Kedimin Patisi Yara Oluyor Ve Kokuyor

simaykara

neredeyse 7 aylık kedim Sufle'nin patilerinde iki aydır yaralar çıkıyor ve kabuk bağlıyor. Önce sağ patisinde olmuştu veterinere götürdüm ve bir yerlere tırmanıyor takılıyor herhalde demişti aşı yapıp merhem vermişti kullanmıştım ve geçmişti bir miktar. Şimdi de sol patisinde aynı şekilde yara çıktı ve bu sefer çok kötü bir koku da var patide. Merhemi yine sürmeye çalışınca da canı çok acıdı eskisinden daha çok tepki gösterdi. Yine kullanacağım ilacı birkaç gün ama durum ciddi midir anlamadım ve korkuyorum. Sinekliğe tırmandığından mı oluyor acaba yoksa mantar mı? Yeme içme ve tuvalete çıkmasında hiçbir sorun yok sadece patisi yara. Ne olduğunu bilen var mıdır ne yapmam gerek? :(

34 CEVAP

simaykara

teşekkür ederimm size de geçmiş olsun. umarım iltihap değildir ya korkuyorum götüreyim o zaman veterinere ilk iş :(

Bunun bir sürü sebebi olabilir siz hemen veterinere gidin ve crystalin spreyi kesinlikle isteyin yukardaki arkadaş yazmış gerçekten yaraları çok çabuk kurutuyor siz bile kullanabilirsin. Aynı durumu yaşadım patisi yara oluyordu ve aşırı kötü kokuyordu gittik ve mantar çıktı sizde gidin baksınlar :)

SLeo

Aynı yaradan benim kedim de de çıktı 2 patisinde ama bizimkinde koku falan yoktu tüy dökümü ve yara vardı sadece patisinde veterinerimiz pati yastık değisimi ve koşarken kum kazarken aşındırmasından bahsetti sprey verdi o sprey biraz topladı şu an iyiye gidiyor baya sizde gidin bence tekrardan koku olması iyi değil ya iltihap vs olmuş olabilir geçmiş olsun

Tengu

kumunu değiştirin bence hangi kumu kullanıyorsunuz. patisini keskin bir yere mi basıyor acaba. kokması da enteresan geldi bana

Gamsem

Merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum ilk önce sol ön patisinde kabuklanma ve koku vardı (iltihap belirtisidir koku) veterinere gittik antibiyotik hap verdi ve crystalin sprey verdi 7 gün kullandık geçti şükür .sonra arka ptisinde kabuklanma oldu 2 hafta sonra spreyle kötüleşmeden önledim şükür.nedeni yer sildiğimizden detarjanlar alerji yapabilirlermiş veyahut kendi birşekilde zarar veriyormuş.ama eğer koku varsa veterinere gidin muhakkak çünkü iltihap olmuştur daha fazla ilerlemesin benimkinide kokudan anlamıştık kötü kokuyordu .çok geçmiş olsun

simaykara

bu kumun aynısını kullandım yaralar başlamadan önceki aylarda fakat o zaman hiç böyle bi şey olmamıştı...

Merve203

Kokunun kaynagi farkli olabilir. Mesela benim kedimin de patisi bu sekilde yara oldu. Koku da vardi ama sonra farkettik ki patisini yaliyor ve agiz kokusu patisine geciyordu.

Dynilyn

Aynısını yaşadım, hatta yarasını da sürekli ısırdığı için kanatmıştı, parçalamıştı patisini ufak bir operasyon geçirdi. Veteriner çözüm bulamadı, 2 3 ay tekrarladı bu yaralar, bi ara iltihaplanmıştı kokuyordu beyaz beyaz olmuştu yara. Sonra ben kokusuz palet kumuna geçince düzeldi. Kullandığınız kum doğal kokusuz parfümsüz olmasına dikkat edin.

Albayrak03

Şuan aynı durumu yaşıyorum 1-2 haftadır ne yapsam geçiremedim 10 gün kesmeden antibiyotik bile kullandırdı veteriner tavsiyesi ile çözüm bulamadım sebebi neyse 2 aylıkken beri kullandığı kum aynı kum kumdan vs olacağını sanmıyorum

%90 mantar bence sarman kedimi ilk sahiplendiğim zaman partileri aynı fotoğrafta ki gibiydi ve yoğun kötü bir koku vardı, mantarmış. Başka yerlerine yayılmadan acil veteriner'e getirmelisiniz.

Bu arada mantarsa deterjanlar daha da kötü yapıyormuş biz artık evi silerken sirkeli su ile siliyoruz.

Albayrak03

Aynı sorun şuan bende de var tamamen aynısı ne yapmak lazım sprey sipariş verdim şuan tek umudum o sprey

Merhaba ayni problemi biz de 2 senedir yaşıyoruz. Geçen sene olduğunda veterinere gitmiştik cok emin olmayarak mantar olabileceğini düşünüp asi yapmıştı sırasıyla 4 patisi de yara olup iyileşti simdi yine ayni kotu koku ve yara problemini yaşıyoruz. Bahsedilen spreyi ben de sipariş etcem bir de antibiyotik kullananlar olmuş acaba ismini öğrenebilir miyim veterinerime danışıp uygun görürse kullanmak için

Albayrak03

crystalin Sprey 1 ay kullandım 4 ayağında eski gibi olmuştu tam son çok ufakta olsa ön patisinde tekrar çıktı sebebi ise bence kalın taneli ve parfümlü kumlar bunlar kedide aleji yapabiliyormuş tedavi için sprey net çözüm ama sebebini tam bulamadığımız için tekrar yara açılıyor ama sprey tavsiye ederim iyileşme süresini kat kat arttırdı

aysekara1

Aynı sıkıntıyı oğlumla yaşıyorum nadiren. Sık kum değişikliği, pis kum kabı, deterjanla temas vb. gibi sorunlardan dolayı oluyor. Clorhex ağız antiseptiği ile silin geçene kadar. Veterinere giderseniz antibiyotik yapacak iki doz ve o da böbreklerine zarar. Çok ileri seviye değil gargara ile temizleyin her gün diğer ayaklarına geçmeden.