İnsandan Hayvana Corona Bulaşır Mı?

ciremcakir

Arkadaşlar diyelimki corona virüsü kaptım kedime bulaşır mı?

31 CEVAP

LadyAndCat

Bu virüs ortaya yeni çıkan ve mutasyon geçirilip daha ölümcül olmasından korkulan bir şey.
Şu an için insandan insana geçiyor ama insandan evcil hayvanlarımıza da geçme tehlikesi var eğer bu yönde bir evrim geçirirse...
Evdeki tertemiz, dışarısıyla ilişkisi olmayan aşıları ve parazit ilaçları tam olan minnoşlarımız bizim için çoook güvenilirler :)
Boşuna kedinizden/köpeğinizden korkmayın.
Ben oldum olası dışardan gelince ellerimi yıkamadan kedilerimi hiç sevmedim çünkü evimize geldiklerinde sadece 2 haftalıklardı.
Çok küçük ve narin oldukları için mikrop kapıp hastalanmalarından korkup çok hijyenik davranmıştık onları tutarken:) şimdi de alışkanlığımız devam ediyor.
Bir arkadaş bizim eve taşıyacağımız ölümcül Covid-19’un hayvanlarımıza sonra da bize tekrar buluşabileceği gibi bir şeyden bahsetmiş. Bu gerçekçi değil çünkü aylardır bu şekilde hiçbir şey yaşanmadı, gözlemlenmedi!
Allah korusun zaten mikrop bizi bulursa tüm ev halkı olarak tehlikemiz olur kronik rahatsızlıklarımız var. Ödüm kopuyor kedilerime geçerse diye...
Dikkat ediyorum elimden geldiğince hijyen konusuna ama hiç belli olmaz böyle şeyler...
Allah bizi ve ülkemizi korusun!

sarmanbirkedi

Bulaşabilir, Taylandda köpeğe bulaşmıştı

ciremcakir

Dışarıdan gelince kıyafet değiştirilmez mi zaten? Şimdi eksta özen gösteryorum dışarı kıyafetiyle koltuklara oturmuyorum

Siyammm

TATA Yanılıyorsunuz henüz kıyafetten vücüda geçmemiş olabilir bu yüzden kıyafetlerin dışardan gelince 2 saat güneşte bekletilmesi söyleniyor ben ellerimi yıkadıktan sonra kıyafetlerimi asıyorum. Tüm gün dışardan geldiğim kıyafetle gezecek değilim

Zeke

Arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki durum sandığımızdan daha ciddi..Lütfen hijyene maximum dikkat edin :( mecburiyet harici dışarıya çıkmayın..

Çok çok yakınım olan birisi yurtdışında yaşıyor ve bu virüsü kaptı ve şimdi yaşam savaşı veriyor...

Uzaktan izlerken çok kolaydı, bu haberi alana kadar hayat çok kolaydı..Durumun ciddiyetinin ben de farkında değildim ama durumlar bize yansıtılandan daha ciddi..:(

Yemin ediyorum panik yaratmak amaçlı söylemiyorum. Abartmıyorum da.. Artı böyle bir şeyi uyduramam da tabi ki..

Tek istediğim ulaşabildiğim tüm insanlara, sözümü sayacak herkese durumun ciddiyetini yaymak..

Hastalığı kapan yakınım Türk, erkek, 43 yaşında, kronik hastalığı yok, bağışıklık sistemi gayet güçlü.
Ancak durumu ciddiye almayıp maskenin onu koruduğuna inanmış ve şuan canı ile sınanıyoruz...
Şimdiden 1 böbreğini kaybetti bile..Uygulanan tedavi inanılmaz ağır, ilaçlar iç organlara zarar verebilecek cinsten..
İlla ki hastalık herkeste aynı seyretmez ancak bizlerin sorumluluk sahibi olarak durumu gerekirse abartıp ciddiye almamız gerekiyor.

Lütfen kendinizi ve çevrenizi koruyun, lütfen...????????

shrmnayaz

Bu konu benimde kafama takılmıştı. Araştırmalarım neticesini söyleyim diyelim ki dışarsan bize bulaştı. Bizden de hayvana. ( temas soluma vs birçok yoldan bulaşabiliyor) Kedi bizim sürekli değmediğimiz, ulaşmadığımız veya temizlemediğimiz yerlere giriyor misal dolap üstü kanrpe koltuk altı vs. Ve arkadaşlarımız oralara girmekte çıkmakta mahir olduğu için sürekli giriyolar. Haliyle eve normalden daha hızlı yayılıyor. Asıl sıkıntı şurda başlıyor normalde bu virüs cansız yüzeylerde çok kısa sürede yok oluyor ancak kedilerin sürekli bu virüsü alıp başka yerlere taşıma olayı çok yüksek. Buraya kadar da sıkıntı pek yok sayılır. Yani kediye bulaştığında kediden eşyaya sonra tekrar kesi başka eşya size tekrar sonra kediye eşyaya kısır bi döngü çünkü virüsün canlı yüzeyde kalma olasılığı yükseliyor. Yine buda sıkımtı değil ama son verilere göre 149 dan fazla mutasyon noktası oluşturuyor bunlarsa 2 alt çeşitte oluyor Lcov olana denk gelirse o kötü. Kısaca şöyle virüs sürekli canlı kalıyor ve ürüyor ve üredikçe mutasyın geçiyor yani birini hafif atlattınız ikincisinde aynısı olmayabilir. Virüs sürekli değiştiği için tedavisi yok. Gribin bile hepsi aynı değil her seferinde farklı oluyoruz. Yani sorun kedinin sürekli virüsü yayıp canlı tutup yayması. Virüste sürekli mutasyon geçirince sonuç kötü olabilir. Neyseki iyi haber şu virüs gençlere yaşlıöar kadar etki etmiyor kediniz ve kendiniz gençseniz sıkıntı yok????. Allah korusun dikkatli olun. Yine de tedirgin oluyorsanız ılık suyun içine yarım litre kolonya dökün kediyi günde bi sefer daldırın çıkarın. Tabiki şaka denemeyin kesinlikle. Yoksa o nazik patiler sizde yaralara neden olabilir. Sadece kedinizin ve sizin temizliğinize dikkat edin. Sizde kedinizde güzelce beslenin şu durumda yapılacal en iyi şey zaten başka bişey de yapılamıyor

ciremcakir

Kedim 2 yaşında bende 23 evimizde 60 yaşın üzerinde kimse yaşamıyor. Kedimi 2 günde bir falan sirkeli su ile silmeyi düşünüyorum artık. Dışarıdan gelen her şeyi temizliyoruz onun dokunmasına izin vermiyoruz ellerimizi yıkamadan kıyafetlerimizi değiştirmeden ona dokunmuyoruz. İnşallah çok fazla yayılmadan atlatılır bu durum.

TATA4242

Kıyafet ile uzakdan yakından alakalı olan bir durum değil,kıyafet ile bulaşacak olsa,kıyafeti astığınız yerdende eve bulaşabilir.Bu virüsü grip gibi düşünün ve sadece ona göre tedbir alın.

TATA4242

Güneşde bekletmek mikrobu çoğaltır,öldürmez.Neyse tamam ben haksız olim,peki.Bu gidişle virüs değil,zaten insan kendini öldürecek.

Zeke

Sorulan soruya cevap olmadı ama konu sapmışken ben de yazmak istedim..:(

TATA4242

Hijyene dikkat ettikten sonra ve bağışıklığınız güçlü ise,korkacak birşey yok.Bağışıklığı arttırmak,dengeli,yeterli ve doğal beslenme ile bunun yanında spor ile mümkündür.Dünyada her sene sadece mevsimsel gripden 250-300 bin kişi ölüyor.Sadece Amerikada Ekim-Ocak arasında gripden en az 10 bin kişi öldü.Birde böyle düşünün.

https://www.google.com/amp/s/www.timeturk.com/japon-televizyonun-iddiasi-abd-deki-gripten-14-bin-kisi-oldu/haber-1357394-m

lwb

ciddi bir durum olabilir ama çook abartıyorsunuz
bağışıklığı yüksek ve belirli yaş aralığındaki insanlar normal grip gibi atlatıyorlar
kedinize de geçmez merak etmeyin

lwb

havaların sıcaklaşmasıyla güneşten gelen uv ışınlarıyla beraber bu problemin ortadan kalkacağını söyledi bir doktor.
tatanın da dediği gibi virüs değil de bu panikle insan kendini öldürücek

lwb

şimdi panikle yaptığınız hijyen kuralları normal günlük hayatta dikkat edilmesi ve yapılması gerekilen şeyler.
o kadar hijyensizlik ve dikkatsizlikle insan gripten de ölüyor.

TATA4242

Hayırlısı gerçekden,marketdeki kalabalıkları gördükçe üzülüyorum ama bir yandanda gülüyorum :D