Çip Kullanan Varmı

gurkanguller

şimdi bu yıl sonuna kadar köpeklerde çip zorunlu kedilerdede 2022 ye kadar süremiz var yaptıran varmı yaptırdıysa fiyatı ve süreci nasıl oldu randevumu veriliyor ben veterinerimize sordum şu an bu sürece girilmemiş yaptıran varsa açıklarmı ben köpeğime yaptırmak istiyorum ama kedisine yaptıran varsa oda anlatırsa iyi olur ha birde haberi olmayanla için söylüyorum 10.000tl para cezası olacak yaptıralım yok ben sahiplenmedi besliyorum yok .Köpeğe tasma taktıysanız o köpek sizin oluyor ve çip zorunlu oluyor hepimiz yaptıralım terk edilen can kalmasın

35 CEVAP

alabalik32

Alıntı

Mikroçip taktırma zorunluluğunun son tarihi köpekler için 2021 yılı sonu, kediler için 2022 yılı sonu olduğundan; belirli aralıklarla evcil hayvanınızın veteriner hekimini arayarak Bakanlık desteğinin başlayıp başlamadığını öğrenmenizde yarar var.

edosh

Bu arada sadece çalınma, kaybolma değil kliniklerde yapılan tüm işlemler (aşı, parazit uygulamaları, ameliyatlar... gibi) barkod nosuna işleniyor. Eczanelerdeki Rxeys gibi bir sistem. Barkodu okuyan her veteriner, pet sayesinde detaylı bilgiye sahip olabiliyor.

Biz, çip taktırırken taktırmadığımız takdirde ödeyeceğimiz cezayı falan düşünmedik açıkçası. Olası kaybolma durumlarında çipsiz kedi ve köpeklerin çoğu evlerine dönemiyor, bence bu oldukça yeterli bir sebep.

simbakedi

arkadaslar neden boyle dusundunuz anlamiyorum. ne zarari olabilir ki bu cipin? birileri neden hastalandi neden soyle oldu vs baski altinda olcaz gibi bir sey demis. olmaliyiz da zaten bence? her hastalik bizden kaynakli degil tabi. ama bazi insanlar eve kedi, kopek diye alip hayvanin yuzune bile bakmiyor. evde ne bulursa onunla besliyor sonra kedi hastalandi da öldu. ya da kedisi, kopegi yaslaniyor hastaliklar artiyor hemen sokaga atiyolar. insanlar hayvanlarina duskun degil siz olabilirsiniz ama. bu kadar yasli kedi, kopek barinaklara ya da sokaklara terk edilmis olmazdi herkes iyi baksaydi. bunlarin bir nebze onune gecilmesi gerekiyor boyle bir sey dusunulmus yani. daha sokaktaki hayvanlara sahip cikamazken evdekileri korumaya calismak ya da hala hayvan haklari yasasinin olmamasi ayri bir sacmalik ama yine de iyi bir sey de var ortalikta.

Maalesef çiplerde gps sistemi yok ama olası kaybolma durumlarında birilerinin kedimizi en yakın kliniğe götürmesini umarak taktırmayı tercih ettik biz. Zaten bir pirinç tanesi kadar, bir zararı olacağını düşünmüyorum.

sultansbutler

çipler pirinç tanesi boyutunda hiçbir zararı olmayan şeyler. gps sistemi falan yok içlerinde. işe yaradıkları tek şey hayvanı sisteme kaydedip sahipli olduğunu belirtmektir. parası olan varsa taktırmasını tavsiye de ederim. eğer pet kaybolursa ve mikroçipler hakkında bilinçli birisine denk gelirse bir veterinerde çipi okuturlar petinizi size teslim ederler. türkiyedeki çoğu üretici yavrularına mikroçip taktırıyor bizim neyimiz eksik xd Amerikada falan zaten kullanılan bir sistem. sokaktan bir köpek/kedi kurtardıkları zaman ilk iş çiplerine bakmak oluyor var mı yok mu diye. güzel bir uygulama olmasına rağmen niye zorunlu olacak onu anlamış değilim. istiyen istediğini yapar yani :/

gurkanguller

@deniznergis taktırmassanız 10.000 tl para cezası var ihbar edildiğinizde yada şikayer gelkdiğinde bilemiyrum bir şekilde para cezasına çarptırılabilir ama keşke gps özelliği olsa nerde olduğunu görürdük iyi olurdu

Simbaloski

Biz sahiplendigimiz hafta taktirdik, enseden şırınga tarzı birseyle deri altına yerlestiriyorlar, takarken hiç tepki vermedi can acıtan bisey değil sanırım, ben taktirilmasi taraftarıyım

gurkanguller

güncel

gurkanguller

tamam ozaman birazdaha bekliyelim ben birde oturduğumuz yerin barınaklarınada soracağım orada ücretsiz yapılabilir diye düşünüyorum

ece5kedi

Ben hazır kısırlaştırıyorken taktırdım, eğer çok hareketliyse bayıltmadan yapılmıyor çünkü. 250 tl civarıydı yukarıda dendiği gibi. Zaten elle bile hissedilmesi imkansız sanırım pirinç tanesinden daha bile küçük. Benim elime hiç gelmedi, göğüs kafesinin oraya yapılıyor deri altına tam.

gurkanguller

çok teşekkürler haberdar olalım hepimiz bilgilenelim

Geçen sene aralık ayında 100 TL' ye yaptırmıştık biz. Normal aşıya gider gibi gittik. Oldukça basit bir işlem zaten, sadece birkaç saniye içerisinde iki kürek kemiği arasına uygulanıyor.

Monserzk

Eniştem bulunduğum şehirde barınakta şef ve oradaki veteriner tanıdığımız olduğu için kedimizin kısırlaştırma ameliyatını orada yaptırdık ameliyatta gelmişken çip takalım diye takmışlar banada çıkınca söylediler 2 sene oldu iğneyle deri altına yerleştirmişler pirinç tanesi kadar olduğunu söylediler ama ne işe yaradığını hala anladım nereden takip ediliyor hiç bilmiyorum

gurkanguller

yani cezası varsa karşılanabilir sonuçta bunu karşılayacak var karşılayamayan var köpeğini ekmek 🍞 ve su ile besleyenler var veterinere aşılarını yaptırmayan var yani devlet bunu barınaklara verip bizde randevu alıp gitmeliyiz