Veteriner Acana/Orijen Kullanma Dedi

dogakaradag

merhabalar
geçen gün sorduğum soruda kedimin yumuşak kakasıyla alakalı soru sormuştum ve bugün veterinere gittik. orijen ve acana kullanmam üzerine azar yedim protein oranı fazla diye. orada bir şey demedim ama bana kalırsa kedi bir etobur ve etle beslenmeli olabildiğince. orijen ve acana %80 et içeriyor. veteriner royal canin 2 kg gastro mamasından verdi ve yanında probiyotik verdi. 1 ay gastro maması kullandıktan sonra dışkısı düzelirse (bence düzelmeyecek çünkü kedimi ilk sahiplendiğimde proplan yiyordu o zaman da böyleydi kakası) acana/orijen vermemi istemiyor. elimde 4 kg acana mama var ve içeriği en iyi olan mama sonuçta... sizce 1 ay sonra ne yapayım? veteriner her zaman haklı mıdır?

48 CEVAP

Carathras

Hayırlısı ile bitmiş sevindim :) tekrar hoşgeldin ...

emineerturk

Benim kedimin tahıl alerji si var, tahıllı mama kullanamıyorum. Bazı karbonhidratları da kullanamıyoruz. Bezelye özellikle gaz yapıyor. Benim veterinerimde tahılsiz mama al diyor. İlk goturdugum veteriner tavuk alerjisi dedi, balıklı hills kullan dedimağzını sürmedi kedim.
İkisinde farklı şey söylüyor. İkisinde 5 sene egitim almış ama hangisi doğru? Burada araya kendi araştırmalarım giriyor. Bilgilerim giriyor, başka insanların tecrübeleri giriyor. Bu forumun amacı da bu.

emineerturk

Buradaki insanlara hic bir bilgisi yok diyemezsiniz. Herkesin bir tecrübesi ve tecrübenin getirdiği bilgi var.

Ozge00

Ya biz neden anlaşamıyoruz. Diyorum ki benim basima böyle bir şey geldi, güvenemiyorum ondan. Yani daha önce sizinle de konuştuk, bi yazimda anlattim kisaca ne olduğunu. Güvenim sıfır yani. 3-4 vet değiştirdim. Biri de bana bizim iyi içerikli dediğimiz mamalari önermedi. Bakin biri royalist önerdi, diğeri reflex ve petquitte onerdi, bir diğeri rc onerdi. Ben burdaki arkadaslarla çok güzel içerik hakkinda fikir alışverişi yapabiliyorken, uzman dediğimiz insanla neden yapamıyorum. Diyorum ki bunda et yok. Bana diyor var. E açıp bakmamıs bile içeriğine. Bu konuda uzman değiller kısaca. Olsa zaten bunlari onermez. Genelleme yapmis oldum ama çoğunlukla böyle, elbette bu konuda araştırma yapmış bilenler de vardir. Ama rc nin içeriğine bakınca sizler bile anlarsiniz. Alışkanlık gibi öneriyorlar. Çoğu içeriğinden bi haber. Çok basit aslında, bu kadar yani. Sizinki oyle değilse sevindim, ne mutlu size ama dediğim gibi her ver ayni değil. Daha kemik verip vermeme konusunda, yas mama konusunda bile ayrilik yaşıyorlar, biz ne yapalım. Umarim anlatabilmisimdir.

Mehmetkr

@Ozge00 inanmadığımi söylemedim sadece benim daha önce bu durumla karşılaşmadığımı ve pek rastlanan bir durum olmadığını belirttim.
Şahsen ben veterinerimin iyi niyetine ve bilgisine burdaki insanların kine guvendigimden çok daha fazla güveniyorum ve onun verdiği bilginin tersini burdaki herkes söylese bile direk burdakileri dinlemek yerine veterinerimi arar sorarım sonra tartışır neyin doğru olduğuna karar veririz. Sizin ne yapacağınız size kalmış. Benim vereceğim tavsiye değiştircekseniz bile bir veterinere danışmanız

Mustafanacar

Veterinerler Maalesef Üniversitede Hayvan beslenmesi hakkında ders almıyorlar. Onun İçin veterinerlerin tavsiye ettiği mamalar güvenilir değil. Acana ve Orijen Dünyanın en İyi kedi Mamaları.

Zeynepulku

Cıvık kaka problemi @dorafiko 'nun kedisine de vardı. Kan, diski testi yaptırdı ve kanında sineklerden bulaşan bir parazite rastladılar. Bence sizde kan ve diski testi yaptırın.

zibityus

veteriner tabi ki kendi sattığı mamanın daha iyi olduğunu söyleyip onu övecektir.

Yagizsolakk

Bu arada vetöhekimimle baya arkadaş gibi olduk, çok parada kazandırmış oldum malum 2 kedi ve 5 adette yavru kedimiz olmuştu falan oturdu bana irsaliye vs. Herşeyi gösterdi max. Bi mamadan kgna gçre değişir 5kg.lık mamadan 15/20tl arası kârı var. Öyle ön yargıya lüzum yok. Hill's mamayı tavsiye ederim. Zaten hills satmayan veterinerimin dahil 5yıldız bi mama devam edin demesindende bellidir. Ayrıyetten hillse yok kötü diyecwk hekimede selam olsun.

Verdatrtp

Benim veterinerimde 4 aylık kedim için öyle dedi çünkü acana orijen n&d gibi mamalar aşırı protein içeriyor kedime ağır geldi ve alerji yaptı

Verdatrtp

Veterineriniz doğru söylemiş bizim veterinerimizde öyle söyledi ve bu kedinin bünyesine göre değişir arkadaşlar pahalı mamalarda alerji yapabilir ve dokunabilir.

Mehmetkr

Doğada et yiyor protein oranı en yüksek olan mamayı vermeliyiz diyorsunuz ama kırmızı etin protein oranı yüzde 20 35 civarında yani doğada 1 kg kırmızı et yiyen hayvan 200 250 gram civarı protein alıyor. Ama orijenin içeriğine bakıyoruz yüzde 40 civarı protein diyor. Doğada etçil olmasına rağmen o kadar protein almıyor bu hayvan

Mehmetkr

Ayrıca doğada bu hayvanlar kuru mama gibi şeylerle de beslenmiyor ki yedikleri şey et ve etin 4 te üçü su doğaya göre besliyorsaj sürekli yaş mama ile beslemek lazım.

Mehmetkr

Veterinerinizi dinlemeyin burdakileri dinleyin yarın birgün hayvan hastalanınca da burdakiler ilgilenir

Mehmetkr

Hangi veteriner reflex öneriyor? Eğer ben goody kullanıyorum dediyseniz daha iyi ve ucuz olarak belki önermiştir ama normalde reflex önermesi saçma.
Ne tür veterinerlere gidiyorsunuz bilmiyorum ama ben kendi gittiğim veterinerleri hiçbirinde böyle birşeyle karşılaşmadım. 6 7 civarında veteriner ile konuşmuştum sadece bir kişi Royal canin tavsiye etti o da bizde Royal canin var en iyi ama internette çok daha iyileri var demişti zaten