Kedi Maması Anket

mishathecat

Anket

ProPlan
(9 oy)
Felicia
(10 oy)
Royal Canin
(5 oy)
Matisse
(21 oy)
Toplam (45 oy)

Kedim için 1.5-2 kg olarak satılan ve bu kg fiyatı 100'tl yi geçmeyen kısırlaştırılmış bir kedi maması arıyorum. Seçeneklerim bunlar. Bunları deneyip gözlem yapan kullanıcılar varsa bana yazarsa çok memnun olurum. Ek olarak tavsiye edeceğiniz mamalarda da LÜTFEN et içeriği vs fazla olan olsun.

54 CEVAP

açıkçası ben mamada tahıl olmasını uygun görmüyorum olacaksa da kaliteli tahıl olmasını tercih ederdim. proplanın içinde ne yazık ki mısır,pirinç, buğday, mısır gluteni ve buğday gluteni var proplan gibi "kaliteli " bir mamaya yakıştıramıyorum açıkçası. bunlar proteini arttırıyor olsa da allerjiye sebep olabiliyor ve neden olduğu anlaşılamıyor bile. pirinç de faydalı ya da gerekli değil yani uzun süreli kullanımda sorun olur mu sindiriminde bilemiyorum. %20 et oranı bence bu kadar kaliteli bir mama için az. ayrıca steriliseler de kurutulmuş protein oluyor zaten idrar yolları sorunu için. ND mamaya bakarsanız tavuklu narlı kısır kedi mamasında %24 taze tavuk eti, %24 kurutulmuş tavuk eti bulunur, toplam %48 et içerir. proplandakinin yaklaşık 2 katı. benim fiyat yüksek olunca haliyle beklentim de yüksek oluyor. ancak proplan kendi fiyat standartındaki diğer mamalardan daha az gerçek et içeriyor. vitamin oranları çok güzel ama taurin yine olması gerekenden çok az. hakbuki veterinerlerde ilk önerilen mamalardan. ama bence içerik okumayı bilmek önemli olan. herkes yavrusu için en iyisini ister. yıllık masrafı 600 belki 700 tl proplan alacağıma elbette ki nd alırım. uygun fiyat arasında benim bir nebze içime sinen bu olduğu için size önerdim. tabii ki hepsini tek tek araştırın.

LadyAndCat

Sevgili Katya , çok güzel yazmış bu konuda....

Aysenmstura

Biz proplan Kitten kullanıyoruz açık mama alıyoruz ama direkt mama torbasından alıp vermiyo Pet Shop sahibi. Plastik saklama kutularında yarımşar kilo paketleyip satıyo. Kilosu 50 TL. Aslında güvendiğiniz yerden açık mama alabilirsiniz çok uygun fiyata geliyo. Tabi her yere güvenilmez. Biz bi sıkıntı yaşamadık bu güne kadar kedim de iştahlı yiyor.

Linsenpai

Ben felicia tavuklu kitten kullanıyorum ciğer tavuk ve yaş mamayla destekleyip. Uzun tüylü olmasına rağmen asla tüy dökümü yaşamadık severek de yiyor

onurtemiz

Proplan %20 etli Matisse almayacaksanız bundan alabilirsiniz

Ama siz bir fitmin e bakın

Bir de büyük paket alırsanız daha ekonomik olmuş olur 1.5-2 kiloya 100 tl cidden fazla. 4-5-6 kiloluk mamalardan alın 10 kilo alırsanız da muhafazası zor ve aroması kaçıyor belli süreden sonra.

mishathecat

@BalliBadem Matisse mama kullananlarda pisiciklerinin tuvalet kokusu çok ağır oluyormuş diye duydum bu doğru mu? Birde ağır olsa bile bu kokuyu engelleyecek kum parfümü yada kum var mı?

mishathecat

Birde eski veternineri sterilize mama önermiş o yüzden hipoalerjenik yada sterilize seçenekli olması lazım

mishathecat

@BalliBadem Evde kendim yaş mama hazırlıyorum patates havuç kabak ve tavuğu haşlayarak Felicia'ya ek olarak. Ama 2-3 haftada bir veriyorum yani 1 hafta yapıyorum o yaptığımı 4 güne bölüyorum sonra 2 yada 3 hafta sonra yine aynı şekilde yapıyorum. Çok fazla yaş mamaya alışsın istemiyorum.

LadyAndCat

Kediniz kısır mı?? Veteriner kısır mama önermiş çünkü ??

mishathecat

@LadyAndCat Evet kedim kısır. Eski sahibinin götürdüğü veteriner ona yetişkin maması vermiş Proline marka ama pisicim çok aç kalmadıkça yemiyordu bu yüzden araştırarak Felicia aldım bende.

hayvansever_

Ben yaş mama için hep göğüs kullanıyorum hiç tavuğun başka bir yerini denemedim maalesef.

LadyAndCat

Bu arada hepsi de iyi mamalar bütçeniz neye yetiyorsa...
Pro Plan’da %20 et var bir de yumurta toplam protein yüzdesi %41.
Alerji yapmayan mamalarda maalesef et olmuyor. (Felicia)
RC’de Protein: 37%
Fat content: 12% - Crude ash: 8.2% - Crude fibres: 6.2%.
Matisse:
BİLEŞİMİ
Kurutulmuş tavuk eti (%32), pirinç (%25), mısır, mısır gluteni, bitkisel bezelye lifi (%8), kurutulmuş balık, tavuk yağı, kurutulmuş pancar küspesi (%6), hidrolize hayvansal protein, balık yağı, bitkisel yağ, kurutulmuş tam yumurta, fisilyum tohumu, sodyum vb.
ANALİTİK BİLEŞENLER
ham protein %31.00; ham yağ %11.00; ham lif %5.90; ham kül %6.60; Kalsiyum %0.90; Fosfor %0.85; Magnezyum %0.08; nişasta %19.50; toplam şeker %0.60; Taurin 1800mg/kg.

mishathecat

19 yaşında olduğum için dışarı çıkma yasağım var yasak biterse inşallah bir veterinere gidip ona da danışmak istiyorum durumu ama her veteriner de iyi yorum yapmıyor, Mischa'nın eski veterineri mesela.

mishathecat

Kısaca Felicia'yı ek ev yapımı yaş mama takviyesi yaptığım sürece kullanabilirim mi oluyor cevap?

hayvansever_

Mesela yaş mamayı hazırladığım gün kabına koyuyorum hemen 2 kaşık sonra kalanı dediğim gibi paketleyip dondurucuya atıyorum, iki veya üç gün sonra yeniden dondurucuya attığımdan çıkarıp veriyorum, ondan 1 2 gün sonra hazır mama veriyorum, genelde haftada 3 gün yaş mama vermeye dikkat ediyorum. Haftaya aynı şekilde dondurucudan yine 2 gün arayla veriyorum. Hiç bozulma olmadı. Bir de söylemeyi unuttum tavuk ciğeri de kullanmıştım bir keresinde sevmişti. Zaten iki haftalık olacak şekilde yapıyorum genelde yani toplam 4-5 paketlik.