Yavru Kedi Buldum Biraz Acil

dollfacepersian

Arkadaşlar en fazla 1 aylık yavru kedi buldum ve 4,5 saat uğraştıktan sonra yakalayıp eve getirdim. Bu konu hakkında sorularım var. Biraz acil bir durum.

  1. Kedi taşıma kabında iken kedim yaklaşıp kokladı. 10-15 dakika aynı odada kaldılar. Bu sürede hava yoluyla bir şey bulaşmış olabilir mi ve kediye dokunduktan sonra elimi güzelce yıkayıp kedimi sevdim. Sorun olur mu?
    2.Kedicik sulu yoğurt ve sulu yağsız konserve balık yedi. Sorun olur mu? Bunları yiyorsa kaç aylık olabilir?
    3.Yemek yedi ama bağırmaya devam etti. Neden olabilir?
    4.Kendi başına tuvaletini yapabilir mi?

  2. Kafesten çıkarmalı mıyım? Çok korkak ve bir yere girip çıkamamasından korkuyorum.

  3. Kedim bebeğin bulunduğu odanın kapısının önünde miyavlıyor. Yavruya karşı hiç saldırgan davranmadı ama ben hafifçe iterek uzaklaştırınca tısladı gibi oldu. Ne yapmalıyım?

Veterinere yarın gideceğim. Arayıp konuştum,hava yoluyla çok bir şey olacağını sanmıyorum dedi ama korkuyorum. Yardımcı olursanız çok iyi olur

57 CEVAP

pongul

bu arada veterinerin eğer çok yavruysa iğneden ziyade kontil şurupla birkaç günde içerideki parazitleri dökmesi önemli. o süreçte de ishal şeklinde atacak içindekileri eğer varsa...

dollfacepersian

KedimVar
4 saat boyunca kovaladım. Gayet iyi koşuyor yani.
Yarın veteriner götüreceğim,umarım kötü bir şeyi yoktur. Şuan sustu ve mırlıyor.

Arkadaşlar dolabın altında oturup mırlıyor,alayım mı? Yoksa kalsın mı?

dollfacepersian

Pongul
Bağırınca çıkardım. Neden bağırıyor anlamadım. Bırakınca hemen aynı yere girdi. Şuan yatağa çıkmayı başarmış ve orda uyumuş. İyi görünüyor fakat sırtında tüysüz 2 yer var,hiç tüy yok ve etinde nokta şeklinde bir iz var gibi geldi. Saldırıya uğramış olabilir mi? Yoksa başka bir şey olabilir mi?

pongul

tırmık yemiş olabilir ya da bir şey takılmış olabilir. veteriner o bölgeye mantar için de bakabilir.
yabancı ortam olduğu için bile bağırıyor olabilir birkaç gün bakmak lazım bağırması devam ediyorsa o zaman sıkıntı.

dollfacepersian

Pongul
Veterinere gittiğimde sorayım o zaman. Şuan odada yalnız uyuyor. Yanlız kalmaması daha mi iyi?
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim,çok yardımcı oldunuz:)

pongul

yalniz kalmasi bir sorun olmaz. sabah mama arayabilir. uyusun bu gece artik yarin doktora goturursunuz. :)

dollfacepersian

Pongul
Tamam,teşekkür ederim. Birde kedimi de kontrol için veterinere götürmem gerekiyor ama sadece bir taşıma kutum var ve yavru onunla temas etti. Nasıl yapsam bilemedim. Taşıma kutusunu sirke ile dezenfekte edip kedimi ona koyup yavruyu karton kutuya koysam olur mu sizce?

pongul

çişini kendi kendine yapmasi guzel illa kakayla ayni anda yapacak diye bir durum yok sabah da yapmamos olursa sikinti olabilir dilerseniz islak mendille poposuna masaj yaparak stimule edin. ama bunu yapmak icin yasi biraz buyuk sanki. uyusun bakalim sabaha belli olur.

dollfacepersian

Pongul
Çok teşekkür ederim,ılık su ile ıslattığım pamukla masaj yapmıştım çişini yapmadan önce ama yapmadı. Sabah kontrol edeceğim o zaman

pongul

yogurt vermek en mantiklisi, bekleyelim bakalim saat 10-11 gibi yapar belki.

pongul

kumun ustune birkac kez goturup biraksaniz belki dener o zaman.

KedimVar

En az 1,5 aylıktan sonra sütten kesilebiliyorlar ama siz yine de verin anne sü tozu.

dollfacepersian

Pongul
Saat 12 ama hâlâ gelişme yok. Acaba sulandırdığım ton balığı dışında hep sıvı ağırlıklı beslediğim için sadece çişi gelmiş olabilir mi? Birde taşıma kabı ile ilgili sorumu cevap verirseniz sevinirim

dollfacepersian

Pongul
Umarım bir şey olmaz.Kuru mama vereceğim birazdan. Birde kedimi de kontrol için veterinere götürmem gerekiyor ama sadece bir taşıma kutum var ve yavru onunla temas etti. Nasıl yapsam bilemedim. Taşıma kutusunu sirke ile dezenfekte edip kedimi ona koyup yavruyu karton kutuya koysam olur mu sizce?

yasement

Rica ederim bence de oyle olmali. Bizimki 2.5 aylikken yine 6 saatten daha az araliklarda veriyoduk. Kendi yiyebiliyorsa kuru mamayla doldurun kabini hatta, gidip gelip yesin bence