Kedisi Çılgınlar Gibi Tüy Döken Var Mı?

Elifkar92

Kedim aşırının aşırısı tüy döküyor arkadaşlar. Düzenli taramamıza rağmen sonuç aynı. Ayrıca taranmaktan nefret ediyor. Saatlerce boğuşuyoruz resmen taramak için bu sefer daha da çok strese giriyor. Veterinerimizin tavsiyesiyle 3 aydır vetoskin kullanıyoruz o da hiç bir işe yaramadı. Veterinerim artık traş etmeyi öneriyor şiddetle. Ben de çok kararsızım daha kötü olmasından korkuyorum her şeyin. Daha önce traş ettirip memnun kalan var mı?

18 CEVAP

hayvansever_

Merhaba sorunuzu görür görmez hemen bir şeyler yazmak istedim çünkü durumlarım tamamen aynı. Uzun tüylü bir kedim var aylardır aşırının da AŞIRISI bir tüy problemimiz var ağzımda yüzümde elimi attığım her yerde tüy bende tam 3 aydır vetoskin kullanıyorum ve 0 sonuç hatta bunla ilgili başlıkta açmıştım buraya. Benim kedim yapısal olarak hep çok tüy döküyordu seyahate çıktığım bir hafta içinde oğlumu tıraş ettirdiler başta üzüldüm ama o bi iki ay ne yalan söyliyim rahatlamıştık ama tüyler geri uzayınca yine eskisi gibi oldu hala aşırı tüy döküyordu yani tıraş sadece yeniden tüyler çıkana kadar işe yarıyo o da hayvanın aldığı narkoza değmiyor. Şimdi aradan aylar geçti ve dediğim gibi durumumuz bizimde felaket hiç bir şey işe yaramıyor.

Ozge00

Baska veterinere de götürmenizi öneririm. Tüy dökümü mevsimsel olarak artiyor ama cok aşırı bir dökülme varsa kedide bir sorun olabilir. Belki vitamin eksikliğinden kaynaklı ise takviye ile düzelebilir ama tiras çare değil. Çok pişman olan var burada tirastan dolayı. Tüyleri eskisi gibi cikmayanlar da var, derisi yanlışlikla kesilen de. Belki kedinizin yediği mamaya alerjisi var. Bazı mamalar tüy dokumunu arttirabiliyor.

Ozge00

Bence derine inmek lazim. Sadece tuy dokumu diyip gecistirmemek lazim.

hayvansever_

Şuan aklıma gelen tek şey mamayı bir değiştirmek gerçekten ne yapa biliceğimi şaşırdım. Nd kullanıyorum bu arada sanırım fitmin deniyeceğim.

Baharpuffy

Mama olarak bence hills in royal canin in ve proplan ın hassas ciltler mamalarından birini kullan onlar tüy dökümünü engelleyebilir.

Poficann

Benim kedimde de aynı durum var aşırı derecede tüy döküyor yemeklere bile tüy giriyor okşadıgımda elim tüy doluyor mamasını değiştırdim bugün bakalım nolucak değişmezse vete başvurucam

Benim Kızım da döküyordu. Ne somonlu iyi geldi. Tavuklu mama kullanmayın. Bir de eldiven yerine furminator tarağı kullanın müthiş bir şey. Ölü tüyleri ve dökülmeye yatkın tüyleri mucize bir şekilde topluyor. Bu tarak sayesinde tüy dökümü ýüzde 80 azaldı.

anti_duayen

Merhaba..
Ben Hills kullanıyorum ve çok memnunum.Sonradan bize katılan 2.kedim aşırı tüy döküyordu.O da Hills ile beslenmeye başladıktan sonra gözle görülür şekilde tüy dökümü azaldı. Ayrıca bu mama ile gelişimleri de gayet iyi seyrediyor.Denemenizi öneririm.

hayvansever_

Baharpuffy Hayatım boyunca asla kullanmam dediğim mamaları sıralamışsınız bence bilgilerinizi tazeleyin. https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/39271-okuyun

QueenMete

Merhaba benim kedim 3,5 aylık ve longhair matisse mama kullanıyorum ve tüy dökümü azaldı.

emre3674

İLAÇ VE VİTAMİNDEN ÖNCE EN ÖNEMLİSİ BENCE MAMA ÖNCE KALİTELİ İÇERİĞİ GÜZEL BİR MAMA SONRASINDA VİTAMİN VE ENSON İLAÇ VEYA TRAŞ

Benim Kızım da döküyordu. Nd somonlu iyi geldi. Tavuklu mama kullanmayın. Bir de eldiven yerine furminator tarağı kullanın müthiş bir şey. Ölü tüyleri ve dökülmeye yatkın tüyleri mucize bir şekilde topluyor. Bu tarak sayesinde tüy dökümü ýüzde 80 azaldı.

Elifkar92

Teşekkürler arkadaşlar fikirleriniz için ama söylenilenlerin hepsini yaptım sayılır zaten. Bizimde ilk mamamız nd tavukluydu. 1 yaşına gelince proplan mamaya geçtim tüy dökümünü azalttığını söyledikleri için. Ama kedim çok fazla seçici olduğu için ağzını bile sürmedi. Alışır diye bekledim ama çok az yemeye ve kusmaya başlayınca mamayı bıraktım. Bu sefer yine nd somonlu portakallı aldım şuan onu tüketiyoruz. Vetoskin bizde de hiç bir işe yaramadı. Furminatör tarak kullanıyorum zaten. Taradığım zaman çıkan tüyleri görmeniz lazım. Her gün vitaminlerini de veriyorum. Sorun ne anlayamıyorum mevsimsel dökülmeden çok daha fazlası. Arkadaşın dediği kadar yemeklere kadar giriyor artık. Traşa dair ümitlerimde tükendi. İnşallah bir çözüm bulabilirim. Oğlum içinde üzülüyorum çünkü o da çok fazla tüy yutuyor ve maltı her gün vermeme rağmen tüy kusması devam ediyor.