evet. Kafalar karışık. RC Br Shorthair oğlan seviyor ama 4kg olana birden 200 tl vermek artık biraz nasıl desem garip bakmaya başladım. 150-160 tl olsa daha iyi olurdu. Önümüzdeki aylar da sıkışık olacağım. Biraz daha kilosunu 35-40 a getirmeyi istiyorum bu durumda yerel satıcılara gidip RC Shorthair mamasına oralardan bakacağım belki oralarda 4 kg paketi 150'ye satılır, umarım. Bu da ortalama 3 ay yiyecek demektir.

Catloveerr

Royal canin içerisinde ete dair hiçbir şey yok ama haberiniz olsun bi de o kadar pahalı. Yağlanma yapınca da geçmiyor

LadyAndCat

OnurTemiz,
Yerel satıcılara ben şahsen güvenemiyorum size açık mama verirler falan filan. Her türlü hile mevcut insanlarda.
Kilosu 30-40 lira olan mamalar var ama kalite düşüyor...
Valla üstte birçok mama ismi saydım bir düşünün ve hangisini alacağınıza karar verin.

onurtemiz

Lady, korkacak bir durum yok canlı şekilde bizzat oradaydım orijinal paketi 0'dan açıp büyük saklama kutusuna aktardı satıcı. Hatta bize aktarmadan verdi bildiğimiz yer. Bazı yerlerden açık alınabilir ama evet açık almak herkesin harcı değil
Royal Canin balon marka evet abartılan kadar iyi değil içerik ama gerçekten bizimkine yarıyor. Birçok kediye yarıyor. Uzun süre kullanıp maşallahı olan sağlıklı kediler gördüm. Yan komşumuz mesela.

BalliBadem

Her mama her kediye yaramaz o yüzden en iyi mama diye bişey yok bence hangi kediye ne yararsa tabi yaradı diye ucuz ve cidden dandik mamalarda verilmez (misal goody whiskas vs) ileride sağlık problemi olabilir bence en iyi mama kedi sahibinin bütcesine uyan, içeriği belirli bi kriterin altına düşmeyen, kedinin sevdiği ve tüyüne tuvaletine vs yarayan mamadır
Tabi herkesin kendi seçimi kimseye karışmıyorum