Bu Sizce Ne Olabilir?

Ddamlatin

Merhaba. Benim dişi kedim yaklaşık 2 yaşında ve henüz kısırlaştıramadım. Şuanda kızgınlık döneminde. En yakın zamanda inşaallah kısırlaştıracağım. Onun o stresli halini görünce içim parçalanıyor. Bu zamana kadar kısırlaştırmak istedim ama ameliyatı çok pahalı. Veteriner 850 tl istedi. En son 500 e bir veteriner buldum, bakalım ne olacak. Her yere güvenemiyorum. Şuan virüs sıkıntısı olduğundan önümüzdeki ay kısırlaştırmak istiyorum ama nasıl olacak bakalım. Banyoda biraz önce bununla karşılaştım. Dışkı desen değil, tüy desen değil. Bağırsağa benzeyen bir şey. İlk kez oluyor. Sizce ne olabilir?

46 CEVAP

Minikmuezza

Oncelikle aciklayici cevabiniz icin tesekkur ederim.ibb hayvan hastanesini aradim hemen suan kisirlastirma yapilmiyormus sanirim virusten dolayi.ben sislide estetik dikis yapan peteriner klinigiyle gorusmustum oda suan yapmadigini belirtti haftaya arayin demisti bu hafta aricam tekrar 8 9 veterinerle gorustum hepsi yakalik sart dedi yani normal dikisli ve 800 le 1000 lira arasi degisen fiyatlar soyledi hadi verelim bu parayi mecburen ama bari sorunsuz ve yakaliksiz bi yer olsun diyorum artik tum cabam bu yuzden.birde fatih hayvan hastanesi var orada 300 lira ama bilmiyorum guvenemedim olumlu yorumda cok olumsuz yorumda cok oyuzden cesaret edemedim oraya sizin fikriniz varmi fatih hayvan hastanesiyle ilgili?

LadyAndCat

Estağfurullah ne demek , memnuniyetle :)
Doğrudur ne diyeyim bilemedim :s
Dünyadaki insanların %21’i bulaşıcı bir hastalık yüzünden ölürken birçok konuda aksaklıklar ve iş duraklamaları olabilir. Normalin dışında bir dönem yaşıyoruz tüm insan ırkı olarak. Korku ve panikte hakim açıkçası insanlara. Daha ne kadar sürecek bu karantina halleri. Tedavi veya aşı bulunacak mı?? Kafalarda deli sorular.
Açık olan. İş yerini açık tutan ve “ameliyatı yaparım” diyen veterinerler de belki fiyat arttırıyor olabilirler. Tüm bunlar önümüzdeki ayların belirsizliğinden,stresten, endişeden.
Neden yakalık istemiyorsunuz??
Yakalık sayesinde ameliyatlı yerini yalamıyor , dikişlerini dişleriyle sökmüyor ve daha çabuk iyileşiyor.
Biz de yakalık taktık kızıma ve tam bir hafta çıkarmadık. Bizimki ufak tefek bir kız olduğu için yakalık başına ağır geliyordu yere değiyordu yürürken. Konuşuyorduk onunla, kafasını kaldırıp bizi göremediği için geri geri giderek görüş açısını genişletiyordu bizi görmek için :D
Günlerce başından ayrılmadım. Yemek yiyeceği zaman mama kaplarını itiyordu yakalık , o da zorlanıyordu. Elimle tuttum yesin diye. Su içerken de aynı şekilde yardımcı oldum. Bir hafta sonra kontrole gittiğimizde çok iyi iyileşmiş. Yarası “temiz ve güzel kapanmış” dediler ve dikişlerini aldılar. İyi ki de yakalık takmışız sonuçtan veteriner bile çok memnun kaldı. “Çok iyi bakmışsınız” dedi :)
Eriyen dikişi dert etmeyin çünkü zaten ameliyat yeri kapanıp iyileşince dikişler alınıyor.

LadyAndCat

Bu arada bir arkadaşım da kedisini Fatih Hayvan Hastanesi’ne götürüyor ve o memnun! Biz gitmedik çocuklarımla bu yüzden bir şey demem doğru olmaz. İnternetteki her olumsuz yorum sizi yanıltmasın. Çok iyi bir yerde de ameliyat yapılabilir ve narkozdan kediniz uyanamayabilir veya ameliyat sonrası komplikasyonlar nedeniyle ölebilir...

psabrk

Bence veterinerinize sorun kustu herhalde ama ne olduğuda belli değil değişik bir şeye benziyor.
Kısırlaştırma yaptıracaksanız veterinerin cerrahlığını birazcık araştırmanızı tavsiye ederim ucuz/pahalı olmasıda elbette önemlide tecrübe ve veterinerin kliniğinin yeterli olmasıda önemli bunları dikkate alarak kısırlaştırmaya verin kedinizi :).

psabrk

Aynen sanki tavuk derisine benziyor.Kedinizin Şimdi durumu nasıl ?

Ddamlatin

Şimdi twitterdan başka bir hayvansever bayana sordum. Yoğun şekilde paraziti var hayvanın, hatta belki daha önemli sorunları olabilir dedi. 3 aydır aşılarını yaptırmıyorum, virüsten dolayı dışarı çıkamadım.

Ddamlatin

Belediyeye bende hiç güvenemiyorum nedense. Aşıları için en kısa zamanda veterinere götüreceğim inşallah. Kısırlaştırması içinde şuanda klinik araştırıyorum. Kedim şuanda normal kızgınlık belirtileri gösteriyor, miyavlıyor, dolanıyor öyle.

psabrk

3 ayda nereden parazit kapmış 3 aydır aşı yaptırmadığınıza göre onun öncesinde yaptırdınız.Başka sıkıntıları olabilir yarın bir veterinere götürün bence en azından bir sıkıntısı varsa erkenden tedaviye başlanır.Geçmiş olsun şimdiden.

GlsmKrpk

Dışkıysa kokusundan anlaşılır. Kusmuş gibi ilginç. 7/24 açık vet var . Onlara danışın

Anonymus915830

3 ay parazit için erken bir süre aslında. Bu süreçte çiğ yiyecek vermediyseniz, dışarı çıkarmadıysanız parazit ihtimali biraz düşük geldi bana. Kedinizin tüy rengi ne ? Sanki grimsi tüy ve tavuk kusmuş gibi görünüyor çünkü fotoğrafta

Ddamlatin

Evet veterinere macunun içeriğini ve fotoğrafını yolladım ve bugünki genel durumunu yazdım dediğiniz gibi. Yalnız bu verdiğim macunda diyor ki; idrardaki struvit ve kalsiyum oksalat taşlarının oluşumunda etkili olan gıda parçacıklarının bağırsakta aktif bir şekilde ayrıştırılmasını sağlayan ve böylece idrar yolu hastalıklarının azaltılmasını destekleyen bileşenler içerir. Böyle yazıyor

Ddamlatin

Acaba bağırsakları harekete mi geçirdi.

TATA4242

Olabilir,bazen malt verildiğinde bu tarz durumlar olabiliyor.
Kedi çiminide kediniz için verebilirsiniz.
Daha denemedim,ancak kedi çimlerini,arpa,yulaf ve çavdar tohumları ekerek oluşturabilirsiniz.En sevdikleri yulaf,en değerli olan arpa,en kısa ve güzel çim ise çavdar.Kedinizin tüy kusmamasını önlemek için bir diğer yöntem ise probiotic gıdalar(kefir ve yoğurt)veya kediler için kullanılan ürünlerdir.Bu ürünler probiotic tablet ve sıvı formunda olabilir.

Ddamlatin

Kedimi ilk sahiplendiğimde kedi çimi sipariş etmiştim. Ama büyümedi, sanırım ekmeyi beceremedim. :) sonrada çöpe atmıştım. Arada ev yoğurdu koyuyorum tabağa ama yemiyor. Kefir ve yoğurdu yemesini sizce nasıl sağlayabilirim?

Sselin1

Bana cok anormal gelmedi kusmuk. Tavugu tüyle beraber kusmus. Malt macunu az veriyorsaniz su sira miktarini arttirin bence. Ayrica herhangi bir bitki, yaprak, marul vs yemiş olabilir mi? O da kusturmuş olabilir.