Kedilerde Arka Ayak Tutmaması Neden Olur

Rapisa

Bugün bir konu açmıştım ama görmeyen ve bilgisi olan kişilerin cevap vermesi için tekrar açıyorum. Kedim gayet normalken birden arka ayakları tutmamaya başladı. Evde 4 kedim var ve 3üne pire damlası yaptım. Diğerlerinde bir sorun yok fakat bu kedimin bugün nefes alış verişi hızlandı, bağırmaya başladı ve arka ayakları tutmuyor. Birden bire oldu. Hayvan hastanesinde pire damlasından olabilir dedi veteriner serum takıldı eve getirdim. Bugün başka veterinere götürecektim aslında evden telaşla çıktığım için yanımda para yoktu. Üç gün boyunca hayvan hastanesinde serum takılacak. Yarın oraya giderken başka veterinere daha götüreceğim. Böyle bir şey yaşayan oldu mu yardımcı olursanız sevinirim

47 CEVAP

Rapisa

Yaaa 😇 sanırım birazda olsa iyileşiyor çünkü patisine dokunduğumda çok hafif oynattı 🙏

Rapisa

Leomamo dün iyiyen gittiğini düşünüp sevinmiştim fakat dün kuru mama yedi. Bu da iyiye işaret olsada hıç büyük tuvaletini yapmadı. Bu durumda gösteriyorki bacağın tokanması çevresindeki organlara da zarar veriyor. Benim ağrı kesiciyi sormanın nedeni veterinerin yazdığı ağrı kesicinin flakonu 1000 tl. Hayvan ilaçları satan eczanelerde satılıyormuş buradaki eczanede de yoktu. Dün gittiğim veterinerde varmış ama daha uygun fiyatlı başka bir ağrı kesici yaptırdım ağrı çekiyor gibi görünmüyor. Hatta oynsmak istiyordu dün. Sanırım acı çekmiyor, bir bacağı tutuyor fakat diğerini hareket ettiriyor olsada dışkı yapamaması iyi değil. Ulaşabilirsem bu durumu veterinerlik fakültesindeki dr a sorayım

Rapisa

Bu Arada benim kediminde patisine dokununca canı yanıyor. Patisini ileri geri hareket ettirmemi önerdiler dün yaptım biraz fakat sanki gittikçe hassaslaştı

Rapisa

Dün kedime iğnelerini yaptırdığım veteriner 24 saat etkili bir ağrı kesici yaptı diğer flakonu 1000 tl olanın yerine ağeı kesici metacam diye bir şurup yazdı. Bu da veterinerlerde satılıyormuş fakat dün gittiğim veterinerde yoktu. Bugün bu şurubu arayacağım ama acaba iğne mi daha etkili şurup mu bu kafama takıldı

Rapisa

Kusura bakmayın parça parça yazıyorum aklıma geldikçe. Biraz kafamda dağınık. Bana da dün tedavi yazan dr kalp hastalığı olabileceğini eğer iyileşirse mutlaka baktırmamı söyledi ama pek ümitli değilim 😔

Rapisa

Leomamo merhaba, embolide bacağı kesmek gibi bir seçenek var mı biliyor musunuz. Ben iki veterinerle konuştum biri kesmek hayatta kalması için olabilir dedi fakat hasyalık hakkında bilgisi bir veteriner değil. Tedaviyi ve hasyalığı bilen veteriner ise olmuyor dedi tek tedavisi ilaç kullanmakmış

Rapisa

Fa cevabınız için teşekkür ederim fakat tıbbi terimlerden ne anlatılmak istendiğini anlayamadım

Rapisa

Ciddi bir kalp hastalığı olduğu ve kedinin hayatı yüksek risk altında olduğu için, aort tromboembolizminde cerrahi müdahale genellikle önerilmez.
Ameliyat olmuyormuş

Rapisa

Ne kadar ilginç başka bir yerde de "Erken teşhiste cerrahi müdahale yapılarak tıkanıklık açılabilir eğer geç kalınmış bir vaka ise bacak ampute edilebilir." yazmış bir dr. Çok tutarsızlar

Rapisa

Fa keşke öyle veterinerler olsa. Konu hakkında fikri olan veteriner bulmak çok zor. Dün gittiğimin bilgisi vardı ancak ona da ulaşamadım. Pazartesi günü tekrar gideceğim

FA

Veterinerler baya yetersiz yarın kuzenime sorarım o bir şeyler biliyordur muhtemelen.doktor ama söyledikleri kedilere evrilebilir bence, zamanı varsa makaleyi tamamen de okur o.

Rapisa

FA 🙏çok teşekkür ederim 🌺ben düşündümki kedimin bacağı alçıya alınsa iyi olur çünkü patisini hareket ettirebiliyor fakat yürürken geriye doğru kıvrılmış şekilde sürüyor bu şekilde de dokusuna zarar veriyor belkide zarsr vermiş olabilir çünkü nasıl öyle kıvrılıyor anlamadım

Rapisa

Fa cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım zaten aynı tedaviyi uyguluyorum. Heperin kanda pıhtı oluşmasını engelliyormuş bende bunun için 8 saatte bir iğne yapıyorum, enapril kullanıyorum günde 2 bu da kalp fonksiyonu için,bir de ağrı kesici. Ektra olarak immun44 veriyorum. Yiyecek olarak tavuk, kuzu etli yaşmama ve dışkılama yapmasında sorun olmasın diye malt veriyorum. Bu arada kedim iyi görünüyor, enerjik, oynamak istiyor. Fakat yürürken patisini sürüyor acaba başka bir şey olabilir mi diye düşünüyorum. Pazartesi günü tekrar fakülteye götüreceğim tekrar muayene etsinler. Yani benim duyduğum kadarıyla bu hastalıkta geç kalınırsa kedi ölebilir fakat benimkinin pek öyle bir hali yok maşallah. İnşallah patiside bir an önce düzelir.

Rapisa

Fa açıkcası ayağının kesilmesini düşündüm hatta dr a sordum. Yani ölmesindense üç ayaklı yaşaması daha mantıklı geldi fakat dr tek tedavisinin yazdığı ilaçlar olduğunu söyledi. İnşallah düzelir. Ona kartondan ayakkabı yaptım😇 böylece yürürken patisini geriye doğru sürümeden yürüyebiliyor.

Geceda

Rapisa merhaba kediniz nası iyileştimi bacağı düzeldimi bizimde başımıza geldi şuan ilaç tedavisi görüyor patisi ısınmaya başladı ama kullanamıyor kullanamadıkça yatıyor yattıkça bacak halsizleşiyor hiç yapmayan kedi çişini altına yapıyor ayağa kalkmamak için
Gelişmelerden bilgi verirmisiniz