Bonacibo Yaş Mama (Pouch)

semsemo

Anket

Ben alırdım.
(30 oy)
Ben almazdım.
(10 oy)
Toplam (40 oy)

Merhaba arkadaşlar,

Yaş mama içeriklerine bakarken bonacibonun bazı yaş mamalarının (hepsinin değil) içeriğinin kaliteli mamalara oldukça yakın olduğunu gördüm. Sizin düşünceleriniz neler? İçindekileri ve vitamin eklemelerini de yazıyorum yorumlarınızı bekliyorum, kullanan var mı? Sizce iyi mi? Kuru mama ile beslemektense hep bu yaş mama ile beslemek daha sağlıklı olabilir mi?

Beğendiklerimi aşağı yazıyorum;

**Soslu Ciğerli Yaş Kedi Maması 400gr konserve **
İçindekiler: Et ve et ürünleri (toplam et içeriği (en az-en çok) %52-%56, Tavuk eti (en az) %40, Ciğer (en az) %7,5), Bitkisel ürünler, Vitaminler, Mineraller ve Taurin.

Jöleli Dana Etli Yaş Kedi Maması 400 gr konserve
İçindekiler: Et ve et ürünleri (toplam et içeriği (en az-en çok) %52-%56), Dana eti (en az %7,5), Bitkisel ürünler, Vitaminler, Mineraller ve Taurin.

Jöleli Tavuk ve Hindili Yaş Kedi Maması 400 gr konserve
İçindekiler: Et ve et ürünleri (toplam et içeriği (en az-en çok) %52-%56, Tavuk eti (en az) %40, Hindi eti (en az) %7,5), Bitkisel ürünler, Vitaminler, Mineraller ve Taurin.

*Soslu Tavuklu Pouch *Yavru Kedi Yaş Maması **
İçindekiler: Et ve Et Ürünleri [%77 (en az %30 Tavuk Eti)], Tahıllar, Bitkisel Protein Özleri, Bitkisel Yağ, Mineraller.

Analitik Bileşenler
Protein % 9,00
Ham Kül % 2,50
Ham Selüloz % 0,30
Omega 6 % 1,84
Omega 3 % 0,06
Su İçeriği % 78,00
Ham Yağ % 8,00
Beslenmeye Bağlı İlaveler
Vitamin D3 267,00 IU/Kg
Vitamin E 21,00 mg/Kg
Taurine 623,00 mg/Kg
Çinko (Sülfat olarak) 18,40 mg/Kg
Manganez (Sülfat olarak) 9,57 mg/Kg
Vitamin B1 1,33 mg/Kg
Kalsiyum D-Pantonenat 1,33 mg/Kg
Folik Asit 0,30 mg/Kg
Potasyum İyodür 0,91 mg/Kg
Sodyum Selanit 0,39 µg/kg
Glisin 2,50 g/Kg

Bunları beğenmedim içindekilere bakarak;
Ezme Sardalya ve Ton Balıklı Yaş Kedi Maması(400 gr konserve)
Soslu Ciğerli Pouch Yetişkin Kedi Yaş Maması (85 gr Pouch)
Soslu Uskumru-Balıklı Pouch Yetişkin Kedi Yaş Maması (84 gr Pouch)

49 CEVAP

psabrk

@semsemo rica ederim evet haftada 3-4 defa veriyorum.

semsemo

zeke, teşekkür ederim yanıt için, kuru mamanın aslında dişleri temizlemede tam etkili olmadığını duymuştum, ama doğruluğunu bilemem tabi, insanların sürekli kelloggs yemesi gibi bir etkisi varmış, belki diş fırçalama ya da dental treatlerle desteklenebilir tabi.

siyammm, evet büyük ihtimal. :(

TATA4242

Rasyonda veya hammadde kalitesinde en ufak bir ödün vermeden 2002 yılından beri İzmir’de fabrikamızda mama üretimi yapmaktayız. Türk sanayisi olarak *********.com kalite ve hizmet istikrarı ile bu gibi birçok komisyoncu ve satıcıların negatif reklamlarına rağmen bilinçli tüketicilerimiz sayesinde ithal mama pazarında ciddi bir yere sahiptir. *********.com dünyada eşi benzeri olmayan bir şekilde aracı ve komisyoncuları aradan kaldırarak, üretici kimliği ile müşterisine karşı tüm sorumluluğu alarak ayda 1500 ton mama satmaktadır.

Üretimini yaptığımız tüm mamalar FEDIAF (Avrupa Evcil Hayvan Mamaları Federasyonu) standartları , AAFCO(Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) standartlarında belirtilen besin değerleri göz önünde bulundurularak alanında uzman Beslenme Uzmanımız David Southey tarafından formülize edilmektedir. Fabrikamız hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının onayında ve denetiminde hem de ISO standartları doğrultusunda yapılan denetimlerle sürekli kontrol altında olup her geçen gün kendini yenilemeye çalışmaktadır.

Üretiminde kullanılan hammaddeler insan tüketimine uygundur ve aynı standart – kalitede hammadde tedarik edilmesi için yıllardır alanında uzman tedarikçi listesi ile çalışılmaktadır.

Ürünlerimizin üretiminde kullanılan hayvansal kaynaklı proteinler tavuk eti, kuzu eti ve balık eti kullanılarak elde edilmiş un ve püre olarak kullanılmaktadır. Hem hijyenik koşulların nedeni ile hem de mama üretim teknolojisi gereği ürün üretiminde taze et kullanımı yapılamamaktadır .Ülkemizde istenilen kalite ve standartta hayvansal kaynaklı hammadde bulunamaması sebebi ile hayvansal kaynaklı hammaddelerimiz Avrupa ülkelerinden temin edilmektedir. Balık unu ve balık yağı Karadeniz bölgemizde çıkan hamsilerden elde edilmektedir. Hammaddeler tüy, gıda, ayak ve kafa bölümleri ayrıldıktan sonra biz insanların tüketebildiği bölümler kullanılarak üretilmekte ve besinsel değerlerini kaybetmeden hijyenik şartlar sağlanması için ısıl işlemle üretilmektedir .

Üretiminde kullanılan hammaddelerimiz fabrikaya girişinden önce detaylı analizlerden geçirilmektedir ve standartlar dışında ürün reddedilmektedir. Hammaddelerde sağlık problemine olumsuz etki yapabilecek farklılıklar ( GDO, pestisit, toksik, mikrobiyolojik … ) tespit edildiğinde reddedilerek tedarikçi firmaya geri gönderilmektedir.

Çağatay ürettiği mamaların tümünde taş ve kristal oluşumu gibi üriner sistem ile ilgili oluşabilecek problemlerin, riskini azaltmak için, mamalarda pH ve mineral içeriğinin dengelemesine hassasiyetle özen gösterilmiştir. Mamalarımız içeriğindeki tüm içerikler AAFCO ve FEDİAF standartlarına göre düzenlenmektedir. Kalsiyum değeri min %1 , Magnezyum değeri min %0,05 olarak belirlenmektedir. Tüm üretimimizde mineral madde miktarları hassasiyetle kontrol edilmekte ve mamalarımızda ekstra tuz kullanılmamaktadır. Fabrikamızda düzenli olarak yapılan analizlere ek olarak akredite laboratuvarlara da numune gönderilerek analiz yaptırılmaktadır.

Kedilerde şekillenen idrar yolları problemleri ; su alımının azalması, idrar yollarının anatomik bozuklukları, stres ve davranış bozuklukları , bakteriyel ve viral hastalıklar, idrar yapacağı kum kabının temiz olmamasına bağlı idrar tutma gibi birçok nedene bağlı olarak şekillenebilmektedir. Kesin teşhisinin konulması maalesef ki çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

Biz insanlarda da olduğu gibi henüz tam olarak anlaşılamayan bazı sebepler normal idrarın içeriğinde bulunan ürik asit ve kalsiyum gibi maddeleri kristalleştirerek böbrek içinde taş olarak adlandırılan yapıları oluşturmaktadırlar. Bu da idrar yollarında tahrişe sebep olmakta ve idrarın kanlı şekilde gelmesine neden olmaktadır.

Kedilerde en sık görülen idrar yolları taşları struvite ve Ca Oksalat cinsi taşladır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı kediler taş oluşumuna daha yatkındır.

Kedilerin doğal yaşamlarında avladıkları hayvanların et içeriğinin %70’i sudur. Kısacası kediler, beslenmelerinin yaklaşık %70’ini su oluşturacak şekilde evrimleşmişlerdir. Ancak evcil hayatlarında beslendikleri kuru mamadaki su oranı %4-8 civarındadır. Kuru mama ile beslenen bir kedi, mama haricinde ne kadar su içse de günlük ihtiyacı olan yaklaşık 220 ml (4-4,5 kg ağırlığındaki bir kedi) suyu tüketemez. Bu nedenle ne kadar mineral madde miktarı hassasiyetle düzenlenmiş olan mamalar ile besleme yapıyorsanız da arada su oranı fazla olan Konserve Yaş mamalardan kullanılması tavsiye edilmektedir.

Maalesef ki etik kurallara uymasa da bazı veteriner hekim arkadaşlarımız ve petshop işletmecileri ticari kaygı nedeni ile yerli üretim yapan bizim gibi firmaları karalamakta ve aslı olmayan bu söylemleri sizlerle paylaşarak kendilerinin satış yaptıkları ve hem kar marjı yüksek hem de sattıkları ürün kadar hediyeler dağıtan tazelikten ve tazeliğe bağlı besinsel içerikten yoksun mamaların satışını yapmaya çalışmaktadırlar.Bu nedenle mamadan kaynaklandığını ileten veteriner hekiminizden rapor sunmasını istemenizi rica ederiz.

Saygılarımızla

********* Ailesi

TATA4242

https://www.sikayetvar.com/temiz-mama/*********comun-kalitesiz-mamalarindan-dolayi-can-dostumu-kaybediyordum

TATA4242

Popüler mamaların,et kaynaklarında yazanlar ve diğer şüpheliler
Wildfield (hidrolize protein ve dehidre)
Naturea (hidrolize protein ve dehidre)
Bravery (hidrolize protein ve dehidre)
İnstinct (meal)
Sanabelle (Kanatlı Çok fazla ucu açık,yazmaya üşendim o derece)
https://www.bosch-tiernahrung.de/en/cat-food/cat-sanabelle-kitten-poultry
Matisse (Hayvansal yağ(kaynak yok)balık yağı(kaynak yok)gluten ve ucu açıklar
Golosi (et ve et ürünleri)
Britcare(dehidre)ve(meal)
Petcurean Go (meal)
Now Fresh (kemiksiz vs)
N&D(dehidre ve kemiksiz)
Acana(meal)
Orijen(dehidre)

Dehydrated (dehidre dediğim)şüpheli bir durum.Dehidrasyon yapıldıkdan sonra çıkan ürün dehydrated değil dried olur ve mutlaka meat yazısı olması gerekir.Düşünün kurutulmuş ete dehydrated (susuz veya suyu alınmış)kuzu veya dried(kurutulmuş veya kuru)kuzu diyoruz,yani çok saçma bir durum.Dried yakınında meat olması gerekir.
Kemikli veya kemiksiz yazıp meat yazmamasıda çok ilginçdir,niye derseniz Rendering sistemlerinde kullanılarak yapılan ürün aklıma gelir ve bunların bazıları et unu iken bazıları et kemik unudur.Yani kemikli veya kemiksiz bu anlamada gelir.Kısaca gine meat yazısı olması gerekir.
Hidrolize proteine çok fazla girmek istemiyorum en basit tabiri ile et veya süt ürünlerinin işlemden geçmesi ile elde edilir,Peptit bağları bu işlemde kırıldığından,daha önc sindirilmiş ürünler gibidir.Zaten bu sebeple özel mamalarda kullanılır.İnsanlardada ete karşı hassasiyeti olan bireylerde kullanılır.En basit örneği Whey Protein Toz ürünleridir.Meal yani unlara değinirsek bitkisel olanları daha güvenilirdir,ancak et ürünlerinin unlarının güvenilir olup olmadığını denetimler belirler.

semsemo

Tata4242, detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Ben de tam olarak bu sebeplerle kedimi tamamen yaş mama ile beslemek istiyorum. O yüzden bonacibo için insanların yorumunu sormak istemiştim. Kendim yaparsam vitaminlerini ayarlayamamaktan korkuyorum doğal olarak. Bonacibonun içeriği bu kadar temizken gidip de proplan, royal canin öneren insanlar bana güvenilir gelmiyor. Kuru mama da susuz olduğu için en iyisi olsa bile yeterli olmayacaktır. Dehydration olayını ilk kez okuyorum. O konuyu araştıracağım. Siz nasıl besliyorsunuz kedinizi?

semsemo

minky, içindekiler kısmı içime sinmedi, et yerine direk proteini yazılmış dolayısıyla gerçek et olmayabilir, ve biliyorsunuz ki içindekiler kısmı çoktan aza doğru yazılır ve 3. ürün pirinç, mısır kedilere zararlı o da var içinde, ama maalesef ÇOĞU kuru mama böyle, bana kalırsa kuru mama iyi değil genel olarak :) ama maddi olarak da daha kolay olduğu için asla kimseyi yargılayamam. mesela tavuklu yavru kedi için olan;
İÇİNDEKİLER:Kurutulmuş Tavuk Proteini (46%), Baldo Pirinç (14%), Mısır, Rafine Tavuk Yağı, Bezelye, Hamsi Unu (7%), Krill Unu, Bira Mayası, Hidrolize Tavuk Ciğeri, Hamsi Yağı, Nükleotid Maya Proteini, Mineraller, Prebiotik Mannan Oligo Sakkaritler, Deniz Yosunu, Avizeağacı Özütü, Kızılcık Tozu, Pisilyum

Mesela çok beğenilen royal canin kitten içindekiler; BİLEŞİM: kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, pirinç, bitkisel protein izolat*, hayvansal yağlar, mısır unu, hidrolize hayvansal proteinler, buğday unu, mısır gluten, mayalar ve ilgili parçalar, pancar küspesi, bitkisel lifler, balık yağı, soya yağı, mineraller, frukto-oligo-sakkaritler (%0,38), fsilyum kabuğu ve tohumları, hidrolize maya (mannan-oligo-sakkarit kaynağı), maya ekstratları (beta-glukan kaynağı), kadife çiçeği özü (lutein kaynağı). İLAVELER (her kg için): Beslenmeye dayalı ilaveler: Vitamin A: 21500 IU, Vitamin D3: 800 IU, Vitamin E: 600 mg, E1 (Demir): 32,3 mg, E2 (İyot): 3,2 mg, E4 (Bakır): 9,9 mg, E5 (Manganez): 42 mg, E6 (Çinko): 116,5 mg, E8 (Selenyum): 0,05 mg - Teknolojik ilaveler: Sedimanter kökenli klinoptilolit: 10 g - Koruyucular - Antioksidantlar. ANALİTİK BİLEŞENLERİ: Protein: %36 - Yağ: %18 - Kül: %7,7 - Diyetsel lif: %2,3 - Kalsiyum: %1,2

Yani aralarında fiyat olarak çok fark olsa da içerikler ikisinde de kötü. çok uzun oluyor diye buraya eklemedim ama BonaCibonun eklediği vitaminler çok daha fazla.

  • içindekiler kısmının ilk ürününün ....(tavuk,dana vb.) eti yazan bir şey olmasını tercih ederim en azından. :)

semsemo

genel olarak kuru mamayı beğenmeme sebebim de tata4242nin açıkladıklarıyla aynı, kedilerin alması gereken su miktarını kuru mama yiyerek almalarının imkansız olmasından dolayı beğenmiyorum.

minky

İçindekiler: Et ve Et Ürünleri [%79 (en az %4 Ciğer)], Tahıllar, Bitkisel Protein Özleri, Mineraller.

İçindekiler: Et ve et ürünleri (toplam et içeriği (en az-en çok) %52-%56, Tavuk eti (en az) %40, Hindi eti (en az) %7,5), Bitkisel ürünler, Vitaminler, Mineraller ve Taurin.

Burada normal bir fark yok.Bildiğiniz gibi çoğu kedi maması balıklı dediği mamaya yüzde kırk tavuk eti yüzde dört balık der.Buda öyle.Toplam et içeriği Yüzde yetmiş dokuz.Pakettede total meat contect %79 yani ntoplam et içeriği %79 ve bu et içeriğininw %4 ü ciğer kalanı tavuk gibi düşünülebilir.

semsemo

minky, tavuktur elbet ama ne kadar kısmının et ne kadar kısmının sakatat olduğunu yazmadıkları sürece bilemeyiz. 1. yazdığınız içindekiler kısmına ithafen söylüyorum. 2.si daha iyi bence çünkü net bir şekilde %40nın tavuk ETi, %7.5inin hindi ETi olduğunu yazmış üsttekinin aksine.

TATA4242

semsemo

bu ekonomik durumda çok yıllar alır büyük ihtimal...

minky

Ben ezme sardalyalı almıştım.İçindeki toplam et %74 diyordu.Birazdan vericem hatta.Bidaha temiamadan alırzam ciğerli ile alacağım

semsemo

ezme sardalyalının içindekilerini neden beğenmediğimi yazayım
İçindekiler : Et ve et ürünleri (%46), balık ve balık ürünleri (Sardalya %4, Ton Balığı %4), bitkisel ürünler, mineraller ve Taurin.

Et ve et ürünleri %46 evet ama bunun yüzde kaçı et yazılmamış bu da oranın düşük olduğunu temsil ediyor diye düşünüyorum. yani sardalya ve ton balığı açıkça belirtilmiş; bana göre bu mamada sadece %8 et var ama yazıda yazdıklarımın diğerlerinden birini ele alayım;
Jöleli Dana Etli yaş kedi maması 400 gr konserve
İçindekiler: Et ve et ürünleri (toplam et içeriği (en az-en çok) %52-%56), Dana eti (en az %7,5), Bitkisel ürünler, Vitaminler, Mineraller ve Taurin.

  • toplam et içeriği kısmına açıklama getirerek en az %52sinin et(kas,organ vb) ve en az %7,5 ham et olduğunu görüyorum. O yüzden sardalyalıyı beğenmediğimi yazmıştım :(
    Yanlış anladıysam düzeltin lütfen

Fatmaduven

Ya benim de kafama çok takıldı !!! Atıyorum yüzde yetmiş et diyor yüzde yirmisine tavuk diyor yüzde ellisi ne ?