Cins Kediler Cidden Farklı Mı?

Naruto88

Arkadaşlar 4 aylık bir british shorthair kedim var. İlk kedim. Okadar uysal ki. Bizden ayrı yatmaz, kucağımızda uyur. 2 saat tüylerini tararsın, okşarsın hiç tepki vermez. Biz neredeysek o orada. Fakat 3 4 arkadaşım var, hepsinde tekir kedi var. Benim kediyi görünce şaşırıyorlar. Doğru düzgün sevdirmezler, yanına gidersin kaçarlar, yanına gelmesi nadirdir vs. Şimdi sorum, tamam her kedinin kendine has bi karakteri var, fakat bu british olsun, scottish olsun, ev halkı için daha mı uyumlu?

47 CEVAP

Mirtip

Kedimin zekasının bir çok insandan üstün olduğuna artık eminim.
Başına buyruk halleri, ele avuca sığmazlığı evde gerçekten bir kediyle yaşadığımı hissettiriyor. Arkdaşlarınız çok şanslı bence.

BalliBadem

Sadece iran kedileri burunları basık olduğundan rahat nefes alamıyor scottish lerde eklem rahatsızlığı olduğu için iki cinste daha hareketsiz oluyorlar diye biliyorum

Naruto88

@dilaraxx yok sizi kastetmedim zaten. Sizin mesajınıza ben de katılıyorum. Uygunsuz çiftleştirmelerde kediler sağlıksız oluyor. Kedimi de zaten bi petshoptan almadım, öğretmen arkadaşımdan aldım. Fakat dalga geçen veya kedimin zekası daha fazla diyen arkadaşlar biraz haddini aştı, onu belirtmek istedim.

Karakteristik özelliğe bağlı, evet tekir kedilerin daha oyuncu olduğu aşikardır ama kedileri zaten evcilleştireli köpekler kadar uzun olmadığı için pek de ırklarına göre değişiklik görülmüyor. Köpeklerde zaten cins özelliklerine bakmadan sahiplenmek köpeğe de eziyettir çünkü 200'e yakın köpek ırkı var iken hala iri ırkları küçücük evde besleyen insanlar var. British ailesi diğer kedilere göre daha uysaldır ama rahatsız edildiğinde sahiptanımazdır, Van kedileri zekası ile kumpaslar kurar, siyamlar gevezelikte baş ağrıtır, ancak bunlar dışında a kedisinin uçabilme özelliği yok b kedisi de tek boymuzu ile sihir yapamıyor ve ya c kedisi gözlerinden lazer çıkarmıyor. Kedilerde cins o kadar önemli değil etken bir rol oynar mı oynar tabi ama sadece oynamak kısmını uygularlar etken değiller.

Sinozan

cins kediler hareketsiz, kedi gibi olmuyorlar aslında. canlı bir peluş gibi duruyorlar. hastalığa daha yatkın olduklarını duydum. umarım sorunsuz bir yaşam sürer.

dilaraxx

triplere girmedik sana da hakaret etmedik düşündüğümüzü yazıyoruz yanlış anladıysan kusura bakma @Naruto88

LadyAndCat

BalliBadem ‘in kedisi YANİ Badem güzel bir kedi cins veya değil. Önemli olan sokaktan kurtarılmış ve bakılan bir canlı! Annesi de onu çok seviyor :)

Elifcanay

Ne çok dalga geçilmiş ya ayıp vallahi. İlk kedim diyor bilmiyor olabilir bi çok şeyi.. doğru düzgün cevaplar vereceğinize alay konusu etmişsiniz iyice. Her şeyi siz biliyorsunuz çünkü.

poughkeepsie

Cinsle çok da alakalı değil aslında, hayvanların da kişilikleri var. Genel olarak bazı cinslerin daha uysal olduğu doğru olabilir belki ama ben bunu da şöyle düşünüyorum, sonuçta british ve scottish gibi ırklar hep evde bakılmış veya petshoplarda kapalı alanlatda tutulmuş türler. Tekirler ise sokağa daha çok alışkın. Bu nedenle özgürlüklerine düşkün ve bol hareketliler. Ne kadar doğru olur bilmiyorum ama artık genlerine işlemiş bunlar bence

gulsahaydinli

Deişiyor o genelde her kedinin karakteri farklı

Alaracatlover

Bu bir yanılgıdır. Şundan bilirim sahiplendirdiğim 2 pisicikten birisi acayip oyuncu pasaklı dediğim dedik ağır abi iken ayrıca mahalledeki en hırçın kediye bir patisi darbesi ve tıslamasıyla boyun eğdirmiştir. (Oyun saatinde bahçedeyken (köpeğim dadılık yapıyor onlara) olmuştu yanlarındaydım bir şey yapamazdı yani!)öbürü ise koynuna koy saatlerce durur oyuncak kedicik gibiydi sesi soluğu yoktu tek mivlemesi mama idi :) demem o ki cins değil karakterdir.Ama şunuda atlamamak gerek Scottish fold çok miskinler fakat bu hırçın olmuyacak demek değildir. @sarmanbirkedi nin dediği gibi bokları frambuaz kokmuyor ne yazıkki :))

Mirtip

Kedimin zekasıyla hareketliliğini bağdaştırdım ben:) Size hakaret etmedim, yanlış anlamışsınız.

BalliBadem

@tata4242
benim kedimde Brazilian Shorthair calico ama cins kedi adı gibi olduğundan çekinip tekir diyorum

Berrumeke

Bu soruya hiç bir anlam veremedim.Kedi kedidir hayvanın cins olup olmamasıyla ne alakası var hareketlerinin.Tekir kedi besleyen bir tanıdığımızın yavrusu çok kontes yanına kimseyi yaklaştırmaz.kediden kediye değişir????

dilaraxx

Haklısın , o yorumları görmedim