Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor?

fatmatina

Arkadaşlar Merhaba kedim çok fazla tüy döküyor kucağıma aldığım an veya bir yere yattığı an tamamen tüy oluyor bundan yaklaşık 1 ay önce veterinerimize sorduğumda mevsim geçişlerinde normaldir dedi tamam dedim ancak hala çok fazla tüy döküyor mevsim geçişleri durumu ne kadar sürer ki?geçen gün yine sordum vitamin dedi vitamini var dedim başka bir şey söyleyemedi.etrafta tüy olması önemli değil de tüy dökmesi sağlığı konusunda endişelendiriyor birde alerjim tetikleniyor yani ikimizin sağlığı için bir çözüm bulmam lazım ancak sorunu bulamıyorum.Kedim 9 aylık kısır dişi.Maması Brit Care Coco(veterinerimiz illa kısır kedi maması kullanmaya gerek olmadığını değerlerinin iyi olmasının yeterli olduğunu söyledi) vitamin olarak gimpetin multi-vitaminini kullanıyoruz onun dışında gimpetin somonlu peynirli ödül tabletlerini arada veriyorum yine gimpet markasının beauty paste macununu 2-3 haftada bir çok az yalatıyorum.ekstra olarak evde onun yiyebileceği bir şeyler piştiğinde ona da veriyorum balık vs. arada haşlanmış yumurtanın sarısını da veriyorum ama eskisi kadar çok değil sadece yumurtanın sarısı bu kadar etkiler mi?hemen hemen her gün tarıyorum furminatör tarak kullanıyoruz bir taramada ne kadar tüy döktüğü hakkında fikir olması açısından fotoğraf koyuyorum taramaya devam etsem hala dökülüyor.kilosu,iştahı,oyun oynama isteği,tuvaleti,uykusu kısacası her şeyi çok normal hiçbir sıkıntı yok yani sağlıkla ilgili değil diye düşünüyorum.çok uzun yazdım ancak bütün bilgileri vermek istedim detaylı.sizce ne olabilir?

76 CEVAP

fatmatina

Dollfacepersian
Ekstra bir şey sormak istiyorum sık mama değişimi acaba kedilerimizi kötü etkiler mi onu bilemiyorum sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?Her ne kadar her seferinde kaliteli mama da seçsek sonuçta alıştığı bir lezzeti değiştiriyoruz bu onun için iyi mi kötü mü bu durum onu rahatsız eder mi bilemiyorum?

fatmatina

Ben bile yazarken yoruluyorum hatta ne yazdım diye bakarken üşeniyorum o yüzden çok normal:))Evet hala döküyor ama bir miktar azalma oldu gibi önceki kadar şiddetli değil.

fatmatina

Mama değiştirmede biraz kararsızım aslında değiştirmek istiyorum ama sık mama değişikliği onu etkiler mi ondan emin olamadım?mamamız bitmek üzere hala değiştirme kısmı ağır basıyor tek endişem onun bu değişliklere nasıl tepki vereceği her ne kadar alıştırma süreci ile geçiş yapacak olsam da?

dollfacepersian

Fatmatina
Ben tıraş ettirdiğim için inanılmaz pişmanım. Güzelim tüyler biraz daha uzasalar yere deyecek kadar uzundular. Şuan karnının bitiminden biraz aşağıda tüyleri. Uzamıyor aylardır.
Aslında benim en azından biraz olsun uzadı diye sevinmem lazım. Hiç çıkmayanlar var,birde çoğu kişi sıfıra vurduruyor. Ben psikolojisi etkilenmesin diye 4-5 santim kalacak şekilde tıraş ettirmiştim. Siz iyiki hiç yaptırmamışsınız.
Her şeyin normale döneceğini düşünüyorum ben. Brit Care Sunny hakkında kullanıcı yorumlarını okumuştum,işe yarıyor deniyor. Hills İdeal Balance'nin balıklısı mı var?

Mama geçişi ve değişimi konusunda
Brit Care kullandığım 6. Mama olacak. Mama değişimi kedimi nadiren etkiledi,Acanayı örnek olarak verebilirim. Mamaya geçiş süreci ise benim sorun yaşamadan direk geçtiğimde ama genelde yavaş yavaş geçmeyi tercih ediyorum. Çünkü bir kez geçiş hızlı geçtiğimde kötü bir şekilde ishal oldu kedim. Benim kedim düşük bünyeli olduğu için sorun yaşamış olabilirim. Bunu isterseniz veterinerinize sorun. Yanlış bilgilendirmek istemem sizi:)

kediden kediye göre değişiyor demekki biz hiç stres yaşamadık tüylerimiz eskisinden daha sağlıklı çıktı şuan zerre dökülmüyor maşallah zaten yazın traş ettirmiştik o yüzden üşür diye bi kaygım olmadı. Ben şahsen traşın kedi ve köpekler üzerinde ciddi bir zararın olduğunu düşünmüyorum bu yazıyı okuduktan sonra veterinerimizle ( kendisi yurtdışında da okumuş) görüştüm traşın gerçekten özenli hijyenik ve kaliteli bir makine ile yapıldığında asla sorun çıkmaz dedi ayrıyetten 3 veterinerlede görüştüm aynı cevabı aldım belki traş konusunda mağdur olanların mağdur olma sebepleri hijyen ve başka sebepler olabilir biz traşı biraz uçuk fiyata yaptırdık daha uyguna yapan ama hijyen 0 olan veterinerler biliyorum ama herkesin kendi görüşü kendi kedisi umarım kedinizin tüy problemi bir an önce ortadan kalkar

fatmatina

Merhabalar tüy dökümü hala devam diyemeyeceğim çünkü daha da arttı öbek öbek döküyor artık veterinerimize sordum şu an tam mevsimi dedi normal dedi istersen gel Biotin tableti verelim 20 gün kadar kullan yine dökerse tıraş yapalım dedi ama henüz gitmedim ve açıkçası tıraşa çok sıcak bakmıyorum stres olur diye onun dışında tarama konusunda da her gün tara dedi ancak benim bir tek furminator tarağım var o yüzden her gün tarayamıyorum tedirgin oluyorum.Elimde Beaphar Laveta-taurin tüy güçlendirici vitamin,Natur brewers yeast sarımsaklı maya tableti var tüy sorununa iyi geldiği söylenen kaliteli ürünler ben şimdiye kadar düzenli kullanmadım,onları düzenli kullanırsam belki azalır diye düşündüm ancak neyin daha iyi olacağını henüz kestiremedim..

fatmatina

Yok hayır asla yıkamadım sadece 1 kere yıkandı o da sahiplendiğim gün sokaktan eve gireceği için ve derisini kontrol etmek için veteriner yıkamıştı o kadar o zaman 50 günlüktü şu an 1 yaşına yakın hiç yıkamadım.

fatmatina

Yavrukedii4
Acana için pek iyi yorumlar okumadım veterinerimiz de bir şey demedi o yüzden Acana kullanmayı düşünmüyorum ama bahsettiğiniz tarağa bakacağım teşekkürler.

fatmatina

Nayeli
Teşekkürler bizde de tüyler havada resmen:( alerjik olduğunu sanmıyorum çünkü hipoalerjik mama kullanıyorum ama ben yine de veterinere daha önce sormuştum alerjik olabilir mi diye alerjik olsa kendini başka şekilde de gösterirdi kesin anlardınız demişti.Mevsim geçişi ve yavruluktan yetişkinliğe diye düşünüyorum ama bakalım.Onun alerjisi değil benim var:))

pinarcaya

OMEGA verebilirsiniz. Provet promega OMEGA bir araştırın isterseniz.

AYFER34

İÇ PARAZİT KAYNAKLI OLABİLİR BAZİ PARAZİTLER GÜÇLÜ OLUYOR HEMEN İĞNE İLE GİTMİYOR. VETERİNERLE BİRLİKTE ORTAK ÇALIŞMA YAPIN BENCE GÖZLEMLEYİN SÜREKLİ

zehraaozlu

Bu soru 9 ay önce sorulmuş. Tarihlerine bakarak cevap verin lütfen.

beautifulcat

Merhabalar, bizde de o sorun vardı yaklaşık 1 haftadır ciddi oranda azaldı tüy dökümümüz çok şükür. İlk olarak su tüketimini destekleyin, gerekirse ağzına şırıngayla verin çünkü hem onun üriner sistemi için (kısırlaştırılmış olmasını göz önüne alırsak) hem de tüy dökümü için su=sağlık. Beauty Paste'i daha çok yalatabilirsiniz. Haşlanmış yumurta sarısını da arttırabilirsiniz keza tüy dökümüne ciddi yararı var. Mama konusunda Coco'nun içeriğini net bilmiyorum ama Brit Care mamaların içeriğini genelde beğeniyorum, az tahıllı bol proteinli gerçek et kaynağı içermeli. Yaş mamaları arttırabilirsiniz çünkü su tüketimini destekler o da :) Bol taranmalı, hatta Furminator tarak olmadan taranmaya taranma demem :) Biotin takviyesi yapabilirsiniz, BioPet Active'in tabletleri var. Sarımsaklı maya tableti de kullanılabilir ama dikkatli olmakta yarar var, bizim ufaklığın midesine dokundu, kusturdu, hassas mideli kediniz varsa dikkatli olun:)
Beaphar'ın Laveta tüy için vitaminlerinden yarar sağlayan insanlar da yok değil, bende almayı düşünüyorum. Bol bol balık yağı herşeyden önce, omega3 tüy sağlığına ciddi fayda ediyor.

Kısır mamasi vermeyin bisi olmaz diyen veteriner paraci veterinerdir bence idrar yolunda taş olacak bide ordan para kazanicak oh ne alaa