Matisse/Golosi Mama Seçimi?

bycasss

Herkese merhabalar.
12 aylık erkek (kısır) sarman cinsi bir yavrumuz var.

1 aylıkken sahiplendim ve ne yazık ki o gün bu gündür ********** ürünleri ile büyüttüm kendisini.tek sebebi hesaplı olmasıydı.herhangi bir hastalığı yok kedimizin fakat tüy dökme problemi hat safada bu dönemde eşimde ve küçük kızımda alerjik belirtiler baş gösterdi.bu sebeple tüylerini tıraş ettirdim dün itibariyle,eşimin ve kızımın sağlık sorunu olmasa o güzelim tüylerini asla traş ettirmezdim de mecburiyet işte.
1 haftadır mama araştırması yapıyorum(içerik okuyarak).nd vb mamalar maalesef bütçemizi aşıyor.bu yüzden ilk etapta orta kalite olan golosi ve matisse'yi denemeyi düşünüyorum.

GOLOSİ
Indoor Sterilizzati
İçindekiler: Et ve et ürünleri (%15 tavuk eti), tahıllar (%12 pirinç), balık ve balık ürünleri (%6 somon balığı eti), kanatlı ve balık yağı (%4.3 kanatlı yağı, %0.5 somon balığı yağı), bitkisel orjinli türevler (%0.5 Arbocel® selüloz lifleri, %0.1 hindiba otu inülini), %0.5 maya, tohumlar (%0.5 keten tohumu), mineraller, yumurta ve yumurta ürünleri, deniz kabukluları (%0.005 yeşil kabuklu midye tozu - Perna canaliculus).

Analiz Değerleri: Nem: %8, Protein: %34, yağ: %13, lif: %2.3, kül: %7.9, kalsiyum: %1.32, fosfor: %1.01, sodyum: %0.25, klorid: %0.61, magnezyum: %0.07, potasyum: %0.60, Omega-3 yağ asitleri: %0.44, Omega- 6 yağ asitleri: %2.07, lizin: %1.56, methiyonin: %0.49.

MATİSSE BİLEŞİMİ

Kurutulmuş balık (somon balığı) (%32), pirinç (%25), mısır, mısır gluteni, bitkisel bezelye lifi (%8), kurutulmuş tavuk eti, tavuk yağı, kurutulmuş pancar küspesi (%6), hidrolize hayvansal protein, balık yağı, bitkisel yağ, kurutulmuş tam yumurta, fisilyum tohumu, sodyum klorür, potasyum klorür, kalsiyum sülfat dihidrat, kurutulmuş bira mayası, mono-sodyum fosfat

ANALİTİK BİLEŞENLER

ham protein %31.00; ham yağ %11.00; ham lif %5.90; ham kül %6.60; Kalsiyum %0.90; Fosfor %0.85; Magnezyum %0.08; nişasta %19.50; toplam şeker %0.60; Taurin 1800mg/kg.

47 CEVAP

TATA4242

Golosi yerli mama değil,İtalyan markası :):)
Matisse
Golosi yerine profine daha iyi olucaktır.Elbette düşük karbonhidratlı ürünü tercih ederseniz.

minky

Evet ama en azından gluten yok.Matissede baya tahıl var.Ayrıca BonaCibo kötü değilİ eriğinde et olmadığı için kötü dememeliyiz.İçşnde gluten yok en azından.Ve kullananların çoğunluğu memnun.Fiyatına göre daha iyisi yok

TATA4242

Fiyatına göre proplan gibi içeriğinde et olmayan ürünler ile yarışabilecek ve f/b sahibi bir ürün,bu sebeple bonaciboyada kötü dememek lazım.400-450 tlye proplan benzeri et içermeyen mama almakdansa bonacibo almak çok daha iyi ve mantıklı.

bycasss

matissede artı olarak şu bilgilerde verilmiş.
Kg'daki İlaveler

A Vitamini 16000IU; D3 Vitamini 1600IU; E Vitamini 160mg; C Vitamini 160mg; Niasin 40mg; pantotenik asit 16mg; B2 Vitamini 8mg; B6 Vitamini 6.4mg; B1 Vitamini 4.8mg; H Vitamini 0.4mg; folik asit 0.48mg; B12 Vitamini 0.06mg; kolin klorür 2500mg; çinko oksit 108mg; çinko sülfat monohidrat 120mg; mangan sülfat monohidrat 150mg; demir sülfat monohidrat 44mg; demir karbonat 60mg; bakır sülfat pentahidrat 50mg; anhidre kalsiyum iyodat 2.4mg; sodyum selenit 0.22mg; DL-metiyonin 3000mg; L-Karnitin 250mg. Teknolojik katkı maddeleri: mikrokristalin selüloz.

Goloside tavuk var tavuk olsun istemiyorum.
matissede mısır ve gluteni var oda iyi değil..artı olarak matissede ki yukarda yazdığım vitaminlerin olmasıda hoşuma gitti.tüy kalitesi b vitaminleri ile doğru orantılıymış.

evet belki tüy dökülmesi % 100 durmayacak ama bir nebze daha kaliteli olacaktır.

Kuzucansu44

********* ürünlerinin kötü olduğunu düşünmüyorum. 3 kedim var 2 si Nd marka diğeri ise Bonacibo marka mama yiyiyor. Bonacibo yiyen kedim mama konusunda aşırı seçiçi. RC, Nd gibi markaları yemedi. Ama Bonacibo'yu çok sevdi. Bence kediniz memnunsa mamasını değiştirmeyin. Tabikide her kedide farklı etki gösterir ama bizde Tüy dökümü hiç olmadı

TATA4242

Son olarak ise,içereğinde bu oranda pirinç,mısır ve mısır gluteni içeren bir mamaya nasıl bu kadar ücreti verebiliyorsunuz,anlayabilmiş değilim.Golosi matisseden çok daha iyi içeriğe sahip bir mama.Profine içeriğinde et yerine un barındıran bir ürün,nasıl bu kadar iyi oluyor,onuda anlayabilmiş değilim.Brit Care desen 7 kgsi 250 tl 10 kgsi Nd ile yarışıyor.İçeriğine baksanız,et yerine un içeriyor veya et yazısı yok.Yani o fiyatı hakedecek neyi var,onuda çözemedim.

TATA4242

Elbette golosi önerilen ürünlerden çok daha iyi,hem fiyatı hem içeriği çok daha uygun.En azından pirinç oranı daha az ve gluten içermiyor.Karbonhidrat oranlarına baktığınızda ise,burada söylenen diğer markalar (matisse,profine,)gibi markalardan vaoovv dedirtecek bir farkı yok.

TATA4242

O bahsettiğiniz adres mopson yani Golosinin Türkiye distribütörünün adresi.Tıpkı Acana ve Orijenin distribütörünün https://www.sadanlar.com.tr/
Şadanlar Pet Dış Tic Ltd şirketi olması gibi.

TATA4242

Golosi sahipleri satmıyor zaten arkadaşım o ürünlerinde distribütörü Mopsan.Off off

Profine veya matisse oneririm.

TATA4242

İnşaAllah yeterli olmuştur.Yıllardır bu işin içindeyim,ilk kez bu kadar zorlandım.

TATA4242

Ya Allah aşkınıza şu yazınıza bile birşey demedim benim of demem göze mi battı?

TATA4242
Çok uzun yazmışsınız...
Firmanın kendi web sayfasında sadece Golosi yani kendi ürünleri var. Diğer adı geçen markalar yabancı evet bu bilgi doğru ama kendi sayfalarında bile her hangi bir franchising veya distribütörlük bilgisi yer almamaktadır.
Uzun uzun franchising filan anlatmışsınız...

Siyammm

1 ********* ürünleri bonacibo değilmi kötü çünkü kullanmayın.
İçinde protein var gerçek et yok.ayrıca profine da kötü olmasada matisseden iyi değil yavru mamasına baktım . %16 tavuk var matissede %36 nasıl profine daha iyi oluyor?
Golosi nin fiyatı matisseyle kıyasla daha uygun içeriğinde iyi. Ben yavru maması 20 kg diye çekinmiştim. Yetişkin kedi maması için 7,5 kg lık var. Goloside matissede iyi mamalar

Siyammm

Tataya katılıyorum profine da et ten çok un var kesinlikle matisseden iyi değil

bycasss

burada en şeffaf olan mama matisse içeriğini en ince ayrıntısına kadar belirtmiş çünkü.
golosi yüzeysel yazmış bilgileri.

golosi'nin eksileri taurin ile ilgili bilgi yok.
içerdiği vitaminler hakkında bilgi yok.
mısır veya gluten hakkında bilgi yok.

matissenin eksileri ise yüksek prinç oranı mısır ve mısır gluteninden oluşması.
onun dışında magnezyum bilgisi var taurin bilgisi mevcut.

fakat goloside zararsız içeriklerin olmadığından emin değiliz resmi sitelerine ulaşamıyorum sadece firmanın türkiye sorumlusunun sitesi var golosi için konuşuyorum.
matissenin içerik bilgisi ise çok net.

mystic'e de baktım oda çok yüzeysel bigiler var detaylı içerik bilgisi yok.
mesela magnezyum bilgisi yok.
mysticin artıları taurin mevcut tahıl olarak esmer pirinç kullanılmış kabak havuç gibi sebzeler var.
et için Sıvılaştırılmış Taze Et Enjeksiyon Sistemi (FMIS) bilgisi verilmiş etmidir yoksa et proteini gibi birşeymi belli değil.

sitede bilgileri aşşağıdaki gibi mysticin

Kilogram 15 Kg , 1.5 Kg
Protein %34
Yağ : %12
Ham Kül: %8
Ham Selüloz : %3
Nem : %8
Omega 6 : 3.60
Omega 3 : 0.65
Vitamin A : 25.000 IU/kg
Vitamin D : 1500 IU/kg
Vitamin E : 150 mg/kg
Vitamin C : 25 mg/kg
Taurin : 1800 mg/kg

BİLEŞENLER: Kurutulmuş ve taze somon veya deniz balığı (%30), Kahverengi
Pirinç, Bezelye, Nohut, Patates, Rafine Tavuk Yağı, Hamsi Unu, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Hamsi Yağı, Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Zerdeçal Kökü Tozu, Avizeağacı Özütü, Kabak,
Havuç, Yucca, Pisilyum.

firmaların yazmadıkları bilgiler genelde hep olumsuz içerikler yazmamaları olmadığı anlamına gelmiyor bence.

********** için sorulmuş bana bazı sorular 5 aylığa kadar yavru için olanı kullandım ardından kışırlaştırma operasyonu yapıldı ve sterilize mama ile devam ettik.
tüy dökmesi dışında başka bir sorun yaşamadım ********** ile bir süre yaş mamasınıda kullandık.

********** içerik bilgisi

İÇİNDEKİLER: Kurutulmuş Tavuk Proteini, Baldo Pirinç, Mısır, Rafine Tavuk Yağı, Hamsi Unu, Karides Unu, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Hamsi Yağı, Nükleotit Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Avizeağacı Özütü, Kızılcık Tozu, Pisilyum.

Analitik Bileşenler
Protein % 30,00
Yağ İçeriği % 12,00
Ham Kül % 7,00
Ham Selüloz % 3,00
Omega 6 % 3,60
Omega 3 % 0,65
Beslenmeye Bağlı İlaveler
Vitamin A 25000,00 IU/Kg
Vitamin D3 1500,00 IU/Kg
Vitamin E 150,00 mg/Kg
Vitamin C 25,00 mg/Kg
Taurine 1800,00 mg/Kg
Niyasin 50,00 mg/Kg
Bakır (Sülfat olarak) 18,00 mg/Kg
Çinko (Sülfat olarak) 95,00 mg/Kg
Çinko (Şelat olarak) 20,00 mg/Kg
Manganez (Sülfat olarak) 30,00 mg/Kg
Selenyum (Selenit olarak) 0,30 mg/Kg
L-Karnitin 200,00 mg/Kg