Fikir Alışverişi

Cansumuezza

Arkadaslar şimdi bugun yaşadığım bir olayi anlatacağım sizlere fikrinizi merak ediyorum. Yaş mama almaya petsopa girdim petsop sahibi kuru mama olarak ne kullandığımi sordu Nd tahilsiz dedim. Sonra adam bana baktı ve NEE kedinizin böbreklerini mahvediyorsunuz bu yas mamaları falan da vermemeniz lazım mutlaka kısır kedi maması kullanmanız lazım dedi. Kedim dişi. Ev arkadaşımın kedileri biri erkek biri dişi onlarda tıpkı benim kedim gibi besleniyor 4 yaşındalar bir sıkıntı görmedik. Adam bana böyle cani gibi davraninca kendimi suçlu hissettim. Kısır mamayada karşıyım aslında ama fikirlerinizi ve tecrübelerinizi ogrenmeye geldim ne düşünüyorsunuz? Bu arada bizdeki 8 kilo Nd sokağa gitmişti kisirlastirilmis yemiyor kesinlikle benimki. Adamin dediği gibi kedimin 3-5 yila böbrekleri iflasmi edecek?

50 CEVAP

Anonymus552223

Petshopcular anneme aşırı kaliteli mama diye jungle satmisti kilosu 40 liraya, cok da guvenmemek lazim

ZehraBulutt

Günlük 30 gr yiyen kedi mi Allahım ne kadar da ekonomik bir kedi. Bir kere denemek için yedikçe koydum bir günde 300-350 gr falan yedi. Ayağa kalkıyorum mav, mutfağa gidiyorum mauv sürekli bir mama dilenme halinde.

TATA4242

https://www.farmina.com/tr/ked%C4%B0n%C4%B0z-%C4%B0%C3%87%C4%B0n/n&d-prime-ked%C4%B0-mamasi/145-chicken-&-pomegranate-adult.html

https://www.farmina.com/tr/ked%C4%B0n%C4%B0z-%C4%B0%C3%87%C4%B0n/n&d-prime-ked%C4%B0-mamasi/146-chicken-&-pomegranate-neutered.html

Prime K. F.M oranları aynı :):)

Ham yağ Kısırda daha düşük
Ham lif(daha çabuk doysun diye) Kısırda daha yüksek
Protein, Kısırda daha yüksek
Ham kül, Kısırda daha yüksek
Omega 3-6 EPA-DHA(halbuki kilo kontrolü sağlıyor,ama burada düşürmüşler)Kısırda daha düşük
Taurin daha yüksek
L-carnitin(yağı enerjiye çevirmek için-yağ depolanmasına karşı) daha yüksek
Kolin klorür (karaciğer ve böbrekler yağ birikimi önlemek)

Ya zaten yüzlerce kez söyledik Cansucum,benim dememe bile gerek yok,sen doğrusunu biliyorsun.Kısır kedi mamalarında Omega 3 ve diğerleri hep az,hangi marka olursa olsun.Kalsiyum Magnezyum Fosfor Farmina ürünlerinde pek önemsenmiyor.Zaten niye önemsesinler,dengeli bir şekilde koyuluyor.Zaten saydıklarımdan her insan evladı,kilo almamalarına yönelik olduğunu bilir.Çoğu markanın değerleri çok yakın iken,diğerleride en fazla 0.3-0.5 oranında kısıyor.Yani bu oran mı,kedileri kurtaracak.Elbette hayır.Kısır kedilerin yemesindeki artış %20-30 oranında çoğalıyor.Senin ise buna dikkat ederek,mamayı oranlı vermen lazım.Oranında verildiğinde ve su içmesi günlük en az 200-250 ml ise,korkmanı gerektirecek bir durum yok.Zaten N&D,Acana,Orijen markalar harici çoğu markada kısır kedi mamalarında karbonhidrat oranı çok yüksek.
Kediler için şöyle bir dezavantaj söz konusu, kedinizin salyasında amilaz enzimi maalesef yok. (insanlarda ve köpeklerde bu enzim mevcuttur) Yani normal mama kullanırım ama karbonhidratı az olur.Birde kristalleşme veya böbrek karaciğer gibi rahatsızlarının temel kaynağı suya dayanıyor.Su oranına dikkat ettiğin sürece korkma.

ZehraBulutt

Yav petlebi de mi bi bozukluk var yoksa benim telde mi, mesajların yeri karışıyo, bazıları tamamen gitmiş sizde de böyle mi

psabrk

Kısır kedi mamalarında Fosfor,Magnezyum,kalsiyum kısacası Mineral oranlarını düşük tutmaktalar.
Ama normal mamalarda yüksek.
Muhtemelen pet shopdaki görevlide bu yüzden size böyle bir bilgi iletti.
Böbreklerini mahvediyorsunuz deme sebebide taş oluşmasından bahsediyor muhtemelen.
Ama mantıken baktığımızda alacağınız mamalarda mesela bu oranları düşük tutarak alıncada bir farklılığın oluşacağını sanmıyorum.

Cansumuezza

O kim bilmiyorum ama inşallah yapar bunu akşam yine yazarım teşekkür ederim :)

TATA4242

Yok ya üzülme dediğim gibi,benim vet.hekim beni tanıdığı için,kısır mama dayatması bile olmamıştı :):)Adamla bildiğin 15-20 dk kedilerin anatomisi hakkında konuşuyoruz.

TATA4242

Benimkide öyle sjsjjsjs la uyuyor kalkıyor mauvv ne yaptın ne ettinde karnın acıktı,ne kadar enerji harcadın?Kafalar duman,aman diyim dilendiğinde Allah versin diyip ölçülü verin.Yoksa adamı iflasa sürükler.Eşyalar icra memuru filan gelir :):)

Cansumuezza

Zehra inanki öyle deme sanslisin,benimkisinin derdi hep yaş mama yemek nefret ediyor kuru mamadan bi kuru mamayı sevsede hemen sıkılıyor falan. Büyük paket alamıyorum sıkılıyor tabakta kalan mamayı kokusu gidiyo diye aksama yemiyor. Bak uc paket ND aldım hepsi farklı aromalı dönüşümlü yesin diye. Böyle ekonomiklik yerin dibine batsinn :D

Cansumuezza

Hayatta kalmak için yiyor kuru mamayı ac kalmasın amac:D

bademthecatt

Zehra bademde aynı babam yılbaşında onu ödüllendirdi 250-300 gram kadar yedi doymak bilmiyor :D ama ölçülü veriyorum şuan 55 gram felan alıştı sanırım mama saatleri dışında mauvvvlamıyo acıyıp verince sürekli duygu sömürüsü yapıyorlar :D

TATA4242

Ona benimkide alıştı,iş saatlerime göre ayarladım,miayuvv diye karşılıyor :):)Çünkü oran ayarlamasan,günlük 350-400 gram bile yer,valla hiç acımaz.

ZehraBulutt

Yok ben de ölçülü veriyorum, ölçülü vermesem 10 kilo olur zaten. Benimki ödülden ziyade al ulan ye yeter bıktım bağırmandan tarzı bir sinir kriziydi :D

ZehraBulutt

Cansu az yemesi de bi dert çok yemesi de ortası olmalı. Benim küçük çok kararlı yer maşallah deyin :)

TATA4242

Petlebi kafayı yedi,saat fark etmeksizin ilk veya sona cevapları atıyor.