Cins Kediler Cidden Farklı Mı?

Naruto88

Arkadaşlar 4 aylık bir british shorthair kedim var. İlk kedim. Okadar uysal ki. Bizden ayrı yatmaz, kucağımızda uyur. 2 saat tüylerini tararsın, okşarsın hiç tepki vermez. Biz neredeysek o orada. Fakat 3 4 arkadaşım var, hepsinde tekir kedi var. Benim kediyi görünce şaşırıyorlar. Doğru düzgün sevdirmezler, yanına gidersin kaçarlar, yanına gelmesi nadirdir vs. Şimdi sorum, tamam her kedinin kendine has bi karakteri var, fakat bu british olsun, scottish olsun, ev halkı için daha mı uyumlu?

47 CEVAP

TATA4242

Son olarak tekir kedilerde bir ırktır,yani dünyaya gökden düşmemişlerdir.Smokin kedi ve diğer adıyla Tuxedo kediside bir ırktır.Sokakda yaşaması,cins olmadığı anlamına gelmiyor.Diğer ırklardan ayrılan en belirgin özelliği ise son derece zeki olmalarıdır.

anjelik123

Eskiden tekir kedide baktım. Bir kedim sürekli ısırıyordu tırmalıyordu can acıtıyordu diğer kedim ise çok sakindi asla zarar vermezdi. bir kere sokaktan bir kedi aldım evime beraber uyuduk adını biliyordu beni bekliyordu ama dışarıyada çıkmak istiyordu boynunda tasmasıyla sabah bırakıyordum okul dönüşü aynı yerde beni bekliyordu alıyordum gidiyorduk. Bir süre sonra sanırım birisi aldı tasmalı diye :( (10sene olmuştur) cins kedide baktım iran scotish şuanda da iki britsh var bunların hiç birinden tırnak yemedim yada bi ısırma söz konusu olmadı. Bunlar kişiliğe göre değişen şeyler

TATA4242

@BalliBadem :):) buradaki algıdan dolayı normal :)

dilaraxx

@BalliBadem
cins kedi de kedi tekiri de . hepsi can. sadece ikisini farklı gören düşünce şeklini anlayamıyorum yoksa ikisinide de düşman değiliz:)) hem niye çekiniyorsun ki?

dilaraxx

@LadyAndCat işte anlatmak istediğim o:))

Fatih55

Hocam cinsle pek bir ilgisi yok diye düşünüyorum, iki tane ayni cins kedim var iş yerinde sahipsizdiler, büyüğü senin kedi gibi kucağımdan inmez, yatayim hemen koluma gelir yatar, sürekli yalar, sürekli ilgi ister, diğeri yanına taklastirmaz, yaş mama için felan gelir sürtünür vs vereyim yerken dokunmaya çalışayım kaçar, bir arkadaşımın tekir kedisi vardı, oda kendini pek sevdirmezdi, uzak dururdu felan, yurtdışına taşındı, ailesine gönderdi kediyi, şuanda kucaktan inmiyormuş,... Küçük olanı ben sevmiyorum, ara ara geliyor o beni seviyor gidiyor haftada bir. Geri kalanında hep benden uzakta

BalliBadem

@dilaraxx
zaten badem cins değil sokak kedisi sadece brazilian shorthair diyince insanlar cins kedi adı gibi algıladığından garip karşılıyor o yüzden bende tekir deyip geçiyorum

TATA4242

Her kedi cinsi birbirinden farklıdır,tıpkı insan gibi.Ancak ırkların belirli faktörler sebebiyle,birbirinden ayırt edici karakteristik özellikleri mevcuttur.

1-İnsanlardan örnek verirsek,Çinli ve Hintli bir erkeğin,Hollanda'da yaşadığını ,aynı ırklardan bir kadının ise Letonya'da yaşadığını varsayarsak,buna bağlı karakter özellikleri oluşacaktır.En önemlisi Napolyon kompleksi kesinlikle olacaktır.En belirgin özellikleri ise bu kişilerin aşırı agresif ve otoriter davranışlar sergilemesidir.

2-Gine bir örnek verirsem,Rusya gibi soğuk bir ülkede yaşayan biri ile Brezilya'da yaşayan birinin,soğuğa karşı direnci aynı olamaz.Aynı şekilde Rus bir kişinin,sıcağa karşı direnci bir olamaz.Bu ayrım gibi,Habeş kedisi ve Brazilian Shorthair(üretim kedi gibi geldi dimi,onlardaki sokak kedisi)zaten British Shorthairde böyle (üretim değildir)neyse yani bu ırklar ile yaşadığı yeri baz aldığımızda Sibirya kedisi ve Norveç orman kedisi bir değildir.
Maine Coon kedisi gibi Nazik dev ırklar boyutlarının verdiği farklılık dahi,daha baskın olacak ve kendilerini güvende hissetmelerine sebep olacaktır.Küçük ırklar ise buna bağlı daha haraketli,kendini ispatlamaya çalışan ve hareketli yapıları vardır.Bu sebeple memelileri bilim insanları tek gruba aldığı gibi onların piskolojik ve karakteristik özelliklerini memelilere göre söylemek gerekir.İnsanda memeli olduğuna göre,ortak piskolojik ve karakteristik özellikleri diğer memelilerle benzerlik göstersede,ayırt edici özellikleri vardır.Memeliler bir sınıf ve ortak ad iken,türler ayırt edici özelliklerin bulunduğu kısım ve çeşittir.Nasılki insan köpeğini eğitmeden önce kendisini eğitmesi gerekiyorsa,insanında kedinin yapısını ve çeşitli faktörlere bağlı,belirgin ve ayırt edici yani karakteristik farklılıklarını görmesi için,kendini tanıması gerekir.

İnsanın kendini tanıması için
https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_8106.htm

Htcozlp

Kedilerimin ikisi de tekir,biri gurul gurul kucaktan inmez,diğeri canı isterse sevdirir,istemezse kimseye pas vermez..Karakter işte..

dilaraxx

@BalliBadem onu anladım.Zaten kimseye açıklama yapmak zorunda değilsin.Kim ne derse desin boşver onu demek istedim yanlış anlıyorlar diye çekiniyorum dedin ya

Bence alakasi bile yok. Kedinin karakterine bagli. İnsanlardada bu boyledir. Su ulkedeki insanlarin cocuklarinin hepsi yaramaz diyebiliyor muyuz ? Hayir tabiki. Onlarin da bir farki yok ha tekir ha cins su ayrimi yapmaya ne gerek var onu bile anlamiyorum.

sarmanbirkedi

Bizim burda bademden bir sürü var

paytakpenguen

Katılmıyorum insanlar gibi karakterleri olduğu daha doğru bizzat gözlemledim kedim sokak kedisi ve onu çok özlediğim gün zorla sarılıp benimle uyuması için saatlerce tuttum. Ne bugüne kadar bir kez tırnak çıkardığı oldu ne de ısırdığı. Çünkü sevgiyle büyüdü bişeyler anlatabiliyor muyum? :)

paytakpenguen

Sokak kedileri insanların kötülüklerinden dolayı bizlerden korkuyor olabilirler ne yaşadıklarını da bilemeyiz. Kendinizi de aleyna tilkiyle karşılaştırın

paytakpenguen

Cok kirli ticaretler dönüyor ovulecek sey yok gerçek bir hayvansever ayrım yapmaz