Fikir Alışverişi

Cansumuezza

Arkadaslar şimdi bugun yaşadığım bir olayi anlatacağım sizlere fikrinizi merak ediyorum. Yaş mama almaya petsopa girdim petsop sahibi kuru mama olarak ne kullandığımi sordu Nd tahilsiz dedim. Sonra adam bana baktı ve NEE kedinizin böbreklerini mahvediyorsunuz bu yas mamaları falan da vermemeniz lazım mutlaka kısır kedi maması kullanmanız lazım dedi. Kedim dişi. Ev arkadaşımın kedileri biri erkek biri dişi onlarda tıpkı benim kedim gibi besleniyor 4 yaşındalar bir sıkıntı görmedik. Adam bana böyle cani gibi davraninca kendimi suçlu hissettim. Kısır mamayada karşıyım aslında ama fikirlerinizi ve tecrübelerinizi ogrenmeye geldim ne düşünüyorsunuz? Bu arada bizdeki 8 kilo Nd sokağa gitmişti kisirlastirilmis yemiyor kesinlikle benimki. Adamin dediği gibi kedimin 3-5 yila böbrekleri iflasmi edecek?

50 CEVAP

ZehraBulutt

Tata dün gecenin etkisi, siteyi çökerttik

onurtemiz

Kısır kedi mamasına karşı olmayın bu tercih meselesi ama ben hiç düşünmedim kullanmayı normal mama alıyorum
Birçok petshopçu bilmiyor bu işleri amaçları ticaret hayvanlarla o kadar da ilgileri yok yani. Bir arkadaşım geçen yıl ortaklıktan ayrıldı kendisi hayvansever ve araştırmacıdır sadece ona güvenirdim. Adam satamıyor size kısır kedi maması biraz da cehaletin vermiş olduğu his ile size cani gibi bakmış olmalı.
Siz kedinizi su içmeye teşvik edin bu iş tamamdır. Arada zaten doktor kontrolüne götürüyorsunuz siz de araştırmacısınız şükür kedi de sıkıntı oldu mu fark edersiniz. Bazı şeyleri gereksiz kuruntu yapıyoruz, siz rahat olun derim :-)

Kuzucansu44

Kısır mama kullanmanızı öneririm. Bende kedilerime Nd'nin kısır olanını kullanıyorum. Yemiyorsa çeşidini veya markasını değiştirebilirsiniz

psabrk

Veteriner hekiminize danışarak daha doğru bilgi edinebilirsiniz.

Cansumuezza

Veterinerin birisi kilo almadıkça sorun yok demişti birisi kısır kullan demişti. Kim ne diyor belli değil ki. Birde vetlere kalırsa yaş mama da yememeliler falan. Her neyse burda bayağı araştırmaci arkadaslar var onların fikrinide merak ediyorum

ZehraBulutt

Bence dişilerde kilolu olmadıkça yetişkin mama da kullanılabilir. Erkeklerde kısır mama kullanılmalı.

Kuzucansu44

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra daha az hareket ediyorlar bu da onların kilo almasına neden oluyor. Kısır mamalar, kilosunu normal tutmaya ve taş oluşması gibi sağlık problemlerini büyük ölçüde engelliyor. Sizin kediniz kısırlaştırdıktan sonra çok kilo almadıysa, kilosu normalse, bir sağlık problemi yoksa normal mama kullanmanız bir sorun yaratmayacaktır.

Cansumuezza

Bende sizler gibi düşündüğüm için normal mama kullanıyorum kilosu normal hareketliliği yeterli düzeyde. Ama bilmeden böbreklerine zarar geliyorsa ve ilerde bu yüzden böbrek yetmezliği vs. Gibi hastalik riski düşüncesi beni korkuttu

Cansumuezza

ndnin fosfor ve magnezyum değerlerini inceleyecek arkadaş aranıyor cok hayra gecer :)))

Cansumuezza

Guncell

ZehraBulutt

Cansu akşama tata inceler oranları o çok araştırıyor, onu bekle sen.

Gkocg

Ben de aynı ikileme düşüp bakmıştım. Kedim dişi kısır, şu an düşük tahıllı nd kuzulu kullanıyoruz. Tavuğa hassasiyeti olduğundan şüphelendiğim için nd kısır almamıştım.
Şöyle diyeyim. Bu mama bitince nd düşük tahıllı balıklıya geçicem. Onun magnezyum kalsiyum oranı balkabalkşı kısır kedi mamasıyla ya aynı ya çok yakındı. Kuzulda biraz daha yüksek. Bir de balkabaklık kısır mamasında protein %44, düşük tahıllı kuzuluda %36.

bademthecatt

Tata inceler şimdi hepimizi aydınlatır :D benim kedim yağlanmaya eğilimli olduğu için ben hep kısır mamalar kullanıyordum bu sefer normal yetişkin mama aldım dişi kedim bence dişi kedilerde normal mama kullanılabilir erkek kedilerde kısırlaştırılmış mama kullanılsa daha iyi olur iki mama arasındaki en büyük fark yağ oranları bence Fosfor magnezyum değerleri genelde yetişkin ve kısır mamalarda Aynı oluyor pek fark yok

Cansumuezza

Çok teşekkür ederim dediğin gibi ben de çok araştırdım ama bugun adam bana gözlerini belertip o mamalarin değeri ona göre ayarlanıyor ilerde veterinerden cikmicaksin diyince kendimden şüphe ettim :) zaten benimki kuru mamayı günlük 30 gr falan yiyordur cidden az yiyor yani.. yaş mama gün aşırı yiyor zaten. Su içmesi de güzel. Şu an elimde 1.5 kgluk 3 paket ND Tahilsiz var kuzu ördek ve tavuklu onların hepsi boşa gidecek diye üzülmüştüm bi an :D

TATA4242

Senin kedide zaten fazla mama yemiyormuş.Benimki bu aralar miyavlayıp duruyor,acısam sürekli mama yiyecek :):)Eskiden en fazla 2 çay bardağı veriyordum,şimdi 1.5 çay bardağını sabit şekilde veriyorum ve o ölçüyü 3 e bölüyorum.Hatta geçenlerde bizimkiler epey acıdı,kediyi aç bırakıyorsun filan dediler.Bende 100 gram mamayı tek seferde verdim.3 saatte bitti,bakın bakalım aç mıymış dedim.Keyif ala ala yiyor,canı sıkıldıkça mama yiyor :)Şimdi onlarda kabullendi.Yani mama oranına dikkat edersen,su içmesi düzgünse,ne kilo alır nede organlarını yorar ve sağlık problemide oluşmaz.Mesela kısır kedi mamalarında balık yağı omega 3 ve diğer bileşenlerin oranı çok daha az ama bu bileşenler,kedinizin beynine sinyal gönderir,sürekli yeme dürtüsünü bastırır.Bende önceden iştah arttırdığını zannediyordum.Meğerse iştahı azaltıyor,yağ yakımını destekliyor ve zayıflamaya yardım ederek,kilo kontrolü sağlıyormuş.Nasıl kısır kedi maması benim için efsane ise,artık balık yağının iştah arttırdığıda bir efsane.Hatta test ettim,mamaya balık yağı dökdüğümde hemen bitirmiyor ve öğünlere bölüyor.