Kedi Maması Anket

mishathecat

Anket

ProPlan
(9 oy)
Felicia
(10 oy)
Royal Canin
(5 oy)
Matisse
(21 oy)
Toplam (45 oy)

Kedim için 1.5-2 kg olarak satılan ve bu kg fiyatı 100'tl yi geçmeyen kısırlaştırılmış bir kedi maması arıyorum. Seçeneklerim bunlar. Bunları deneyip gözlem yapan kullanıcılar varsa bana yazarsa çok memnun olurum. Ek olarak tavsiye edeceğiniz mamalarda da LÜTFEN et içeriği vs fazla olan olsun.

54 CEVAP

sarmanbirkedi

Yazdiklariniz arasından felicia ve matisse en iyileridir. Ama bütçeniz varsa nd veya fitmin purity çok çok iyi olur. Proplan ve royal canine gelince, iki mamada da pirinç,mısır,buğday,buğday unu,seker pancarı,seker pancarı posasi,soya unu,gluten gibi boş ve kedilerin ihtiyaci olmadigi seyler var. Kedi mi besliyoruz keci mi belli değil. Yüzde 20 et oranına aldanmayın. Bu kadar tahıl içeren bir mama o fiyatı hiç hak etmiyor. Ben kimseyi kırmak istemiyorum herkes kedisini istediği gibi beslesin. Ama şu bir gerçek ki bir mamanın iyi olup olmaması öznel değil nesneldir, içerik okuma denen bir şey var. Yani biri x mamasi iyi derse ve kötüyse ben ona kötü demek zorundayım sırf o kişi kullanıyor diye iyi mi diyim. Evet kediniz proplanı veya royal canini sevdi yedi tüyleri guzellesti falan ama emin olun uzun vadede çok büyük sorunlar yaratacaktır. Unutmadan her mama her kediye farkli etki gösterir. Ama bunu da ortaya koyup pisicige keçi yemi vermeye gerek yok diye düşünüyorum

GlsmKrpk

Aranızda yeni üye sayılırım buraya geleli en fazla 2 ay olmuştur .
Hepimiz kendi deneyimlerimizden yola çıkıyoruz ; Araştırmalarımızdan , okuduğumuz makaleden, veteriner önerileri,bloglardan ve evcil hayvanlarımızın başına gelen olaylardan..
Farklı görüşler illa olacak , oluyor da.
Neden birbirmize karşı bu kadar tahammülsüzüz . Önce saygı çerçevesinde yapılan tartışmalar sonra hayretler içerisinde kalmamıza sebep oluyor. Bu platforma yakışmıyor maalesef.

bihtercik

fitmin purity 1.5 kg 100 tl
ve içeriği de çok çok iyi.
öneririm

BalliBadem

Felicia hipoalerjenik olduğu için et yok içinde
Rc de et oranı belirtilmemiş
Proplanda %15-20
Matisse de %36 et var

hayvansever_

Felicia veya Matisse olabilir ama asla royal canin ve proplanı tercih etmeyin, verdiğiniz paranın karşılığını bulamazsınız.

LadyAndCat

Balıklı mamaya özgü DEĞİL askında durum...Mama değişimi yaparken eski ve yeni mama bir hafta karıştırılarak verilir. İshal ve kusma olmaması için. Buna dikkat ederseniz mama değişimlerinde sorun yaşamazsınız.
Küçük bir düzeltme:
Pro Plan’da et var. Sterilised olanında gerçek Hindi eti var %20.
Ayrıca “Et ve türevleri” deyince herkes bi duraklıyor :D
Yanlış bilinen bir gerçek daha...
İthal mamalarda et türevi denilenler (organlar,sakatatlar) yani et türevi deyince aklınıza gaga, ayak gelmesin!! Asıl bazı markalarda ET yerine protein tozu, kurutulmuş protein kullanılıyor. Protein tozunu elde ederken mevzu bahis gaga,ayak,kafa filan olabilir :)
Bunların hepsini mikserden geçir al sana mis gibi kalitesiz mama :D

LadyAndCat

Gülsüm Hnm;
Ben de size hak veriyorum.
“ Farklı görüşler illa olacak , oluyor da.Neden birbirmize karşı bu kadar tahammülsüzüz.”
Neden inanın bilmiyorum. :s
Genel olarak burada bakıyorum da insanlar öyle çirkin laflar söylüyorlar ki !! Öyle saldırganlar ki?!
Ben hep burda birçok konuda yazarken söylerim ; bu konuda , şu konuda farklı görüşte olanlar burda da var diye. Açın tüm yazılarıma bakın. İnsanlar farklı düşüncede olabilir ama mitolojik canavarlar gibi ağzından salyalar saçarak karşı tarafa hakaretler, tuhaf laflar söylemek başka...

BalliBadem

Çok uzun konuşulmuş şöyle göz gezdirip okudum bi
Yaş mama yapınca buzluğa atarsanız kolay kolay bozulmaz en az 1 ay garanti yani içine az miktarda ciğer katarsanız çok besleyici
Tahıllı mamalar yararlı değil evet ama emin olun tahılsızlardan iyiler kediler doğada avlarının midesindeki sebze ve tahılları yerler bu çok az bir miktardır fakat tahılsız mamalar patates dolu ve bu kadar çok patates zararlı daha uzun yazabilirim tahıllı tahılsız mamalar hakkında fakat bende internetten araştırarak öğreniyorum yani herkes dediğim bilgilere ulaşabilir o yüzden uzatmayacağım
Herkes pet ini istediği gibi beslemekte özgür fakat kedilerin tahılla ihtiyacı yok diyorsak içi patates dolu krakerlerede ihtiyacı olmadığını bilmeliyiz ve ona göre bir diyet uygulamalıyız

LadyAndCat

Linsenpai;
İlginç bir bilgi vereyim :
Uzun tüylü kedilerin tüyleri daha az dökülür.

mishathecat

@hayvansever_ şuan Felicia Hipoalerjenik Tavuklu Kısır kedi maması kullanıyorum iştahı gayet iyi tuvaletinde de bir sorun yok ama buradaki herkes Felicia'yı kötülüyor içindeki et oranı vs. sebeplerle o yüzden emin olamıyorum

BalliBadem

İçlerinden sadece felicia yı kullandım diğerleri tuvalet tüy vs yorum yapamayacağım felicia yı evde yaş mama yapıp desteklerseniz çok iyi ama sadece mama yiyecekse yetersiz

hayvansever_

Hiç önemi yok canım ben bu yavrular için bilgi vermeye bayılıyorum

evet ilk başta direk sulu ishal gibi değil de cıvık turuncu bi kaka oldu. buradaki arkadaşların tavsiyesiyle bir öğüne pirinç lapası+az mama diğer öğüne patates haşlaması+az mama vererek kontrol altına aldım. 6- 7 gün sürdü. doktora sorduk ancak önemli bir durum yok mamayı kesmenize gerek yok dedi. yani aslında adapte süreci diyebiliriz çoğu mamada olduğu gibi.
mail adresleri : [email protected]
kısa sürede dönüp adres kedi bilgisi vs isteyip hemen gönderiyolar numuneleri.

LadyAndCat

Kedinize boşu boşuna pirinç ve patates dayatmanıza gerek yok. Eski ve yeni mamasını bir hafta boyunca karıştırarak verince zaten sorun yaşamıyorsunuz...
"bitkisel yağ” da gözünüzü korkutmasın. Ayçiçek, Zeytinyağ gibi sağlıklı yağlar da bitkisel yağlar oluyor çünkü...
Bu saydığınız mamalar içinde almayacağım tek mama Felicia olurdu :)
(kedinizin proteine alerjisi yoksa eğer)

GlsmKrpk

Fitmin Purity kısırlaştırırmış kedi mamasının içeriğine mutlaka bakın, kaliteli mama. Mısır , Mısır glüteni, Buğday glüteni bunlar gereksiz ve sağlıksız eklemeler.
Fitmin Purity bu eklemeler yok.