Kedilerde Arka Ayak Tutmaması Neden Olur

Rapisa

Bugün bir konu açmıştım ama görmeyen ve bilgisi olan kişilerin cevap vermesi için tekrar açıyorum. Kedim gayet normalken birden arka ayakları tutmamaya başladı. Evde 4 kedim var ve 3üne pire damlası yaptım. Diğerlerinde bir sorun yok fakat bu kedimin bugün nefes alış verişi hızlandı, bağırmaya başladı ve arka ayakları tutmuyor. Birden bire oldu. Hayvan hastanesinde pire damlasından olabilir dedi veteriner serum takıldı eve getirdim. Bugün başka veterinere götürecektim aslında evden telaşla çıktığım için yanımda para yoktu. Üç gün boyunca hayvan hastanesinde serum takılacak. Yarın oraya giderken başka veterinere daha götüreceğim. Böyle bir şey yaşayan oldu mu yardımcı olursanız sevinirim

47 CEVAP

simbakedi

istediginiz gibi yazin onemli degil. iyilesecek hic kotu dusunmeyin❤️

FA

https://www.researchgate.net/publication/6362724_Thromboembolic_Therapies_in_Dogs_and_Cats_An_Evidence-Based_Approach
Bunu bir okuyabilirler 32 sayfa
Suggested therapies for established ATE in dogs and cats include dietary modifi-
cation (n-3 fatty acids), aspirin, warfarin, heparin (UFH or LMWH), and, re-
cently, the platelet inhibitor clopidogrel.

FA

Ben de çok fazla terimleri anlayamadım ama göz ucuyla bakınca verilebilecek ilaçlardan ve dozlarından bahsediyor, başka bir yerden baktığımda fiziksel terapiden bahsediyor eğer ilerlemediyse hastalığın ilk başlarındaysa iyileşme olabileceğinden bahseden yerler de var.O yüzden veterinere okutun diye attım aslında

FA

Veterinerler baya yetersiz yarın kuzenime sorarım o bir şeyler biliyordur muhtemelen.doktor ama söyledikleri kedilere evrilebilir bence, zamanı varsa makaleyi tamamen de okur o.

FA

Adam insanlardan yola çıkarak yazmış makaleyi ameliyat riskli görünüyor.Tamamen okuyunca 72 saatte bir 5mg aspirin verilebilir, 8 saatte 1 heparin vurulabilir ve yediklerinde n3 faty acids yani balık, balık yağı gibi (muhtemelen farklı şeylerde de var) olmasın diyor.Diğer örneklendirdikleriyle alakalı tavsiye etmediğini de yazmış.Umarım iyileşir.

FA

Eğer pıhtıysa beyin kalp akciğer gibi hayati organlara sıçrarsa öldürücü olabiliyormuş, ilk zamanlarda kan sıvılaştırıcı ilaç kullanımında düzeliyormuş muhtemelen düzelecek çünkü hemen fark ettiniz.(Eğer geç kalınmışsa sıçramasını engelleyebilmek için ayak kesilebiliyormuş şuan çok alakasız ama aklınızda kalsın.)

Miam2019

Oncelikle merhaba herkese
Konu cok eskiden acilmis ama konu ile ilgili basimiza gelen talihsiz olayi anlatmak istiyorum belki birilerine yardimci oluruz.
Kedimizin parazit asilarina dikkat etmemize ragmen uzerinde pire gormemiz uzerine Suadiye’de bulunan bir hayvan hastanesine goturduk kedimizi . Burada yeniden parazit uygulamasi ve konuyla tamamen alakasiz bir kortizon ignesi yapildi. 1.5 hafta sonra eve geldigimizde kedimizin on patisinin tutmadigini gorduk yine ayni hastaneye goturduk kedimize kirik/ezik pati proseduru uygulandi . İlaclari yapilip eve yollandi. O gece kedimiz evde resmen can cekisti . Ertesi gun yine goturdugumuzde bunun bir pihti atmasi durumu olabilecegi soylendi . Akabinde hemen baska bir veterinere goturduk cunku kedimiz zaman gectikce kotulesiyordu. Goturdugumuzde vucut isisi iyice dusmus ve gozleri gormemeye baslamisti . Damarindan kan almaya calisilinca kan gelmemesi ile pihti attigini ogrendik . O gun Suadiye’deki hayvan dusmani hastanede yapilan ignenin en buyuk yan etkisinin pihti attirmasi oldugunu ogrendik. Kedimiz malesef kurtarilamadi ( ilk goturdugumuzde anlasalardi belki kurtulabilirdi ) O yuzden veteriner secimi cook cook onemli nolur guvenmediginiz hekimlere emanet etmeyin cocuklarinizi ! Hele hele yolunuz Suadiye’deki o ozel hayvan hastanesine duserse hemen uzaklasin oradan !

edmrcglu

belki dedikleri gibi zehirlenmiştir 4 kedi var birbirlerini yalamışlardır bu kedicik diğerlerinin ensesini yalamıştır belki durup dururken olması sağlıklıyken bunu gösteriyor ancak bir test falan yapsalardı.

Rapisa

Ebrugurkaracayir cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Ekşisözlükteki gönderdiğiniz linkteki semptomların çoğu var ve sanırım hastalığı o. aortik tromboembolizm miş ismi.
1sol arka ayagin tutmamaya baslamasi.
2. istahsizlik (yemek yemeyi reddetmek, su iciyor olabilir)
3. depresyon
4. halsizlik
5. kaka yapmama
Bu semptomlardan kaka yapmama kısmını bilmiyorum diğerleri var kedimde. Ben iki ayağında da hissizlik var sanmıştım biraz önce kucağımdan atladı yerde sürünürken bir ayağına basabildiğini farkettim. Sanırım bu. Pıhtının damar tıkamasından veya hipotroididen kaynaklanıyormuş. Gidebilirsem birazdan giderim..Hayvan hastanesinin beni yanlış yönlendirdi bence.

Rapisa

Ayben02 götürdüm şimdi büyük ihtimalle emboli yani damarı pıhtı tıkamış. Bu çok ciddi ve veterinerlerin anlamadığı bir konuymuş. Yarın Avcılar Üniversite hastanesine gideceğim

Rapisa

Ebrugurkaracayir Allah razı olsun inşallah iyileşir. Veterinere götürdüm büyük ihtimalle damarı pıhtı tıkamış. Yarın üniversite hastanesine götüreceğim. Veterinerler tedavi edemiyormuş

Renklipati

inşaAllah biran önce iyileşir Allah şifalar versin yavrucağa çok geçmiş olsun..durduk yere neden kanı pıhtılaşmış bunun sebibini dediler mi en azından biliçlenmiş oluruz ..

Rapisa

Kalp olabilir dediler.

Rapisa

Leomamo başınız sağ olsun çok üzüldüm. Gerçekten çok zor bir durum ve bu şekilde olması çok daha üzücü oluyor. Alt tarafı kan sulandırıcı iğne bu kadar basit bir şeyi bilmiyorlar. Dün gittiğim veteriner bile teşhisi koyuyor ama tedavi yapamıyor. Ben şüphelenip burada konu açmasam öğrenemeyecektim. Uzun uzun yazmanıza çok memnun oldum çünkü bir kişi bile burayı okuyup öğrense mutlu olurum. Kedimin hastalığıyla ve tedavisiyle ilgili burada konu açacağım ileride insanlar bilinçlensin diye. Ben internetten ayaklarının tutmaması diye arattığımda pek bir bilgi bulamadım. Genel olarak fip, zehirlenme gibi şeyler çıkıyor. Bilhassa tek ayağın tutmaması hastalığın teşhisinde çok önemli. 1 saat önce 2. İğnesini oldu bilmiyorum ben iyileşmesini istediğim için mi bana sanki ilk hastaneye gittiğimiz halüne göre daha iyi gibi görünüyor. Ama dediğim gibi psikolojik olarak öyle geliyor olabilir. Paylaşmanıza çok sevindim. İnsan böyle zamanlarda hayvanları deven kendisini anlayacak insanlarla paylaşmak istiyor.

Rapisa

Leomamo sizin kedinizde hastalığın seyri nasıl oldu yani ne kadar sürede ikinci ayağında hissizlik oldu ve öldü. Birde ağrı kesici olarak ne kullanıldığını biliyor musunuz