Mama Konusunda Veterinerle Uyumsuzluk

Phoibos

Arkadaşlar merhaba. Uzun süredir buradaki yorumların da etkisiyle hep N&D Acana gibi mamalar veriyorum kedilerime. Ama 5 tane veterinere gittim inatla buralarda yerden yere vurulan Hills, Proplan veya RC gibi mamaları öneriyorlar. Neden dersiniz?

55 CEVAP

Salihaylmz

En iyi mama acana orijen olsa dahi bazen bazı kedilr bunu kaldiramiyor fazla veya agir geliyor. Evet oburlerinde gercek et yok ama veterinizin de bir bildiği vardır bence. Ndyi sevmedi acana da yaglanma yapti diyorsunuz veterinerde onlarin aksi bir mama söylemiş . Ticari amaclı oldugunu dusunmemek lazim

Salihaylmz

Gercek et yoksa da et takviyesi yaparsınız çok zor bir sey değil

Littlecats

Çok haklısın, zaten insanların burada rc gibi mamalar kalitesiz demelerinin sebebi içinde et olmaması. Ama zaten en az haftada 1 kere yoğurt, haşlanmış tuzsuz tavuk gibi şeyler verirseniz et ihtiyacını karşılamış olursunuz. O yüzden Royal Canin'den memnunsanız mama değişikliği yapmanıza gerek yok. Yok ben uğraşamam et takviyesiyle kuru mama neyine diyorsanız o zaman kedi sahiplenmekle çok büyük hata etmişsiniz. Yanlış anlamayın ben sadece size (soruyu yazan her kim ise) demiyorum genel olarak böyle. Benim takıntılarım var bir şeyden emin olmadan yapamıyorum o yüzden N&D'nin kaliteli olduğundan emin olmak için petshopçulara, veterinerlere tek tek sordum. Hangi mamayı önerirsiniz, en çok satım yapılan mama ne? Cevapları Royal Canin oldu. Örneğin Acana daha pahalı bir mama eğer para için olsaydı

Littlecats

kuru mama neyine yetmiyor yazacaktım inşallah anlamışsınızdır

Littlecats

kuru mama neyine yetmiyor yazacaktım inşallah anlamışsınızdır

Eylulcan

Biz royal canin baby cat kullandık ama hiç yemedi kedimiz sonra veteriner Proplan Acti Protect önerdi ona başladık 3 paket 1.5 kilo bitirdi ilk vermeye başladığımızda 360 gramdı (1.5 aylıktı) şuan 4.5 aylık 2.185 gram 3 ayda 1.900 grama yakın kilo aldı proplana ön yargılı bakmayın bence

Pro plan ve hills önermeleri doğru ama royal canini içeriğinden dolayi çoğu veteriner önermez. Onu önermesi de ilginçmiş. Neyse işte ben dun kedileri kisirlastirmaya gittigimde ND kullanıyorum ayrica siz de bunu satıyorsunuz fakat.niye önerdiğiniz mamalar sadece hills ve pro plan dedim. Ben senin maddi durumunu bilemem. O yuzden herkesin bütçesine uygun olanı söylerim demişti. Mantıklı geldi yani.

Mehmetkr

Veterinerlere kedi köpek beslenmesi ile eğitim mutlaka verilir bilip bilmeden sallıyorlar burada. Her üniversitede hayvan besleme ve beslenme hastalıkları dersi olur ayrıca birçok üniversitede de seçmeli ders olarak hayvansal gıdada kontrol gibi dersler verilir. Kısacası sizin netten okuduğunuz gibi olmuyor bu işler insanlar bunu yıllarca üniversitelerde öğreniyor.
Bazıları da takmış bunda et yok hayvanın doğası gereği et olması gerekir tamam tabi ki et hayvan için gerekli ama doğada vahşi bir kedi olan aslan haftada bir kere ancak et yiyebiliyor sizin evdeki kediniz gibi sabah akşam yemiyor ki.
Bir mama iyi diye ona takılı kalmak zaten saçmalık adam proplan kullanıyor kedisi çok iyi durumda hiçbir sorunu yok sonra geliyor bu siteye acanacok iyiymiş diyor acanaya geçiyor kedide bir ton hastalık oluyor yemek istemiyor ama nedense bir inat var hala açana da açana yav kardeşim senin kesin turp gibiydi verdin bu mamayı kedinin durumu kötüleşti iştahı kesildi şu oldu bu oldu niye hala acanaya devam ediyorsun. Burda okudun 15 satıra mi güveniyorsun yoksa gözlerinle gördüğün değişime mi?
Kısacası kedinize iyi gelen mamayı alın. Tabi ki gidip whiskas almayın içeriğinde zararlı şeylerin fazla olmamasına dikkat edin ama gidip et çok diyede kötü gelen mamayı almayın.

zibityus

ateş barut adında bir veteriner var çok başarılı bir isim. kendisine mama önerisi sorduğumda ilk söylediği ben mama konusunda uzman değilim öncelikle bunu belirteyim oldu. sonra önerilerini söyledi. sonrasında rc hills önerdi, gerçekten başarılı bir veteriner uzman değil ise bunu önermeden önce belirtmeli bence de. eğer size direk rc hills öneriyor ve uzman olmadığını belirtmiyorsa bir durun ve ona bunu sorun, mamalar hakkında içerikleri hakkında araştırmalarınız oldu mu bu konuda uzman mısınız diye sorun. sonra evet diyeceğini zannetmiyorum hayır uzman değilim derse neden önerdiğini sorun. eğer evet uzmanım derse buradaki insanların bahsettiği veya araştırarak ulaşabileceğiniz kalitesiz içerikleri zararlı görülen içerikleri veteriner ile paylaşın bunların zararlı olduğu söyleniyor siz ne dersiniz diye sorun. yani veterinere gidip mama önerir misiniz diyip sonra acana orijen vs iyi değil mi diğerlerinde et yokmuş gibi yüzeysel sorular sormayın. araştırın donanımlı olun içeriklerin her birini araştırın ve veterinere araştırdığınızı gösterin, böylece o da bir mamayı önerirken sizin bilgili olduğunuzu görecektir ve neden önerdiğini yüzeysel değil derinlemesine size anlatacaktır tabi kendisi de en az sizin kadar bilgili ise böylece buradakine mi inanayım ona mı inanayım diye arada kalmazsınız, kesin ve net bir sonuca varabilirsiniz sonra gerçekten bilgili bir veteriner ile tartışıp royal canin hills şu yüzden iyi acana orijen şu yüzden kötü diye buradaki insaları da bilgilendirirsiniz. şu ana kadar rc hils proplan öneren bir veterinerin haklı argümanları sunduğuna hiç rastlamadım diğer mamalarında neden kötü olduğunu mantıklı açıklayan bir veterinere rastlamadım. en fazla duyduğum mama da fazla et var. bu bir mamayı kötü yapmaz ve zannetmiyorum mama üretici firmanın da içeriğine fazla et koyacağını, sonuçta bu mamayı üretirken de veterinerler ile çalışıyorlar.

zibityus

yetiştirdiğimiz hayvanların beslenmeleri onların en önemli gereksinimlerinden birisi ve bu konuda hepimiz araştırma yapmalıyız sırf biri iyi dedi diye o mamayı kullanmamalı veya diğeri kötü dedi diye kullanmamazlık yapmamalıyız. içeriklerin ne olduğunu bilmeli nasıl üretildiğini hangi içeriğin zararı olabileceğini veya olmayacağını, hangi içerik kalitesiz,, hangi içeriklerde ucuza kaçılmış vs kendi araştırmalarımız ile görmeliyiz. bunu kendi yetiştirdiği hayvanın iyiliği için hiç kimsenin söylediğine de kolay kolay ikna olmamalıyız

zibityus

sonuçta bu mama işi de bir ticaret bir endüstri ve bunun getirdiği olumsuzluklar çok fazla, ucuza kaçıp çok satmak isteyen de var, kaliteyi yüksek tutup fiyatı yüksek tutmak isteyen de.

Mehmetkr

Birçok fakültede veterinerler kedi köpek beslenmesi için de ders alıyor sadece konuştuğunuz birkaç kişiyi baz alıp genelleme yapmayın. Yem derslerinden bahsetmiyorum zaten yem için ayrı dersleri de var bizzat kuzenim Fırat da okuyor ondan da duyuyorum görüp görmediğini gidip Kars'ta okuyan kişiler evcil hayvandan çok besi hayvanlarında bilgili oluyor tabi ki bilip bilmeden buraya atmayın diyorsunuz kulaktan duyduğunuz bilgilerle genelleme yapıyorsunuz. Ders içeriklerini internette bulabilirsiniz araştırın ve görün. Gittiğiniz veteriner bu konuda ders almamışsa ya çok eski mezundur yada iyi üniversitelerde okumamıştır

Deniz00

@serkans1199 açıklamalarınız için teşekkürler. Demek istediğim tam olarak buydu. Benim başka bir şey yazmama gerek kalmamış.

Mehmetkr

Hayvan beslenmesi ve beslenme hastaliklari 1 yıl gosteriliyor ve genelde o dönemde en çok izlenen ders oluyor. Yani 1 2 hafta falan değil. Şöyle bir olay varki kimileri derslere girmiyor bile sınav haftasında notları alıp dersten geçiyor önemli olan doğru ve dürüst veterineri bulmaktır tabiki gidip amfide uyuyan veterinerler de var onlari savunmuyorum. Gidip dersini düzgünce alan birçok veteriner sizin bildiğiniz bilgileri 5e 10a katlayacak bilgiye sahiptir. Yaşlıları bundan çıkarıyorum çünkü eskiden veteriner olanlar neredeyse hiç köpek ve kedi ile bilgi sahibi olmuyorlardi o zamanlar veterinerlik tamamen hayvancılık üzerineydi

Littlecats

Hayır siz çok yanlış anlamışsınız evet ben royal canin öneriyorum hem de çok. fakat burada yerden yere vurulduğu için mama değişikliği yapan ben gibi olmayın demek istiyorum yani kullandığınız mamadan memnunsanız (tabii ki bir de market maması değilse) niye mama değişikliği yapıyorsunuz? Ben ilk başta royal canin kullanıp öneriyordum fakat sonra burada yerden yere vurulduğunu görünce N&D'ye geçiş yaptım. Ve memnun kalmadık. Sonra dedim ki ben neden onların aklına uyuyorum ki kendim araştırayım araştırdım ve işte bu kanıya vardım yani cahil ben başkalarının aklına uyup mama değişikliği yaptım demek istediğim ise siz bir mamadan memnunsanız sırf başkaları kötülüyor diye mama değişikliği yapmayın tabii market mamaları geçersiz.
Daha iyi açıklayabileceğimi sanmıyorum.