Kedisi 10 Yıldan Fazla Yaşayan Kedi Sahipleri Var Mı?

Anket

1-5 Yıl
(12 oy)
5-10 Yıl
(9 oy)
10-15 Yıl
(4 oy)
15-? Yıl
(6 oy)
Toplam (31 oy)

Türkiye' de en yaşlı kedi normal takvime göre kaç yıl yaşadı?
Petlebi' de veya Petlebi dışında bildiğiniz uzun yaşamış kediler var mı?
Sizin kediniz insan yılına göre kaç yaşında?

54 CEVAP

BalliBadem

Eskiden doğal beslenen kedilerin uzun ve sağlıklı yaşadığı bi gerçek nenelerimizin dedelerimizin birçoğu eskiden köyde kedi beslemiştir diye düşünüyorum ve tabiki onlar doğal beslenmiş ve dedemin dediğine göre çok sağlıklılarmış

Aysenmstura

BalliBadem
Evet kuru mama çok tükettiklerini zannetmem tavuk ciğeri kemik suyu sakatat vs genelde öyle besleniyorlar

BalliBadem

Oske22, sorun olduğunu sanmam kuzenimin kedisi 7-8 kg ve ayda 1 kg mama anca yiyor bence Badem iştahlı

Oske22

Ben Türkiye'de bilmiyorum var mi ama yabancı birkac arkadaşım vardı 20 yil ve 13 yil yaşayan vardı.

@dumaniskonunsahibi
Dumanın babasının yüz hatları tıpa tıp benim kediye benziyor.

kayrae

https://youtu.be/5R_RsOmXV_s
bu videoda en uzun süre yaşamış kedilere de değiniliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

https://youtu.be/1sE96vd8W40
bu daha çok köpekler üzerinden konuşuluyor fakat aynı şeyle daha bile katı şekilde kedileri için de geçerli.

Cansumuezza

Maşallah kızıma :D olabilir hiç düşünmedim :)

sekerfare21

Kisirlastirmanin rahim kanseri tarzi seyler disinda yasam suresini uzattigina dair bir sey bulamadim internette. Kedinin omru 3-5 yil uzayacak gibi kanilara neye gore variyorsunuz? Okuyabilecegimiz bir yazi var mi merak ettim. Dogum yapmak neden 3-5 yil kesiyor omrunden?

@epiglottis
Petlerimiz sağlıklı ve mutlu olsun da artık ne kadar yaşarlarsa şansımıza ve şanslarına kalmış. Gönül ister papağanlar gibi, kaplumbağalar gibi bir ömür yaşasın.

Oske22

@epiglottis sizin kediniz kac yaşındaydı?

sekerfare21

Burada kisirlastirilan erkek kedilerin omru %62, disi kedilerinki %39 uzuyor demis ama bana farkin bu kadar fazla olmasi cok mantikli gelmedi. Sokak hayvanlarini da mi kattilar acaba arastirmaya. Konuyu dagitmiyim ben yine de.
https://www.banfield.com/about-us/news-room/press-releases-announcements/spaying-and-neutering-may-contribute-to-longer-lif

@BalliBadem
Kedinizi hiç çiğ et ile beslediniz mi?
Eğer beslediyseniz çiğ olarak beslediğiniz zaman, herkesin bahsettiği parazitlenme oldu mu?

Oske22

Evet benim anneannem bulgur verirdi, tavuk suyu verirdi, et verirdi yani hic mama kullanmiyordu. Baya uzun yaşamıştı tabi sokak kedisiydi ama. Sokaktaki kedileri boyle beslerdi. Bende açıkçası mamalara cok güvenmiyorum ve elimden geldiğince vermiyorum evde bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Cig besleme hakkinda cok fikrim yok ama bana mantıkli geliyor. Belki biraz araştırdiktan sonra bende başlarim. Faydasından çok zararı olan bir mamaya o kadar para vermek sacma geliyor. Bizim burda premium cok iyi dedigimiz mamalari yurtdışında whiskas niyetine satılıyor. Yabancı kaynaklardan okursaniz biraz da İngilizceniz varsa cok iyi olur.

BalliBadem

Ve çiğ beslemeden öncede annem yemek yaparken bi kaç parça çiğ et dilenip yerdi hiç sorun yaşamadık

Oske22

Ayrıca mamayi 12 kg alinca 1 yıl kadar gidiyor. Evde et falan verince baya doyduklari icin mamayı daha az yiyorlar. Et mamadan daha doyurucu bence ve daha sağlıklı. 12 kg olunca daha uyguna geliyor mama mesela kilosu 50 liraysa 12 kg alinca 40 falan düşüyor.