Veteriner Acana/Orijen Kullanma Dedi

dogakaradag

merhabalar
geçen gün sorduğum soruda kedimin yumuşak kakasıyla alakalı soru sormuştum ve bugün veterinere gittik. orijen ve acana kullanmam üzerine azar yedim protein oranı fazla diye. orada bir şey demedim ama bana kalırsa kedi bir etobur ve etle beslenmeli olabildiğince. orijen ve acana %80 et içeriyor. veteriner royal canin 2 kg gastro mamasından verdi ve yanında probiyotik verdi. 1 ay gastro maması kullandıktan sonra dışkısı düzelirse (bence düzelmeyecek çünkü kedimi ilk sahiplendiğimde proplan yiyordu o zaman da böyleydi kakası) acana/orijen vermemi istemiyor. elimde 4 kg acana mama var ve içeriği en iyi olan mama sonuçta... sizce 1 ay sonra ne yapayım? veteriner her zaman haklı mıdır?

48 CEVAP

zibityus

veterineri değiştirmeyi gözden geçirebilirsiniz

Irms

Başka veterinerden bir danış alın bence

Mehmetkr

Veterinerinizin bilgisine güvenmiyorsunuz da burdaki klavye profesörlerinin mi sözüne güveniyorsunuz?

Mehmetkr

Tamam danışsın tabi ama burdaki birçok kişi konuşmak için konuşuyor o yüzden sanal ortamlardaki insanların bilgisine güvenmesi pek mantıklı değil bence.

Yagizsolakk

Doğada veterinerede gitmiyor. En fazla 4yıl 5 yıl yaşıyor. Ne yapalım iç güdüsünden ötürü salalım çayıra mevlam kayıra olurmu hiç?

Mamada almayın artık verin hatta. Yapmayın lütfen önerilene geçiş yapın. Royal canin güzeldie. HİLLSDE ÖNERİRİM HEKİME DANIŞIN. GEÇMİŞ OLSUN.

zibityus

hills de royal canin de kalitesiz içerikli mamalardır. tek amaçları daha fazla para kazanmaktır. veterinerlerin bu mamayı önermesinin sebebi içeriğine bakıp beğenmeleri değildir ya duyumlarıdır ya da kendileri de sattığı içindir. mama içerikleri, ne yararlı ne zararsız veya ne kaliteli ne kalitesiz bunlar hakkında ufak bir bilgi sahibi olan insan royal canin ve hills e baktığında içeriğinin kötü olduğunu farketmemesi mümkün değildir. hadi acana orijen zararlı olsun da royal caninin daha zararlı olduğunu farkedemeyen veterinerinize gidip mamanın içeriği hakkında ne bildğini bir sorun içerğinde ki zararlı kalitesiz besinlerden haberi olup olmadığını sorun

sugartgecat

bosuna 5 sene okumuyolar vardır bi bildigi veterinerinizi dinleyin bence

Zeynepulku

@mehmetkr bu sitede mama, beslenme tartışmayacaksak ne tartisalim? Her şeye vet hekiminiz daha iyi bilir deyip duruyorusunuz. Sizde buradaki bir çok şeye cevap verıyorsunuz, niye veriyorsunuz? Ki bu konu tıbbi bir konu değil. Tabiki herkesin fikri olacak. Bir şeyler söyleyecek. Sizde burada "klavye profesörlüğü" yapmadınız mı hiç? Sitenin amacı paylaşmak, soru sormak, cevap almak. Her şeyin altına veteriner hekim daha iyi bilir diyecekseniz kullanmayın siteyi bence, Bos yere yoruluyorsunuz.

Mehmetkr

@Zeynepulku hiçbir eğitimi olmayan sadece internetten birşeyler okuyan kişiler 5 sene okulunu okuyan günde onlarca hayvanı muayene ederek tecrübe kazanan veterinerleri küçümsüyor. Ben onu yapmayın diyorum ayrıca tabiki de veterineriniz daha iyi bilir diycem gidip yüz yuxe görüştüğü ve belli bir eğitim gördüğünü bildiği veteriner yerine bana güvenip benim sözümü dinlemesini bekleyecek kadar aptal değilim. Ben belli başlı konularda fikrimi belirtiyorum ve uzman birine danışmasını öneriyorum zaten ayrıca bilgilerimin doğruluğunun kesin olduğunu hiçbir zaman savunmadim herkesin bildiği farklı olabilir ve belki onun ki doğrudur ama burdaki çoğu kişi bunu idrak edemiyor ve tartışmak yerine kendi bildiklerini anlatıp karşıdakini dinlemiyor sonrada haklı çıktığını sanıyor. Tamam açana ve orijen daha iyi mamalar olabilir ama kedide sıradışı bir durum olabilir şuan bildiğiniz tek şey soru sahibinin bir kedisi olduğu ama veteriner kediyi görüp muayene ediyor ve bunca yıllık tecrübesini kullanıp farklı bir mama öneriyor. Sonra sanaldan kim olduğu belli olmayan biri bu adamı küçümsüyor.

Carathras

Bu arada o veterinerin kötülediği iki marka varya dünyadaki içeriği gerçekten en iyi olan 3 mama markasından 2 tanesi :)
Devam edin Royal Canin'e , Hill's e ve Proplan'a ...

zibityus

mesela fitmin diye bir marka var çok detaylı araştırma yapmadım ama bildiğim kadarıyla içeriği kaliteli düzgün bir mama ve royal canin hills ile aynı fiyata satılıyor belki daha ucuzdur. fitmin i değil de royal canini önermek cahilliktir.

Carathras

Fitmin konusunda bilgi vereyim sizelere geçmiş yorumlarda çok konuştuk tartıştık burada...
Öncelikle ufak paket aldım Fitmin Purity Castrate olanından ve tüm kedilerim severek yediler.
Bundan dolayı da 10 kg'lık paket siparişi verdim. İlk aldığım mama taneleri ile 10 Kg'lık paketteki mama taneleri boyutu farklıydı. Bunu üretim miktarına göre tane boyutu değişmiş olabilir diye kabul ettim fakat mama kokusu da farklıydı.
10 Kg'lık paketi tükettiler kedilerim ama çok severek değil. (Çok severek yemelerine takılmam çünkü asıl önemli olan içeriği iyi olan mamayı yemeleridir.)

İçerik olarak gerçekten N&D'ye alternatiftir, fiyat oranı da çok mantıklı eğer kedileriniz tüketiyor ise kullanabilirsiniz.

Carathras

@TATA4242 Askerlik bitti herhalde :) hoşgeldin ...

TATA4242

1 hafta oldu,evet sonunda bitti.

TATA4242

Hoş buldum :)