Nd-Proplan

anjelik123

Bu mamalar konusunda sıkıldığınızın farkındayım kusura bakmayın ama kafam çok karıştı. Başka sitelerde yorumlara bakıyorum proplan çok iyi buraya bakıyorum kötü. Benim kedilerim hep proplan yedi hiç bir sıkıntı yaşamadım şükürler olsun. Nd kullanmak istiyorum ama kedilerim yer yermez emin değilim o yüzden nd az tahıllı kuzulu yaban mersinli ve proplan delicate yi karıştırıp versem sıkıntı olurmu ? ek olarak yaş mama, multivitamin, tavuk, yoğurt, veriyorum.

40 CEVAP

sarmanbirkedi

Kim ne derse desin ben proplana ve royal canine gayet de kötü mamalar derim. Içlerinde gerçek et yok ve olan et türevlerinin de oranı çok düşük. Allah aşkına yuzde sekseni pirinç,mısır,buğday,seker pancari,bonkalit,buğday unu,seker pancarı posasi olan bir mama nasıl iyi olabilir. Kedinin sevip sevmemesi bir kıstas olamaz değil mi. Biz de cips seviyoruz bu cips faydalı mi yapar? Evet şu an seviyor olabilir ama şuna eminim ki uzun vadede kedinin sağlığı hiç iyi olmayacaktır. Oturup da tahilin kedi beslenmesinde yeri olmadığını anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Ama şimdi sırf pahalı ve ithal olduğu icin, purinanın ürünü olduğu için veya yıllanmış olduğu için ovenler olacaktir. Ha bu arada purinanın hayvan deneyleri yaptığını da unutmayın e mi

hayvansever_

karıştırıp vermeniz hiç bir sorun oluşturmaz. Şimdi proplan konusu şöyle bu mama berbat, çok kötü, asla kullanmayın diyeceğim bir mama tabi ki değil ama verdiğiniz paraya DEĞMEZ ona o parayı vereceğinize daha iyi bir mama kullana bilirsiniz. Eğer nd ye verecek bütçeniz varsa düşünmeyin bile geçiş yapın. Eğer nd ile proplanı karşılaştıracak olursak tabi ki nd. Bunu belki nd ye geçerseniz fark edersiniz pro plan çok yağlı bir mama bu mamayı koyarken bile fark ediliyor buda kilo alımını kolaylaştırıyor. Şuan sizin için nd düşük tahıllı daha iyi bir seçenek olur.

LadyAndCat

N&D ve Pro Plan karışık veren bir arkadaş vardı burda...
Umarım görüp yazar.
İki mama da iyi mama ve karıştırarak verebilirsiniz.
Sıkıntı olan bir şey yok bu kadar kafanıza takmayın. Vitamin, yaş mama ve ek besinler veriyormuşsunuz.

TATA4242

Döviz ve alım gücünü,değerlendirerek,bir ürünü alın.
Avrupada,etin kilosu 8-10 vb.değişen rakamlarda iken,ülkemizde ortlama 60 tldir,baktığınızda ise çok fark yok gibi görülür.Aslında fark çoktur.Onların 8-10-12 euro aldığı eti,tlye dönüştürerek,bizden daha pahalıya et alıyorlar,diyemeyeceğiniz gibi,euro veya dolar üzerinden ithal edilen bir ürünü,ülkemize gelince,tlye dönüştürerek,çok iyi ürün fiyatı çok pahalı diyemezsiniz.Burada bakmanız gereken,alım gücü ve döviz kuru farkıdır.Ever clean ülkemizde,çokca övülür ve fiyatını hakettiğinden bahsedilir.Emin olun,avrupadaki insanlar,ever clean çok iyi fiyatıda çok ucuz diyor ve proplan içinde bu geçerli.Yani fiyat ve performans dolayısıyla alıyor ve kullanıyor.Biz ise fiyatı pahalı olmasına rağmen öve öve bitiremiyoruz.Ever clean onlarda 10-12-15 euro iken yani en düşük asgari ücretli çalışan minumum rakamda 1000 euro dediğimizde,günde 33 euro ile,günlük en az 2 paket(15 euro)alabiliyorlar.Bizim ülkede ise 2300 asgari ücret var ve ürün 100 tl veya daha üzeri,hadi 10 ltsi indirim oldu 75 tl olsun :)bu ise günlük 1 paket Everclean demek.Yani birisini en yüksek rakam Everclean ücreti ile hesapladım,bizim ülkedeki ise en düşük fiyatdan ve tek bir tane alabiliyoruz :)Bu fark ise kalite demek değildir.Döviz kuru ve alım gücü düşüklüğünden,1 paket alabilirsiniz.

TATA4242

Yani aslında ne N&D nede başka bir ürün,bizim zannettiğimiz kadar iyi değil.Bu farklar bizim alım gücü düşüklüğünden ve döviz farklarından ve ülkemize gelinceye kadar ve geldikden sonraki ekstra eklenen ücretler ile alakalıdır.Bu gözler Apple marka iphone model telefon için,8 bin tl üzeri fiyatı gözden çıkaranları gördü :) Üzülüyorum,bu sebeple söyledim.Yani yuvarlanarak 4 asgari ücret yapıyor,ne için telefon için :)

sarmanbirkedi

Nd gayet kaliteli bir mama karıştırmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ama karıştırmak istiyorsanız da nd gibi kaliteli bir mamayi proplan ile heba etmeyin. Onun yerine daha kaliteli olan mystic veya matisse alabilirsiniz

Alaracatlover

Ladyandcat dediği kişi benim sanırım :)) Çünkü öyle veren kişi benim. Anjelik kim ne derse desin her mama her kediye iyi gelmeyebilir. Mesala ben yararlarını gördüm çoçuğumda, Nd nefes darlığı +tüy dökmesi yapıyordu. Proplan ile tüy dökmesi azaldı +nefes darlığı azaldı. Yani size tavsiyem yarı yarıya iyice karıştırın karton bardağın içinde ve verin kedilerinizi gözlemleyin etkilerine bakın eğer bir zarar yaşamazsanız bence devam edebilirsiniz bence:)

BalliBadem

Mutlak bi doğru yok bu mama konusunda kedilere yarayan içinize sinen birşey alın herkesin her dediğine bakarsanız asla bi şeyde sabit kalamazsınız

LadyAndCat

Alaracatlover;
Evet sensin şekerim :)
Hoş geldin. Senin yazmanı bekliyordum...

@shaco
Yeni mama direk verilmez en az 1 hafta boyunca eski mamayla karıştırarak verilir

Shaco

N&D ni instagram sayfasından dm den numune talebinde bulunabilirsiniz onlar sizi yönlendirecek kargo felan herşey bedava

Suraemir

Bence karıştırabilirsin ben karıştırıyorum çokta iyi bir mama değil ama sırf ndye de gücüm yetmez çoğunluk nd az miktarda başka bir mama bizimki seçici değil güzel yanı bu

hayvansever_

çok güzel ve doğru bir şekilde açıklamışsınız gerçekten.

Alaracatlover

Yaa ne demek :) Sende hoş geldin kuzum. Anlamıştım.. :)

Ben şuanda az tahıllı kuzulu yaban mersinli ile proplan kitten ı karıştırıyorum zaten proplan az kalmıştı karıştırarak bitircem, önce farminadan numune isteyin belli olmaz kediler sevmeyebiliyorlar