Yavru Kedi Buldum Biraz Acil

dollfacepersian

Arkadaşlar en fazla 1 aylık yavru kedi buldum ve 4,5 saat uğraştıktan sonra yakalayıp eve getirdim. Bu konu hakkında sorularım var. Biraz acil bir durum.

  1. Kedi taşıma kabında iken kedim yaklaşıp kokladı. 10-15 dakika aynı odada kaldılar. Bu sürede hava yoluyla bir şey bulaşmış olabilir mi ve kediye dokunduktan sonra elimi güzelce yıkayıp kedimi sevdim. Sorun olur mu?
    2.Kedicik sulu yoğurt ve sulu yağsız konserve balık yedi. Sorun olur mu? Bunları yiyorsa kaç aylık olabilir?
    3.Yemek yedi ama bağırmaya devam etti. Neden olabilir?
    4.Kendi başına tuvaletini yapabilir mi?

  2. Kafesten çıkarmalı mıyım? Çok korkak ve bir yere girip çıkamamasından korkuyorum.

  3. Kedim bebeğin bulunduğu odanın kapısının önünde miyavlıyor. Yavruya karşı hiç saldırgan davranmadı ama ben hafifçe iterek uzaklaştırınca tısladı gibi oldu. Ne yapmalıyım?

Veterinere yarın gideceğim. Arayıp konuştum,hava yoluyla çok bir şey olacağını sanmıyorum dedi ama korkuyorum. Yardımcı olursanız çok iyi olur

57 CEVAP

yasement

2 ay civariysa kullanilsa da olur kullanilmasa da. Iyi bi mamaysa bence de gerek yok.

KedimVar

1,5 aylıktan sonra anne sütünden kesilebiliyorlar. Bana pek gerekli gelmedi eğer öncesinde annesini yeterince emmişse.

dollfacepersian

Yesement ve KedimVar
Veterinerde gourmet gold yaş mama vardı,onu aldım. Gayet güzel yedi. Islatılmış kuru mamada yiyor. Anne sütü emmiş mi bilmiyorum. Sokakta çıyak çıyak bağırırken buldum. Şöyle yapsam bir öğün süt tozu,sonraki öğün mama şeklinde. Günde kaç öğün yemesi gerekiyor acaba?

yasement

Olur bence de takviye olmus olur. Acikinca belli eder zaten ama bikac saatte bir yesin evde biri varsa yedirebilecek. Uyuyodur zaten genelde.

dollfacepersian

Yasement
Ben sürekli evdeyim. Durup dururken miyavlıyor. Sanırım biraz travmatik bir durum. Yemeğini yerken bile durup miyavlıyor sonra yemeğe devam ediyor. O yüzden miyavlayınca anlayamıyorum. Kaç saatte bir beslemem gerekiyor acaba?

yasement

Yanlis bisey yazmamak icin bi goz attim internete 3 haftaliktan sonra 6 saat diyorlar ama bilemedim. Ben olsam 3-4 saatte bir az az verirdim ne yalan soyliyim.d

dollfacepersian

Yasement
6 saatte bir çok sanki ben yaklaşık 3,5 saat önce kuru mama vermiştim. Şimdi yaş mama verdim. Çok açıkmış,hemen yedi. Dediğiniz gibi 3 saatte bir az az vereceğim. Yardımınız için teşekkür ederim

pongul

çok sevindim sağlıklı olmasına, myavlaması da tahmin ettiğim gibi psikolojik temelli olduğundan zamanla azalacaktır :) ben yavrularda mama kabını kuru mamayla hep dolu tutuyorum. aynısını 24 saatten fazla bekletmiyorum sadece. iç parazit uygulaması azıcık ishale sebep olabilir merak etmeyin dışkı cıvıklaşırsa.

dollfacepersian

Pongul
Dışkısı cıvık oldu ve yediği tüm kuru ve yaş mamayı çıkarmış maalesef. Neden olabilir? İç parazitten mi acaba? Kusmuğu inceledim ve kurt vb. göremedim

dollfacepersian

Pongul
Anladım. Umarım geçer ve kötü bir şeyi yoktur. Şırınga ile su içireyim o zaman. Laktozsuz süt versem iyi olur mu ?

pongul

şırıngayla su olur. hiç süt vermeseniz? bana kalsa yaş mama da vermeyin ishali tetikliyor kimi kedide :( yoğurt vermiştiniz dün biraz yoğurt verebilirsiniz bir tatlı kaşığı sulandırıp. probiyotik etkisi var hem. kuru mama yiyebiliyor değil mi kendi? en temizi kuru mama. geçecek parazit bile olsa atar kurtulur aktif olanlardan.

dollfacepersian

Pongul
. Islatılmış kuru mama yiyor kendi. Kuru mama ve yoğurt vereyim o zaman. Şuan biraz sarsak ve halsiz gibi. Normal mı? Dışkı yaptı yeni,çıvık ama isal değil ve kendisi kaseden bolca su içti.
Yüzüme bakıp bağırıyor,acıkmış olabilir mi? Verdiğim kuru ve yaş mamayı çıkardığı için tekrar kusar diye endişeleniyorum