Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor?

fatmatina

Arkadaşlar Merhaba kedim çok fazla tüy döküyor kucağıma aldığım an veya bir yere yattığı an tamamen tüy oluyor bundan yaklaşık 1 ay önce veterinerimize sorduğumda mevsim geçişlerinde normaldir dedi tamam dedim ancak hala çok fazla tüy döküyor mevsim geçişleri durumu ne kadar sürer ki?geçen gün yine sordum vitamin dedi vitamini var dedim başka bir şey söyleyemedi.etrafta tüy olması önemli değil de tüy dökmesi sağlığı konusunda endişelendiriyor birde alerjim tetikleniyor yani ikimizin sağlığı için bir çözüm bulmam lazım ancak sorunu bulamıyorum.Kedim 9 aylık kısır dişi.Maması Brit Care Coco(veterinerimiz illa kısır kedi maması kullanmaya gerek olmadığını değerlerinin iyi olmasının yeterli olduğunu söyledi) vitamin olarak gimpetin multi-vitaminini kullanıyoruz onun dışında gimpetin somonlu peynirli ödül tabletlerini arada veriyorum yine gimpet markasının beauty paste macununu 2-3 haftada bir çok az yalatıyorum.ekstra olarak evde onun yiyebileceği bir şeyler piştiğinde ona da veriyorum balık vs. arada haşlanmış yumurtanın sarısını da veriyorum ama eskisi kadar çok değil sadece yumurtanın sarısı bu kadar etkiler mi?hemen hemen her gün tarıyorum furminatör tarak kullanıyoruz bir taramada ne kadar tüy döktüğü hakkında fikir olması açısından fotoğraf koyuyorum taramaya devam etsem hala dökülüyor.kilosu,iştahı,oyun oynama isteği,tuvaleti,uykusu kısacası her şeyi çok normal hiçbir sıkıntı yok yani sağlıkla ilgili değil diye düşünüyorum.çok uzun yazdım ancak bütün bilgileri vermek istedim detaylı.sizce ne olabilir?

76 CEVAP

Bizim tüylerimiz hiç dökülmesine rağmen yazın dökülmeye başlamıştı veterinerimiz mevsim geçişlerinde normal olduğunu söylemişti tıraş önermişti Biz de traş ettirdik tüyleri eskisinden daha sağlıklı çıktı ve o gün bugün tüy dökülme problemi yaşamıyoruz

dollfacepersian

Fatmatina
Tıraşın psikolojik zararları dışında ciddi sagliksal zararları vardır. Ben tıraşın zararlarını bilmeden önce iran kedimi iran kedileri tıraş edilmeli denildiği için bir kez tıraş ettirdim. Tüyleri bir daha eskisi gibi uzamadı.
Buda tıraşın zararlı etkilelerinden.
Benim 2 veterinerim de tıraşın psikolojik olarak etkileyebilecegini söylemişti. Biri tüy dökülmesine hiç etkisi olmadığını,sadece dökülen tüyler kısaldığı için sahiplerinin dökülmede azalma olduğunu veya hiç dokulmedigini sandıklarını söyledi.
Tıraşın zararları ile ilgili okuduğum yazıyı bulup buraya linkini atacağım,Kendiniz okumanız daha iyi olur

dollfacepersian

Linki burada https://sevgilikopegim.com/2015/03/08/kedi-ve-kopeklerde-tuylerin-tras-edilmesi/
Birde tüy dökümü hakkında biraz daha düşününce mamadan olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşündüm. Çünkü kullandığınız mama hipoalerjenik ve tahılsız bir mama. Ben şuan Brit Care Sunny'e geçiş sürecindeyim ve söylemiş olabilirim bende kedimde aşırı tüy dökümü yaşıyorum. Umarım Brit Care kedime iyi gelir ve sizin tüy dökümünü düzelmese bile ciddi bir şeyden değildir.Endişelenmenizi anlıyorum,bende yaşadığım için nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Veterinerde test sonucunun çıkmasını beklerken ecel terleri dökmüştüm,veterinerim sonuçlar gayet iyi dediğinde nasıl rahatladığımı anlatamam. O rahatlamayı sizde yaşarsınız umarım:)

fatmatina

Dollfacepersian
Çok teşekkür ederim gerçekten tıraş konusundaki bilgilendirmeniz de ayrıca teşekkür ederim açıkçası hiçbir zaman bu seçeneği düşünmediğimden detaylı araştırma gereği de duymamıştım ancak söylediklerinizi dikkate alınca tıraşa hayır demekle ne kadar doğru bir karar aldığımı bir kez daha anladım:)Veterinerimize olan güvenim de azıcık sarsıldı diyebilirim bu tıraş önerisi konusunda.Sağlıksal bir durum olduğunu düşünmediğimden eskisi kadar panik değilim artık çünkü ben panik yaptıkça "ahhh yavrrruummm neden bir sürü tüy döküyor?" diye başında gözlerim dolu dolu konuşunca onun daha çok tüy dökesi gelir:))))benim psikolojim onu etkiler o yüzden son günlerde biraz daha rahat ve normal davranmaya çalışıyorum hala döküyor ve görünce üzülüyorum ama yana yakıla feryat figan hallerinde olmuyorum:)Kan testi için de az bir zaman kaldı zaten, o zamana kadar da bakalım ne olacak evet Brit Care Cocco formülü güzel bir mama ondan olduğunu düşünmüyorum çünkü ondan önce de vardı mama değişikliği olarak da şu an ya Hills İdeal Balance serisinin yeni çıkan balıklı maması yada Brit Care Sunny formülünü denemek istiyorum güzel dilekleriniz için de teşekkür ederim umarım ben de sizin yaşadığınız rahatlamayı yaşarım^_^

Badems

Ay hepsini okuyamadım kusura bakmayın, durum nedir hala çok döküyor mu ?

Badems

Süper o zaman, mama değiştirecektiniz sanırım öyle hatırlıyorum ben değiştirdiniz mi ? Onun da etkisi olabilir azalmasında.

Badems

Valla benimki önüne bugüne kadar ne koyduysam yedi anında ben alıştırma süreci falan yapmadım hiç, yapmakta saçma geliyor. Yok ilk gün yüzde bilmem kaçıyla karıştırın, ikinci gün arttırın vs komik geliyo ne yalan var. Bugüne kadar 7 ayrı mama kullanmak zorunda kaldım. Yavru için olan mamadan tutun kısır mamaya, hairball mamadan reçeteli mamaya kadar farklı farklı şeylerdi. Bazısı arttırdı bazısı azalttı tüy dökümünü. Yani denemek lazım belki alacağınız mamanın küçük boyu varsa eğer 1 ayda bitecek şekilde belki 1kg olanı onu deneyip ona göre ilerleyebilirsiniz

fatmatina

Ben de sizin gibi yaptım hiç alıştırma süreci yapmadım sorun da yaşamadık ama endişelenince bari bu sefer alıştırma yaparak geçeyim dedim:)Tester boylar dahil bir çok mama yedirdim happycat hariç hepsini hapır hupur yedi,sanırım benim gibi pis boğaz önüne ne gelse yiyor:)dediğiniz gibi en olmadı küçük boy denerim bulursam,yoksa da yapacak bir şey yok zaten.

Badems

Benimki de öyle valla ne versem yiyor. Mecbur denemek zorundayız denemeden de bilemiyoruz. İnternet sitelerine de bakın mama satan bazen farklı farklı boyları oluyor 400+400gr gibi.

fatmatina

Aynen araştırmalarım devam ediyor dediğiniz gibi yapacağım küçük boylar deneyeceğim ona en iyi geleni bulana kadar devam etmek durumundayım çok teşekkürler tavsiyeleriniz için.

tika_waylan

Merhaba tuy dokumu ne durumda bwnimki de hala sokuyoe hala mevsim gecisi mi anlayamadim valla

Cevapları okumadım, tutarsız olursa affola.

Havalar çok dengesiz. Yazlık tüyler çıkacakken hava soğuyor, dengeleri bozuyor. Bu yüzden bu günler mevsimsel tüy dökme sürecinin uzun olması gayet normal.

Yine de aklınızda bulunsun:

1- Kaliteli mama (N&D düşük tahıllı veya Wildfield)

2- Düzenli tarama

3- Stressiz ortam

4- Balık yağı (tercih meselesi tabiki)

Bunlar olduktan sonra ve herhangi bir hastalığı yoksa mevsimsel olarak gayet normal.

Ayrıca her taramada furminator kullanmayın. Derisini tahriş edebilirsiniz. Haftada 1 veya 2 idealdir.

tika_waylan

Ama duzenli kullanmazsan ve her gun taramazsan dokulur 20tlilik bir tarak yeter eger taragin yoksa mutlaka tarak almalisin sadece Furminator daha cok doker.

Yagsiz ton baligi versek balik yagi yerine ya da balikli yas mama balik yagi istahi acarbkilo aldirir
. O dusuk tahillilar tahilsizlar da her kediye uygun degil bobrek problemi oluyor sonra bakin birinin kedisinde olmustu yazmisti buraya evet icerigi harika ama her kediye gitmiyor.

Bana sorarsanız tamamen mama ile alakalı LaVital kullandım yumak yumak döküldü spectrum kullandım çeksem de gelmedi mesela. Biotin omega 3 vb. Maddeler çok etkili bu konularda önemli olan mama dediğim gibi şu an profine Sterilisied kullanıyorum memnunum :)

Herkes n&d tavsiye etmiş falan ama nedense internette gördüğüm çoğu tüy dökümü şikayetinin arkasında n&d vardı. Kullanmadım kullanmam bunun yerine brit care profine vb. Ürünleri tavsiye ederim hatta golosi bile daha iyi performans verebilir gibi geliyor bana.