Mamanız Ne Kadar Gidiyor

Lilyycm

Merhaba arkadaşlar kedim 8 aylık kısırlaştırdık elimizde maması olduğu için daha kısırlaştırlmış mamaya geçmedik.
Acaba yaşına kadar yavru kedi maması kullanalım mı yoksa artık kısırlaştırlmış mamaya mı gecelim.
Birde normal 1 litre kavanozun içine koyuyorum mamayı 1 haftada bitiriyor sizce normal mi.
Biraz karnı sarktı gibi bu aralar iştahı yerinde.

20 CEVAP

Evde4canavar

Bence kesinlikle kısır mamaya geçin derim kısırlaştıkdan sonra eğer hareketsiz bir kediyse çok hızlı kilo alıyor birde yavru mamaların yağ oranı yüksek olduğundan çabuk kilo yapar

Bikedi

Ne kadar mamaniz kaldi? Eger daha coksa yavru mamalari sismanlamasina sebep olabilir.

Ozge00

Benimki 1 ayda 1 kilo yiyor, en fazla 1,5 kilo yiyor. 2 kilo yemesi de normal sayılır ama kilo alıyorsa azaltin yavaştan mamayı. Kilo riskli kediler için, ileride sorunlar da çıkabilir. Kısır maması kullanabilirsiniz bi sakıncası olmaz

Ozge00

Bizimkinin yediğine göre fazla geldi dediğiniz miktar. Kediye yukarıdan bakıldığında daha iyi anlaşılır aslında, şu şekilde bakin

https://images.app.goo.gl/AV5AUSWyx3NK3Yrq9

sforselin

Mama bitene kadar kullanın bence mamasını. Ziyan olmasın. Mamanın markasına göre değişiyor yediği miktar. Bir mamada 50 gram yerken başka bir mamadan 2 katını yemesi öneriliyor.
Oyun miktarını arttırmak daha iyi bir seçenek bence. Yorgun kedi mutlu kedidir çünkü :) Kilo da almamış olur.
Çok maması kaldıysa ya da mamayı sokaktakilere falan verebilirim derseniz değiştirebilirsiniz de tabii.

sforselin

Bizim klinikteki çalışan kısırlaştırılmış mamaya geçmemi söyledi. Ama daha 5,5 aylık ve kısır mamasındaki yağın yeterli olacağından şüpheliyim. Gayet hareketli biri çünkü. Farmina'dan fikir almak için mail attım. Unutmazsam size de cevaplarını yazarım :)

sforselin

Küçük paket aldığımda tek tek çay bardağıyla ölçmüştüm ben :) (Hassas terazi almayı düşünüyordum bu yüzden) Evet, 60 gram kadardı bi çay bardağı.

Ozge00

Direkt o sekilde vermeyin zaten. Normalde mesela ne kadar yiyor, tahmini 1 su bardağı var midir ki? O sekilde azaltarak gidin ki zaten ger kedinin ihtiyacı ayni olmuyor bence kısıtlama isini vete danışın. Benimki 1 cay bardağından fazla yiyor ama kilo almıyor yinede, aşırı hareketli

emiragacci

Benim de 2,5 aylık kedim var bugün yaklaşık 50 gram kadar yaş mama verdim kuru mamasından da 50 gram koymuştum (günlük kaç gram yediğini görmek için) yaş mamasını bitirdi ve kuru mamasının da yarısını yedi.

sforselin

Aslında tavuktan dökülmez tüyleri alerjisi yoksa. Mamadan değildir yani bence tüy dökülmesi. Çünkü balık yağı yeterli bence, tavuklu mamasında da. Ama ben de değişiklik olmasından yanayım. Bundan sonrakinde balıklı bir mama almayı düşünüyorum ben de.

elberp

Kısırlaştırmadan önce Orijen Cat&Kitten kullanıyordum. Normalde kilosuna göre 45gr önerilirken yavrular için ekstra miktar yazıyordu üstünde. Ona uygun olarak ekstra verdim, önerilenden ne az ne de fazla yiyordu. Ayda 2kg civarı yiyordu.

9 gün önce kısırlaştırdık, N&D bıldırcınlı kısır mamasına geçtik. Karıştırarak veriyordum bir haftadır, yarından itibaren tamamen ND'ye geçeceğiz. Orijen'e geçme sebebim ND'yi sevmemesiydi. İlk olarak ND ile başlamıştık fakat yemesi gereken miktarın yarısını yiyordu sevmediği için. Orijen'e geçtiğimizde çok severek yedi, o yüzden onla devam ettik. ND'nin kısır mamasını da sevmeyeceğinden korkuyordum. Önceki ND maması tavuk&narlıydı, kısır mamasını bıldırcınlı aldım o yüzden. Orijen'den bile daha çok sevdi, iştahla yiyor.

Lilyycm

1 ayda 1,1 buçuk yiyor ama kısıtlaştırdıktan sonra daha bi iştahlı gibi nefes almadan yiyor günde 3 öğün veriyorum ölçülü olarak. 1 kavanozluk falan kalmıştır mama
O zaman kısır mamaya geçelim artık.
Sizin ölçünüz nasıl oluyor nasıl veriyorsunuz

Lilyycm

İdeal gibi gözüküyor ama hafif kilo almaya meyilli aşırıda hareketli ama bakalım.
Veterinerimizde birazcık çok az kilolu demişti.

Lilyycm

Ozgecim sen nasıl bi ölçü kullanıyorsun.
Arkadaşlar sizde belli bi miktarınız var mı

Lilyycm

Nd kullanıyoruz oda baya yaradı sanırım teşekkür ediyorum tavsiyeleriniz için :)