Kısırlaştırma

blue_hpood

kedinin kısırlaştırılması sağlık açısından neden gereklidir ve kısırlaştırılmadığı taktirde problemlerle karşılaşılabilir mi? iki yaşında kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum, kısırlaştırma sonrası ne gibi problemlerle karşılaşıyorsunuz, kedi severler:)

47 CEVAP

muhendishnmmm

bence hareketlerı tuhaf değil kızgınlık zamanı kedıleri agrasif olması çok normal hele erkek kedileri daha bi sinirli ve durduk yere elime odaklanıp ısırmaya çalışıyor ama geçicic :)

blue_hpood

psabrk çok teşekkür ederim:)

blue_hpood

psabrk yazdıklarınızı okudum, doğru olan kısırlaştırmak gibi geliyor, haklısınız. bir şey sormak istiyorum. kedim erkek ve evin her yerine işiyor, bu da kısır olmadığı için midir? kısırlaştırınca bu problemin önüne geçebilir miyim?

blue_hpood

psabrk teşekkür ederim, bu konuda bayağı acemiyim:D

Minikmuezza

Bence daha oncede isiyodur ama size diyememis olabilir aldiginiz kisiyle yakinlik durumunuzu bilmiyorum ama..kisirlastirinca gecer evet

blue_hpood

Minikmuezza aldığım kişiyi tanımıyordum, internet sayfasından sahiplendim. haklısınız, söylememiş olabilir. umarım geçer, cevapladığınız için teşekkür ederim:)

psabrk

Aslında internetteki makalelere göre kısırlaştırılması 2-4 yaşa bırakılan kediler kısırlaştırınca davranışsal olarak işemeleri kısa bir süre daha devam edebilir yazmakta ama zamanla yapmaktan vazgeçecektir.
Kısırlaştırma işlemini yaptıracağınız veteriner iyi bir veteriner olsun kliniğide iyi olsun bunlara dikkat etmenizi öneririm.
Özelliklede veterinerin cerrahlığıda iyiyse güvenerek kısırlaştırmaya verebilirsiniz ufak oğlanı :)

LadyAndCat

KISIRLAŞTIRMA SONRASI HİÇBİR PROBLEMLE KARŞILAŞMIYORUZ ÇÜNKÜ PROBLEM OLMUYOR :)

psabrk

@blue_hpood Tabikide yazabilirsiniz çekinmeyin ben 1.5 senedir minik bir bebeğe babalık yapıyorum :P pekde yeni değil :) Ama size yardımcı olurum dediğim gibi çekinmeyin ^_^

onurtemiz

Yukarıdaki mühendis nick olayına koptum :D Lady bak öfkeyle kalktın gördün mü yanlış anlaşılmayı :D

Anonymus552223

Issiz muhendis de cok var zaten:(( sakin geri goturmeyin kedicigi, zaten o sahibi hayirli bi insan olsa kedisini vermezdi. Belki de sokaga atar.. boyle cok cok mu işiyor heryere yoksa az az sıçratiyor mu?

Anonymus552223

Hangi mamayi kullaniyorsunuz? 15 kiloluk mystic alin cok hesapli oluyor. Kalitesi de fena degil. Sevin yaninda olun illaki en pahali mamayla beslemek zorunda degilsiniz. İşeme konusu cok sıkınti tabi ama yime de bu yasa kadar kisirlastirilmadigi icindir.. 3 5 kere sıcratsa sonra da o yerlerde çis kokusunu aldigi icin yapmis olabilir. Genelde carsaf havlu gibi seylerw mi işiyo?

Anonymus552223

Ama maddi kısmini az cok hesaplamis olmanizdi sahiplenirken. Agrasiflik normal o gecer. Degisikligin de etkisi var. Econature enjoy ayari sokak kedilerine verilen bir mama, micho alin en azindan. Biraz daha sabredin derim. Cunku siz eski sahibine vermeyip baskasina da verseniz daha da stres olacak, yeni bir alisma surecine girecek, onlar da istemeyecek, sokaga kadar yolu var. Eski sahibine gitse simdiye kadar hic iyi bakmamis zaten, econaturela besleyip kisirlastirmamis, astimi bahane edip postalamiş, kedinin bu halde olmasinin sebebi o zaten. Ilk kez kedi bakan biri icin zor sizin durumunuz. Benim belali kedimi falan izleyin kedi davranislarinizi anlamaniza yardim eder.

psabrk

Masraf yönünden aslında çokta değil mesela bi mama alsan ayda size masrafı maksimum 30-40 tl olur hani şöyle 10-15 kg lik mama alsan öyle hesapla.
Aşılar ise 3 ayda bir zaten iç dış tabi yinede masraf var bende öğrenciyim ve ailemden herhangi bir para almıyorum kedimin malzemeleri veya maması için bursla ödemeye çalışıyorum :)

Anonymus552223

Iste orta mama alin, sizinki en dusuk kalite. Yani gidip nd falan almayin, yerli markalardan alin