Kedi Mamaları

Duman14

Ben kedimi çok hazırlıksız aldım yani malzememiz yoktu mama olarak ilk whiskas yaş mama kullandık sonra zararlarını okuduğumda bıraktık zaten 1-2 hafta kullanmıştık bir kaç farklı kuru mama denedik ve öneriler üzerine Acana Regionals Grasslands aldım yaş mama olarak Royal Canin kullanıyorum haftada 2 kere veriyorum ama kedim acana yemiyor elimle götürüp veriyorum yiyor ama çok acıkmadıkça yüzüne bakmıyor gün içinde mama kabına belki 1 kere diyor hiç gitmediğini farkettiğimde endişelenip ben beriyorum ama yaş mamasını koyduk mu damlıyor hepsini yiyor hep yaş mama vermek istemiyorum royal canin hakkında hem iyi hem kötü yorumlar var kararında kullanmaya çalışıyorum o yüzden mamanın et oranıda iyi mama konusunda devam etmelimiyim yoksa değiştirmelimiyim?

16 CEVAP

Badems

Acana her kedinin begendigi ve her kediye iyi gelen bir mama degil. Bu mamanin kotu bir mama oldugu anlamina da gelmiyor ama gercek bu. Mama degisimini hicbir zaman gecisli yapmadim hicte ishal olmadi. Demek ki her kedinin bunyesi yine farkli. Kediniz yavru mu yetiskin mi belirtmemissiniz ya da benim gozumden kacmis. Once ihtiyacina uygun bir mama belirlemeniz gerekiyor. Yavruysa gelisimini tamamlamasina yardimci olucak mama, yetiskin kisirsa kilo alimini dengeleyecek bir mama olmasi lazim. Kediniz yemiyorsa zorlamayin yas mamaya cok alistirmayin kuru mamayi hic yemez bu sefer

dollfacepersian

Evcil_Hayvanlar
Matisse 'nin doğal yollarla korunduğunu sanıyordum. Farmina'nın sitesinde ürünlerin doğal olduğu yazıyordu. Mattise için ayrıca bir şey görememiştim. Yabancı sitesinde de Matisse ürün olarak yer almıyordu.Bilgilendirme için teşekkür ederim. Meraktan soruyorum.
Siz nereden bilgi edindiniz acaba?
Forum sahibi
RC'den daha kaliteli ve %100 doğal yaş mamalar var. Onları kullanmanızı ve yaş ve kuru mamayı karıştırarak yavaş yavaş yaş mamayı azaltarak sadece kuru mama yemesini sağlamanızı tavsiye ederim.
Doğal yaş mama olarak benim beğendiğim markalardan Brit Care,Gimcat,Animonda Carny Ocean ve schesir önerebilirim

hazalsenol

Mama aslında kediye özeldir. Market mamaları dışında profesyonel mamalardan hangisi kedinize iyi geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Ben mesela doğduğundan beri royal canin kullanıyorum ve çok çok memnunuz. Kedimin diş gelişimi boyu vs iki üç ay ileriden gidiyor hatta. Bünyesi çok çok güçlü. Ancak bazı kesiye royal iyi gelir bazısına kötü bazısına acana aynı etkiyi yapmaz. Size tavsiyem numune paketlerini deneyerek kedinize en uygun mamayı bulmanız. Çünkü her kedi kendine özeldir. Bu yüzden kesin bunu alın tarzı keskin bir cümle kullanamam. Diyebileceğim tek şey ülkemizdeki marketlerde satılan mamalardan uzak durun

Haha:) sizce bu %42 et mi içeriyor? Ayrıca ACANA'yı bir çok kedinin sevmediğini nereden çıkardınız herkes sizin kediniz mi? N&D kokusu aşırı fazla olan bir mama, mamayı açık mı bıraktınız? Ya da geçişli geçmediğinizden dolayı hayvancağız ishal olmuştur. Matisse doğal yollarla korunmuyor böyle bir link varsa hemen atın

Kurutulmuş balıketi (somon 10%, ton balığı 10%), pirinç (20%), tavuk unu, mısır, tavuk yağı, hidrolize hayvansal proteinler, kurutulmuş pancar küspesi, balık yağı, bitkisel yağ, mısır glüten, kurutulmuş bütün yumurtalar, sodyum klorür, potasyum klorür, kalsiyum sülfat dihidrat, kurutulmuş bira mayası.
Bir mamada et oranı ile pirinç oranı aynı olmaz?! Siz mama konusunu biraz daha araştırın derim! İnsanları yanlış yönlendirmeyin her mama her kediye yaramaz resmen okurken güldüm ya tövbe tövbe...

dollfacepersian

Kesinlikle haklısınız. Whiskas bile sitesinde mükemmel gibi anlatılıyor.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim

Duman14

Kedim yavru 4,5 aylık dün gece mamasını bitirmiş şok oldum grevdeydi galiba mama değişikliğinden dolayı önceki maması reflexti sevdi sanırım onu ama sağlığı açısından kaliteli mamaya geçmiştim yemiş hepsini mamasının aç kalınca demekki anladı yemesi gerektiğini :)

dollfacepersian

Çok sevindim yemesine:)
Haftada 1-2 defa yaş mama veriyor musunuz? Su alımı için çok iyi oluyor ve ödül gibi geliyor onlara

mervekursun

acana yı benim kedim de yemiyor. içinde hiç katkı maddesi olmadığı için kokusu cezbetmiyor galiba. nd tahılsızı benim kedimde böbrek rahatsızlığı yapmıştı. erciyes üniversitesi veterinerlik fakültesindeki bir hoca bana nd tahılsız oh ne güzel diyip alıyorsunuz sonra bu kaçıncı dedi. tahıllardan pirinç de mısırda olabilir ama bunların oranları var geçmemesi lazım demişti. o adamın tavsiyesi üzerine nd az tahıllı kullanıyorum ben. nd tahılsız kullacaksan kedinin ele avuca sığmaması lazım sürekli hareketli olmalı ama hepimizin kedisi evde sonuçta hayatla yaşam mücadelesi vermedikleri için rahat takılıyorlar bu yüzden tahılsız deyip abanmayın arkadaşlar. GDO var mı yok mu ona bakın doğal yollarla mı korunuyor bide tahıl oranının %25 i geçmemesine dikkat edin. ve benim yaptığım bir şey her akşam yatmadan kedime iki şırınga su içiriyorum. oldukça uzun oldu ama sorunumu belirtmek istedim.

fuattt

acana nın tadını ve kokusunu birçok kedi beğenmiyor. bende yurtdışındayken almıştım mamayı ve kedim aç kalsada yemiyordu. sonra nd aldım tahılsız o da eve geldiğimde her yer iğrenç dışkı kokuyordu. şimdi matisse veriyorum doğal yollarla korunan %42 et oranı olan bir mama ve 10 kg 160 lira deneyebilirsiniz.

Merhaba
Veterinerim söyledi ki veterinerime sonsuz güveniyorum çünkü ROYAL CANİN Hills PROPLAN satmiyorum onermiyor üstelik çok ilgili samimi
Sadece N&D'nin doğal yollarla korunduğunu şirketle okurken görüştüklerini söyledi üstelik kanıtlamak için fotoğraflarına baktım en kalitesiz ürünü FunCat diye bir mama

Ona göre goody'nin sitesinde de böyle göz boyayici şeyler yazıyor ama nasıl bir mama olduğunu herkes yazıyor

Duman14

Evet veriyorum zaten vermezssem dayanamaz yaş mamasız çok seviyor

fuattt

Evcil_Hayvanlar asıl ben sizin yorumunuzu okurken bayağı güldüm. 4 haftalık bir süreyle geçiş yapıyordum. asıl siz araştırın lütfen N&D ve Matisse ikiside aynı firmanın yani FARMİNA nın ürünüdür. attığım linkten kontrol edebilirsiniz. italya dayken fabrikalarını gezmiştim ve bana Farmina nın bütün ürünlerinde doğal koruyucu ve GDO olmadığını orda çalışan veteriner hekim belgelerle göstermişti. öğrenmiş oldunuz teşekkür ederim :) http://www.farmina.com/tr/farmina/1267-neden-farmina.html

fuattt

doğal koruyucuyla korunup GDO olmadığını belirtmişti.(yukarıdaki yorumumda tam anlamı katamamışım kusura bakmayın )

fuattt

Kurutulmuş Tavuk eti (36%), pirinç (20%), tavuk yağı, mısır, kurutulmuş balık eti (6%), mısır glüteni, kurutulmuş bütün yumurtalar (4%), hidrolize hayvansal proteinler, kurutulmuş pancar posası, balık yağı, bitkisel yağ, sodyum klorür, potasyum klorür, kalsiyum sülfat di hidrat, kurutulmuş bira mayası, mono‐di
kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat. buda kitten ın içeriği %36 tavuk et %6 balık eti böylece %42 et oranı olduğunu anlamalısınız. pirinç zaten kediler için zararlı bir tahıl değil. bunun içinde tek sorun mısır ve mısır gluteni ama neyse :) doğal korunduğu ve gdo suz oluşu piyasadaki birçok mamadan onu üstün kılıyor. herkes sizin kediniz mi derken pardon kusura bakmayın ancak bu kadar CAHİL olabilirsiniz sokak kedisi de british de norveç kedisi de mısır kedisi de...hepside bir kedi ve hepsi de KUSURSUZ hayvanlar ağzını toplayın. buarada hayal kuruyorsunuz galiba ben kedim ishal oldu diye bir şey yazmamışım ben göremiyorum yani :S sadece dışkısı kötü kokuyordu yazıyor. :)