Günün Fırsatları Barınaklara Bağış Veteriner Klinikleri Soru Cevap Blog Fotoğraf Yarışması

Scottish Fold Meraklılarına;

Aysenmstura
Aysenmstura

2052 Puan

Sırf kulağı kıvrık olunca size daha tatlı geldiği için hayvanların ömür boyu acı çekmesine göz yummak......34 CEVAP

Aysenmstura
Aysenmstura

2052

Bu yazıyı scottishle dik kulak eşleşirse yavrular hasta olmaz diyenler için paylaşmak istedim


LadyAndCat
LadyAndCat

120793

Bir de şu hayvanların bir eşya gibi alınıp satılmasını durdurabilsek:))
“Cins Kedi” saçmalığından vazgeçse artık insanlar. Zaten bir kere KEDİ satın almak ne demek sokakları kedi dolu şehirlerimizde?!
Kediler kıvrık kulaklı , gri renkli filan olunca sahiplerine hava atabilecekleri imkân doğuyor.
DİYALOG AYNEN BU:
Ben : İki kedim var.
X kişi: Aaa cinsleri ne?
Ben: Smokin.
X : O nasıl oluyor hiçte duymadım...
Ben: Normal kedi diyelim.
X: Yaaa hımmm ben de cins sanmıştım. Bizde de var AMA CİNS.
Bizimkisi British, Scottish....


TATA4242
TATA4242

14549

Aynı şekilde genellikle bahsedilmeyen,neden bahsedilmediğini bir türlü anlamadığım ve özellikle cins kediler üzerinde durulmasını,çözemediğim.Tüm satılan ve satın alınan, evcil olarak lanse edilen.İnsanın para kazanma arzusu için,kafeslerde,akvaryumlarda,çatılarda,balkonda veya evin herhangi bir yerinde baktığımız veya sokakdan (yada x yerden fark etmez)aldığımız bir canlıyı,koruma amaçlı ve sevgi için kapattığımızı söylediğimiz,aslında vicdanımızı rahatlatmak için bu şekilde düşündüğümüz,Türkiyede yavaş yavaş tüm yaşam alanlarını yok ettiğimiz ve Dünyayı istila ettiğimiz gerçeğini hiç birşey değiştirmiyor.İnsan ve hayvanın iki ortak özelliği,nesli nin devamı için güvenli olan yerde kalır.Şimdi onlar bize güvenmişken,bizim onlara kurtuluş diye vaadettiğimiz şey gerçekden kısırlaştırma mı?Yada her geçen gün artan insan nufusu 8 milyara dayanmışken,onlar niye kısırlaştırılmıyor,bizim yuvalarını ellerinden aldığımız,nice hayvan ya öldürülüyor yada "onların iyiliği için"başlığı altında kısırlaştırlıyor.Aslında kendi iyiliğimiz söz konusu,bunuda en iyi özetleyen Çin lideri Mao ve serçelerin öldürülmesi olayı,doğa intikamını acı bir şekilde alıyor.Her yıl sürekli dünya genelinde,doğal afetlerin yanında,insanoğlu geçmişde yaptığı hataları birbir ödüyor.Doğayı katletmemiz ve şimdide bunun acısını,sokakda yaşamaya mecbur bırakılmış hayvanlardan alırsak,başımıza ne gibi belalar gelcek,ben kestiremiyorum.Bunlar gerçekden çözüm değil,bundan 50 yıl sonra kuşlar tek tek gökyüzünden düştüğü zaman yada balıklar aynı şekilde kirlilikden, sahilde intihar ettiği zaman,gine bunu hayvanlara mı bağlayacağız?Bu kirlilikden dolayı kuşlarda hastalık bulaşıcı hastalık çıktığında,hepsini teker teker katledecek miyiz?Evet sorun gerçekden biziz.Şimdi beni çok yanlış anlayacaksınız.Olsun anlatabilmişimdir,belki aslında bunun gibi yüzlerce sayfa yazabilirim.Nereden geldiğimizi ve nasıl bir geleceğe doğru gittiğimizle alakalı olarak,önümüzde buğulu bir cam veya bir puslu bir hava yok.Gayet net bir tablo var.


sarmanbirkedi
sarmanbirkedi

12499

Başlığı açan kişilere teşekkürler ama bence bu örümcek kafalilar yine böyle düşünmeye devam ederler çünkü örümcek kafali hepsi


ygiz_mrtt
ygiz_mrtt

11315

@sarmanbirkedi şimdi seninle ne derdim olduğunu anlamışsındır umarımz, forum burası FORUM kahvehane değil edepsizce cevap yazacaksan tek amacın muhtemelen rozet kazanmak veya insanlara sallamak.


Aysenmstura
Aysenmstura

2052

Lütfen bu başlık altında da kavga çıkmasın. Gerek yok. Sadece bilgilendirme amacıyla paylaştım. Çoğu insan yanlış bildiği için.


sarmanbirkedi
sarmanbirkedi

12499

Yağız mert ne diyon anlamıyorum git bir türkçe dersi al sanki kafanda örümcek ağı var


ygiz_mrtt
ygiz_mrtt

11315

Malesef bu başlıklar bilinçlendirme yerine kavgaları tetikliyor, burada hayvan sahiplerine örümcek kafalı denilmiş ve eğer bilinçlendirme yapılacaksa ne işi var? @TATA4242 Zaten başlığın yazılış amacından daha ayrıntılı bir bilinçlendirme yazısı yazmış. Scottish bakanlar da gerekli özeni gösteriyor zaten kafese kapatıp işkence etmiyor, bilinçli olan sahipler de zaten kısırlaştırıyor. Kısırlaştırma yapmayanlar da sadece scottish sahiplerine yüklenebilinecek bir durum değil kedisi olan çoğu insan cins olup olmamasını gözetmeksizin kısırlaştırmıyor.


TATA4242
TATA4242

14549

Evet katılıyorum,birbirimize bu şekilde yaklaşarak,çözüm sunamayız.Lütfen tartışmayı farklı noktalara getirmeyin ve sokak ağzı ile "laf sokma"yarışına girmeyelim.Bu şekilde her iki tarafda istediğini alamaz.


TATA4242
TATA4242

14549

Ve son olarak tekrar lütfen diyorum.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 701 Görüntüleme
  • 34 Cevap
  • 2 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 20658 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR