Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor?

fatmatina

Arkadaşlar Merhaba kedim çok fazla tüy döküyor kucağıma aldığım an veya bir yere yattığı an tamamen tüy oluyor bundan yaklaşık 1 ay önce veterinerimize sorduğumda mevsim geçişlerinde normaldir dedi tamam dedim ancak hala çok fazla tüy döküyor mevsim geçişleri durumu ne kadar sürer ki?geçen gün yine sordum vitamin dedi vitamini var dedim başka bir şey söyleyemedi.etrafta tüy olması önemli değil de tüy dökmesi sağlığı konusunda endişelendiriyor birde alerjim tetikleniyor yani ikimizin sağlığı için bir çözüm bulmam lazım ancak sorunu bulamıyorum.Kedim 9 aylık kısır dişi.Maması Brit Care Coco(veterinerimiz illa kısır kedi maması kullanmaya gerek olmadığını değerlerinin iyi olmasının yeterli olduğunu söyledi) vitamin olarak gimpetin multi-vitaminini kullanıyoruz onun dışında gimpetin somonlu peynirli ödül tabletlerini arada veriyorum yine gimpet markasının beauty paste macununu 2-3 haftada bir çok az yalatıyorum.ekstra olarak evde onun yiyebileceği bir şeyler piştiğinde ona da veriyorum balık vs. arada haşlanmış yumurtanın sarısını da veriyorum ama eskisi kadar çok değil sadece yumurtanın sarısı bu kadar etkiler mi?hemen hemen her gün tarıyorum furminatör tarak kullanıyoruz bir taramada ne kadar tüy döktüğü hakkında fikir olması açısından fotoğraf koyuyorum taramaya devam etsem hala dökülüyor.kilosu,iştahı,oyun oynama isteği,tuvaleti,uykusu kısacası her şeyi çok normal hiçbir sıkıntı yok yani sağlıkla ilgili değil diye düşünüyorum.çok uzun yazdım ancak bütün bilgileri vermek istedim detaylı.sizce ne olabilir?

76 CEVAP

dollfacepersian

Anladım,1 yaşına az kalmış belki o zamana kadar geçer

Badems

1 yasini neden bekliyosunuz ozel sebebi var mi ? Ben kisirlastirirken 6 aylikken yaptirmistim kan testini

Puppy730

Furminatör işe yarar.

tika_waylan

Benimki bunun 5 kati fazla tuy cikariyor furminatorle tararken bir tuylrrinin cikis bir de tersi yonune tariyorum sadece kuyrugu bile daha fazla. Kedim orta tuylu ne uzun ne kisa.
Bana veteriner fazla protein de tuy doker demisti sasirdim ama. Acaba fazla mi protrin veriyoruz ben de vitamin mama yas mama odul mamasi hepsini en az katki maddeli en sagliklo en besleyici olanini evrdigimi dusunuyorum ama dokuyor iste aylardir mevsim gecisidir bebek tuyleridir dedik gecmiyor alistim artik ama eger alerjiniz varsa o zaman sorun olabilir iste haftada bir furminatorle daha mi yogun tarasabiz normal tarakla da her gun en azindan dokulecek tuylrri alin alerjinizi tetiklememesi icin.
Ben Gimcat'in omegali vitaminlerinden kullaniyorum tuylero parladi dokulmede azalma biraz var gibi ama cok degil. Mamayi degistormeye henuz cesaret edemiyorum.

fatmatina

Badems açıkçası ben de bilmiyorum veterinerimiz bekleyelim dedi tekrar sorma fırsatım olmadı ama soracağım neden 1 diye.
Tika_waylan fazla protein aklıma hiç gelmedi veterinerimiz de öyle bir şeyden bahsetmedi o yüzden emin değilim ve ben düz tarıyorum ters yönde taramak hele de furminatorle taramak canını yakar diye düşünüyorum.birde furminator ile hemen her gün taramaya çalışıyorum tetiklenmesin diye.
Puppy730 tek tarak kullanıyoruz o da furminator güzel topluyor ama işte bilemiyorum.

dollfacepersian

Tika_Waylan
Bence mamadan olabilir. Ben Acana Pasifica kullanıyorum. Balıklı ve Tahılsız olduğu halde yoğun tüy dökümü ve kaşıntı yaptı. Böbreklerde vb de hiç sorun yapmadi neyseki.
Ben Brit Care'in Tüy ve deri sağlığı için olan formülüne geçeceğim. Mama değiştirmekte endişeliyseniz kullandığınız mamanin bu tür durumlar için olan formülü varsa deneyebilirsiniz bence

Puppy730

Balıklı mamaların deri ve tüy yapısına en iyi gelen içerik olduğunu düşünüyorum. Yakında N&D'nin Balıklı ve portakallı tahılsız mamasına veya Acana Pasificaya geçmeyi planlıyorum. Denemekte fayda var. Bence Acana Pasificayı deneyin. N&D'nin protein miktarı Acanaya göre (çok az da olsa) fazladır. Proteinden şüphe ediyorsanız Acana Pasificayı bir deneyin.

Yeni bir mama deneyecekseniz mutlaka küçük paketlerden başlayın. Her mama her köpeğe yaramaz. Allah korusun olumsuz etki gösterebilir.

Mama olarak Acana Pacifica öneririm. Biz çok memnun kaldık. Elle çeksen gelmiyor tüy. Ayrıca eklemek isterim her gün furminator ile taramak doğru değil fikrimce. Haftada 1 yeterli derim.

fatmatina

Achill_the_pekemix dökülen tüylerin etrafta olmasındansa tarakta toplansın diye her gün taramaya çalışıyorum çok taramanın dökülmeye etkisi var mıdır ki?
Badems niyeyse tüylerini taramak canını yakacakmış gibi geliyor bir kere denedim çok hafiften tersten tarar gibi yaptım hemen tepki verdi bir daha da yeltenmedim:))

Badems

Sizinki furminator degil ama di mi ? Onunla hergun taranmaz evet. Normal tarakla fazlaliklari almak icin gun asiri olabilir ama futminator daha derinlemesine temizlik yaptigi icin haftada bir yeterli

fatmatina

Benimki furminator kısa tüylüler için olan small yani mor olanı bir fotoğrafta görünüyor hatta o zaman normal bir tarak alıp onunla tarasam haftada 1 de furminatorla tarasam daha mı iyi olur?

sedalawless

Bızımkıde çok dokuyor 2 haftadr falan tarıyorum hala aynı. Mama harıcı yiyeceklerden olabılır

kediaskim

Mevsimsel gecisi tam bilemeyecegim ama internete yazarsaniz kac gunde gectgi yazar. Mama degisikligi yapinca duselir umarim

polo

stressel bir durum vardır bence yada yaş geçişi olabilir belli aylık dönemlerde yani büyüme çagı devam ederken oluyor sanırım ne mama ne su ne tarak ben gunde 5 kez taradıgımı bilirim evde yun penye eski ne varsa poloyu içine rulo yapıp okşuyordum tüyler yünde kalsın diye öyle öyle evde kıyafet kalmadı ama tüy sorunumuzda kalmadı gunde iki kez tarıyorum ama tarak nerdeyse boş evde de yok şimdilik rahatsız bakalım baharda ne olucak

polo

tabiki yavruluk ergenlik yetişkinlik bunlar birer evre tuy degişir deri degişir tırnaklar degişir bunlar olası şeyler sabırlı olmak gerek bence