Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor?

fatmatina

Arkadaşlar Merhaba kedim çok fazla tüy döküyor kucağıma aldığım an veya bir yere yattığı an tamamen tüy oluyor bundan yaklaşık 1 ay önce veterinerimize sorduğumda mevsim geçişlerinde normaldir dedi tamam dedim ancak hala çok fazla tüy döküyor mevsim geçişleri durumu ne kadar sürer ki?geçen gün yine sordum vitamin dedi vitamini var dedim başka bir şey söyleyemedi.etrafta tüy olması önemli değil de tüy dökmesi sağlığı konusunda endişelendiriyor birde alerjim tetikleniyor yani ikimizin sağlığı için bir çözüm bulmam lazım ancak sorunu bulamıyorum.Kedim 9 aylık kısır dişi.Maması Brit Care Coco(veterinerimiz illa kısır kedi maması kullanmaya gerek olmadığını değerlerinin iyi olmasının yeterli olduğunu söyledi) vitamin olarak gimpetin multi-vitaminini kullanıyoruz onun dışında gimpetin somonlu peynirli ödül tabletlerini arada veriyorum yine gimpet markasının beauty paste macununu 2-3 haftada bir çok az yalatıyorum.ekstra olarak evde onun yiyebileceği bir şeyler piştiğinde ona da veriyorum balık vs. arada haşlanmış yumurtanın sarısını da veriyorum ama eskisi kadar çok değil sadece yumurtanın sarısı bu kadar etkiler mi?hemen hemen her gün tarıyorum furminatör tarak kullanıyoruz bir taramada ne kadar tüy döktüğü hakkında fikir olması açısından fotoğraf koyuyorum taramaya devam etsem hala dökülüyor.kilosu,iştahı,oyun oynama isteği,tuvaleti,uykusu kısacası her şeyi çok normal hiçbir sıkıntı yok yani sağlıkla ilgili değil diye düşünüyorum.çok uzun yazdım ancak bütün bilgileri vermek istedim detaylı.sizce ne olabilir?

76 CEVAP

Sarımsak kedilerde zehir etkisi yapar, haberiniz olsun.

fatmatina

Dökülmenin mamadan kaynaklandığını sanmıyorum ilk zamanlar niye döküldü bilmiyorum ama şu anki mevsimsel olabilir gerçekten de..Onun dışında sarımsak evet zehir etkisi vardır ancak bu kedilere özel üretilen sarımsaklı maya tableti yani farklı bir şey üzümün zararlı olup mamalara üzüm tozu konmasının ve bunun zararının olmaması gibi bir şey yani:)ama tabi tekrar araştırırım yanlış bir şey yapmak istemem.

Yavrukedii4

Acana pasifica
Petzoom tarak
Tüy dökümüne karşı vitamin/hap/şurup
Düzenli tarama ile mis gibi olacak:) ben sokaktan geldiğinde N&D yedirdim ve Petzoom tarak kullanıyorum 1 tane tüy görürseniz öleyim ben de:)

Duman14

Hepsini okuyamadım bende bir göz gezdirdim kedinizi yıkıyor musunuz?

Nayeli

bizimki de inanılmaz döküyor mevsim geçişinde tara tara bitmiyor, tüyler yine havada:) aslında siz baya iyi bakıyormuşsunuz zaten. alerjik bir durum değilse yapacak bir şey yok

fatmatina

Ben de rastgele önüme çıkan bir rulo aldım da pet shoptan farkediyor mu acaba bilemedim sorayım dedim:)bu gidişle bize de dayanmayacak:)mama konusunda dediğim gibi ondan değil diye düşünüyorum ama bu maması bitince başka mama da deneyebilirim şüpheye düştüm:)

fatmatina

Kan testini de doktorumuza söyledim sizinle konuşmuştuk bir ara kan testi üzerine onun hemen sonrasında söyledim 1 yaşına gelince yapalım dedi onu bekliyoruz.evet mamayı değiştirmeyi de deneyeyim bu bitince belki öyledir çünkü hiçbir sebep bulamıyorum.

fatmatina

Evet nisanda işte 1 yaşına girecek girer girmez yaptıracağız.

dollfacepersian

Tika_Waylan
Bence mamadan olabilir. Ben Acana Pasifica kullanıyorum. Balıklı ve Tahılsız olduğu halde yoğun tüy dökümü ve kaşıntı yaptı. Böbreklerde vb de hiç sorun yapmadi neyseki.
Ben Brit Care'in Tüy ve deri sağlığı için olan formülüne geçeceğim. Mama değiştirmekte endişeliyseniz kullandığınız mamanin bu tür durumlar için olan formülü varsa deneyebilirsiniz bence

Puppy730

dollfacepersian evet, maltese ırkı bir oğlum var. Aslında tam Maltese demek uygun değil Türkiyede secereli Maltese yok bildiğim kadarıyla. Bu arada Maltese Terrier değil, sadece Maltese. Terrier diye bir ırk yoktur. Türkiye'de öyle biliniyor. :)

fatmatina

Mama harici yiyecekler kısırlaştırmadan önce daha çok veriyordum kısırlaştırıldıktan sonra azalttım bayağı kilo problemi olmasın diye gerçi yine de tombik ama:)mesela yaş mama 2-3 günde bir veriyordum artık 1-1 buçuk haftada bir veriyorum sorunu bulsam çözüm üreteceğim de işte:)Sizinki yeni başladıysa dökümü belki de mevsim geçişindendir benimkinin uzun sürdüğü için endişelenmeye başlamıştım.arkadaşların tavsiyesi üzerine mama,tarama ve beauty paste kullanımı bunlarda değişiklik yapacağım belki de o yüzdendir.

fatmatina

Arkadaşlar biz tüy sorununu çözemedik sanırım tarama, beauty paste,somonlu tablet ve vitamin kısmında değişiklikler yaptım ancak hala çok tüy döküyor Tina masajı çok sever ellerimi vücudunda gezdirdiğim an da bile elime bir sürü tüy geliyor elimi pamuğa daldırıp çıkarmışım gibi bembeyaz oldu ellerim:(tek bir şey kaldı oda mama değişikliği onu da deneyeceğim ama endişeleniyorum doğrusu:(

fatmatina

Teşekkürler cevabınız için ama veterinerinerimiz de bir şey diyememişti mevsim geçişleri bu kadar uzun değildir diye tahmin ediyorum ama doğrudur yine de bakayım.

fatmatina

şu an 9 aylık kısır nisanda 1 yaşına girecek yaş geçişlerinde de mümkün mü acaba o tüyleri mi döküyor yani yavruluktan yetişkinliğe geçiş?

fatmatina

Yattığı yerde 1 dk bile kalsa orası bembeyaz oluyor direk üzülüyorum neden böyle diye ve bir şey bulamayınca daha kötü hissediyorum:(haklısınız sabırlı olmak gerek sanırım fazla taktım ne oldu iyi mi diye.