Kısırlaştırma

blue_hpood

kedinin kısırlaştırılması sağlık açısından neden gereklidir ve kısırlaştırılmadığı taktirde problemlerle karşılaşılabilir mi? iki yaşında kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum, kısırlaştırma sonrası ne gibi problemlerle karşılaşıyorsunuz, kedi severler:)

47 CEVAP

bbeyzvv

zibilyon kere konuşuldu ama yine de yazayım

kedi kısırlaştırılması bir çok hastalığın (rahim/testis iltihabı gibi bazıları ölümcüldür) önüne geçer
kedi daha uysal olur
çiftleşme zorunluluğu ortadan kalktığı için rahatlar strese girmez
eğer dişiyse doğum gibi acı veren ve can kaybının çok olduğu bir olay yaşamaz
evin her yerine sıvı bırakmaz
ömrü uzar
.

bunları say say bitmez araştırın soru filtresinden ya da googledan gerçekten çok yararlı kısırlaştırma sonrası problem çok nadir görülür hastalığı yoksa vr veterinerineriniz iyi,güvenilirse hiç beklemeyin kısırlaştırın yavrucak rahatlasın

psabrk

Buyrun bu konu tam size göre ;
https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/38756-kedi-kisirlastirma-kisirlastirmama
Bu konuda neredeyse tüm cevapları bulacaksınız ...

Minikmuezza

Evet kisirlastirilmadigi icin koku birakiyor kisirlastirinca azalarak biter tamamen bu huyu kedim erkek degil ama boyle oluyormus

LadyAndCat

“ kısırlaştırma zaten kafamda az çok olan bir şey:)”
NEDEN BEYFENDİ???
KARŞILAŞTIĞINIZ TÜM SORUNLAR KEDİNİZİN KISIR OLMAMASINDAN KAYNAKLI...
KISIRLAŞTIRMANIN FAYDALARI
•Kedinizi dışarı salarsanız “dışarı çıkmak istedi ben de kapıyı açtım” derseniz. Bir daha evine dönemeyebilir. Araba çarpıp ölebilir ölmezse de her yeri kırık içinde kalır tabii eve tek parça dönerse. Sizde en az 1000 lira veterinere ödersiniz. Veteriner masraflarını karşılayamıyorum deyip internette resmen dilenenler var...
•Çiftleşmek isteyen erkek veya dişi kedi evden kaçmaya çalışır bu uğurda balkondan bile kaşla göz arasında atlayıp ölebilir.
•Ev dışına çıkan kediler dışarda zehirlenebilir, işkence edilebilir. Neticede herkes hem hayvan sevmiyor hem de hayvan düşmanı manyak DOLU.
•Diğer kedilerle çiftleşirse ölümcül hastalık kapabilir. Çok acı çeker onu öyle görünce siz de “keşke çiftleştirmeseydim” diye pişman olabilirsiniz.
• Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. (kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir!)
• Eşleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır. Özellikle kedilerde görülen spreyleme veya işaretleme (kötü kokulu-feromonlu- idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir.
•Erkek kedilerde hormonlar nedeniyle AGRESİFLİK GÖRÜLÜR. Ellerinize saldırır agresiflikten. Kısırlaştırırsanız sakinleşir!!!
•Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmıs olacaktır.
•Ayrıca “Benim kedim ERKEK. Dişi DEĞİL. Doğurmayacağı için çiftleşebilir sorun yok” demeyin. Normal , eğitimli , bilinçli biri olarak sizi sadece kendi hayvanınızı DEĞİL etrafınızdaki diğer canlılara karşı da duyarlı olmaya davet ediyorum...
Kediniz erkek olduğu için çiftleşip hamile kalamaz ama birçok dişi kediyi tüm yıl boyunca hamile bırakabilir !!!
Madem dünyadaki en akıllı varlık biziz o zaman hayvanlara da yardımcı olmalıyız. Onlar bizler kadar akıllı değiller. İnsan olmak bunu gerektirir...

psabrk

@LadyAndCat Mühendisim diye diğer kullanıcı arkadaşın nicki ‘’Mühendisim’’ arkadaş ona demiş :D

blue_hpood

psabrk virüs olayı olmasaydı işe gidiyordum, harçlıklar falan, bakalım erteliyorum ama elimden geldiğince kısa tutacağım. çok teşekkür ederim gerçekten, yardımcı oldunuz. sanırım siz de yeni bakıyorsunuz. herhângi bir sorun olursa size yazmam da bir sakınca var mı, malum ilk kez kedi besliyorum:)

blue_hpood

bbeyzvv teşekkür ederim:)

Minikmuezza

Ne zamandir isiyor?bir an once kisirlastirinki bu huyu karakterine oturmasin yani iyice aliskanlik edinmesin

onurtemiz

Kısacası Kedi kısır ameliyatından sonra bebekliğine döner.

psabrk

Rica ederim, Tabikide işemeleri kesilir :) Çünkü şuan erişkinliğine ulaştığı için kendince evde işaretlemeler yapmakta.
İşediği yerleri sirkeli su ile silin.
Çamaşır suyu ile sakın silmeyin çamaşır suyunda amonyak olduğu için tekrardan oraya işer.

muhendishnmmm

örneğin mart aynı evde geçiren kedim evde cellada döndü kesip biçiyor tabiri caizse :DD

blue_hpood

muhendishnmmm ben de ilk kez büyük, genç bir kedi besliyorum, aynı şekilde davranıyor. benim için tuhaf bir şey oldu????

LadyAndCat

Beyfendi beni yanlış anlamayın ama “mühendis” insanın cebinde nasıl parası olmaz??
Genel olarak söylüyorum, bakamayacaksanız hiç sahiplenmeyin sonra herkes terkediyor oraya buraya , cami avlusuna...
Asgari ücretli insanlar bile kendi boğazından kesip kedilerinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar şimdi bu da ayrı bir gerçek...
Siz de kusura bakmayın bu şekilde dobra dobra söylediğim için...

psabrk

@blue_hpood Sizi anlıyorum alışması elbette önemli zaten şu aralar virüs var virüs size engelse kısırlaştırmanızı erteleyin ama fazla uzun tutmayın süreyi :)
Anlıyorum ücretler baya yüksek bende biriktire biriktire bir şekilde hallettircem bu işi.
İlk önce yaşadığınız şehrin taban-tavan fiyatlarına bakın ardındanda veterinerlerden fiyat isteyerek bu sürece ucundan başlarsanız ilerleyeceğinizi düşünüyorum :)
Kolay gelsin sizleree ^_^

blue_hpood

LadyAndCat hayır, hanımefendinin nickini yazdım karışıklık olmaması için. yanlış anlamışsınız, sorun değil. öğrenciyim ben, yine de bakamazsam bile sokağa bırakmam. öğrenci hâlimle bile kendimden kısıtlayıp beyefendiyi rahat ettirmeye çalışıyorum:D biraz yanlış anlaşılmış ama sorun değil, ben özür dilerim, karıştı yanıtlar. cevapladığınız için teşekkür ederim