Alaska Kurdu Nasıl Bir Seçim?

emreyldz

Arkadaşlar merhaba bizim bir bahçemiz var 2 dönümlük bu alana bir köpek bakıyorum. Babaannem evde tek kalacak kışın dedem akşamları gelip sabah işe gidiyor. Hem babaannemi koruyacak hem de oyun oynamayı seven bir ırk istiyorum.Sizce ALASKA KURDU uygun mudur? Köpekleri iyi bilen arkadaşlar bilgi verirlerse sevinirim. Şimdiden Teşekkür ederim...

32 CEVAP

dollfacepersian

İlk kez köpek bakacaklara uyumlu ırk olarak bilinen Retriever grubu köpekler önerilir. Yani Labrador Retriever,Golden Retriever ve Flat Coat Retriever önerilir.
Birde ilk köpeğiniz olacağı ve dışarıda bakılacağı için en iyisi genç veya yetişkin,karakteri oturmuş,sizin istediğiniz gibi korumacı,temel itaat eğitimi almış,bahçede yaşamaya alışkın bir köpek sahiplenmeniz olur.
Bu özelliklerin tamamına sahip olan birçok köpek bulabilirsiniz burada ve diğer ücretsiz sahiplendirme sitelerinden.
Birde eğitim almış olması sizin tekrar hatırlatmanız gerekmeyeceği anlamına gelmiyor. Sizin düzenli olarak tekrar etmeniz iyi olur.
Birde bakılacağı yerde sahipli dengeli köpekler bulunması gerekiyor ki sosyalleşebilsin.

Kışın babaanneniz veya dedeniz günlük gezdirebilir mi siz olmadığınız zamanlar?

dollfacepersian

İlk kopeginizse baskın ırk olduğu için uygun değildir.
Birde kim eğitimini verecek? Köpeklerle insanlarla sosyalleştirecek? Kim her gün dorlaştıracak?
Babaanneniz ve dedeniz ile mi yaşayacak?
Alaska kurdu çok enerjik eğitiminde zorlayabilen bir ırktır.
Koruma ve oyun dıyorsunuz.Her köpek oyunu sever ama her köpek koruma yapmaz. Bu karakterine bağlıdır. Aynı ırkın içinde birbirinden çok farklı karaktere sahip köpekler olabilir

emreyldz

PEKİ BAŞKA BİR IRK ÖNEREBİLİR MİSİN?

emreyldz

tekrar teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Bari

Ben sekiz yıl besledim alaska kurdu kimseyi koruyamaz

emreyldz

ben zaten her hafta 3 - 4 kez giderim yazın zaten ordayım

emreyldz

kışın haftada 3-4 kez giderrim

emreyldz

evet babaannem gezdire bilir

emreyldz

zaten var 2 - 3köpek var

dollfacepersian

Buna sevindim. Peki dediğim şekilde bir köpek sizin için uygun olur mu?

emreyldz

olur ama
babaannem kışın gündüz tek bu köpekler tehlike anında babaannemi uyarabilir mi ?

dollfacepersian

Sibirya veya alaska kurdunun ilk köpek sahipleri için önerilmemerinin nedeni baskın ırk olmalarıdır. Baskın ırkların yetiştirilmesinde,bakımında fark edilmeden bir hata yapıldığında bunun etkisi diğer ırklara göre çok daha büyük olabilir. Bu yüzden tecrübeli,köpek psikolojisinden,beden dilinden vb bilgili kişiler tarafından bakılması en iyisidir.
Tabi ki baskın ırklar içerisinde de farklı karakterli köpekler olabilir. Husky ler hakkında söylenen şey doğruluk payı olmayan bir bilgidir.
Köpekler hakkında bilginizin yetersiz olduğunu hissettim. Lütfen kopek sahiplenmeden daha çok ve doğru bilgiler edinin. Cesar Millan'nın kitaplarını okumanızı ve Kral Köpek Ailesinin videolarını izlemenizi kesinlikle öneririm.
Konu hakkında Kral Köpek Ailesinin videosunu izleyerek başlayabilirsiniz
https://m.youtube.com/watch?v=ZP7L_9uVfhw
Rica ederim,bilgim yettiğince insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum

dollfacepersian

Linkini attığım ilana baktınız mı acaba?
Köpek tam size göre diye düşünüyorum da

hayvandost222

Alaska kurdu oyuncu, sevimli bir köpektir. Ama eğer çok oyun oynamaya düşkün, çok enerjik bir köpek ararsanız. Kesinlikle border collieyi öneririm...

emreyldz

aslında başlarda o köpek türlerini düşünmüştük ama bazı olumsuz şeyler okudum koruma haber verme açısından bu yüzden alaska kurduna döndüm