Mama Konusunda Veterinerle Uyumsuzluk

Phoibos

Arkadaşlar merhaba. Uzun süredir buradaki yorumların da etkisiyle hep N&D Acana gibi mamalar veriyorum kedilerime. Ama 5 tane veterinere gittim inatla buralarda yerden yere vurulan Hills, Proplan veya RC gibi mamaları öneriyorlar. Neden dersiniz?

55 CEVAP

Littlecats

Yazılanlar kafana takılmasın, eğer haftada 1 veya 2 kere kedine et verirsen sorun olmayacaktır :D

Mehmetkr

Proplan iyi gelmiş ise onu kullanmaya devam edin haftada bir iki kez de et verseniz sorun olmaz.

Littlecats

Ben de şu an N&D kullanıyorum ama HİÇ yaramadı. Önceden Royal Canin kullanıyordum çok memnunduk. Zaten vet. imiz de menunsanız rc de kalın demişti. Bu mama bitince (iyiki de az aldım) mama araştırıyorum kedime iyi gelecek içinde zararlı maddelerin olmadığı bir mamaya geçeceğim rc den memnunduk fakat pro plan denemeyi düşünüyorum diğer kedilerime çok iyi gelmişti bence daha kaliteli bir mama.

Siyammm

Bir veteriner rc öneriyosa aşı yaptırırım sadece. tavsiyesini dikkate almam veterinerliğinden süphe ederim. Zira 4 yıl boyunca kedinin etçil olduğunu öğrenememiş ve rc öneriyor. Proplanda tatlandırıcı olduğunu duydum o yuzden olabilir iştah

Deniz00

Bana bildirim gelmediği için göremedim bizzat veteriner arkadaşlarım var ve yeterli bir ders almıyorlar. Bunu kendileri de dile getiriyolar. Çevrelerinden de görüyorlar. Kedi köpek mama içeriği diye bir ders yok. Yem derslerinde ne gördüklerini bilmeden buraya okul ders içeriği atmayın. Saygılar.

serkans1199

İkinci nokta ise veterinerler hayvan doktorlaridir . Hayvan beslenme uzmanı olmasını beklemek zorunda değilsiniz herkes kendi kedisine uyan mamayı deneyerek bulabilir. Kalitesiz mamalar vermedikten sonra sizin tercihiniz herşeyi veterinerlerden beklemeyin

Littlecats

Bence bütün kuru mamalar şişirme. PET FOOLED belgelesini izleyenler bilir. Hayvan besleme uzmanları tarafından hazırlanmış fakat onlar sizin çok övdüğünüz ''ACANA, N&D'' gibi mamaları önermiyor. Bence siz hiç hayvan besleme uzmanlarına girmeyin çünkü yine benim dediğime geliyoruz.

Littlecats

Zaten mama değişikliği yapıcam aklın kalmasın

yokistead

10 yaşında 30 yaşında insanlara akıl vereceğine git arkadaşlarınla evcilik oyna sen

zibityus

@feth1453 nasıl okuyorsun sen içeriği öğret bize de

ferhat05

Ticari amaç güdüyorlar. Başka bir sebebi yok.

Denizygt

Ticari amaçlı tabikisi içeriği en iyi mamalar orjine ve acanadır.

Phoibos

Ben bu sorgulamaya girdim çünkü kedim N&D’yi sevmedi. Acana yüzünden de aşırı yağlandı mesela. :(

Deniz00

veteriner fakültelerinde kedi köpek beslenmesi hakkında eğitim genelde verilmiyor. ticari amaç veya tanıtım amaçlı dağıtımlarda ona gelen mamayı tavsiye ediyor. en iyi anlama yolu deneyimlerden-çevrede söylenenlerden yola çıkmak ve içerik okumak bana göre. veterinerler genelde en çok hangi mamanın hasta ettiğini biliyor ama.

MOGU

tüm veteriner fakültelerinde hayvan besleme dersi var ve kedi-köpek beslenmesi hakkında eğitim veriliyor. veteriner fakültesi müfredat diye google'da arama yaparsanız görebilirsiniz.

http://veteriner.firat.edu.tr/tr/node/109

http://cdn.istanbul.edu.tr/statics/veteriner.istanbulc.edu.tr/wp-content/uploads/2016/09/mufradatyeni-1.pdf