Kedilerde Arka Ayak Tutmaması Neden Olur

Rapisa

Bugün bir konu açmıştım ama görmeyen ve bilgisi olan kişilerin cevap vermesi için tekrar açıyorum. Kedim gayet normalken birden arka ayakları tutmamaya başladı. Evde 4 kedim var ve 3üne pire damlası yaptım. Diğerlerinde bir sorun yok fakat bu kedimin bugün nefes alış verişi hızlandı, bağırmaya başladı ve arka ayakları tutmuyor. Birden bire oldu. Hayvan hastanesinde pire damlasından olabilir dedi veteriner serum takıldı eve getirdim. Bugün başka veterinere götürecektim aslında evden telaşla çıktığım için yanımda para yoktu. Üç gün boyunca hayvan hastanesinde serum takılacak. Yarın oraya giderken başka veterinere daha götüreceğim. Böyle bir şey yaşayan oldu mu yardımcı olursanız sevinirim

47 CEVAP

Leomamo

Merhaba maalesef ben dün oğlumu bu hastalıktan kaybettim, 4 gün dayandı yavrum ama çok acı çekti. O yüzden hemen yazmak istedim. Benim götürdüğüm vet de anlamadı nasıl anlamazlar bu kadar bariz bişeyi aklım almıyor.Bana karnı şiş çok gazı var gazı boşaltırsak yürür işte karnı sinirlere baskı yapıyor falan dedi hayvana lavman yapmaya başladı bu gece bizde kalsın yavaş yavaş gazı boşaltıcaz dediler eve geldim araştırdım aort tramboembolizm çünkü bütün anlatılanları yaşadı leom 😔 veterinere makaleyi attım bu olabilir mi diye kan sulandırıcı yapalımmı diye maalesef 24 saat vakit kaybetmiş olduk ,pıhtı ya 24 en fazla 48 saat gibi açılacak ya da kurtuluş yok çünkü bacaklar giderek şişiyor morarıyor çünkü emboli kan akışını engelliyor bu kadar açık yazdığım için özür dilerim ama başına gelen olursa vakit kaybetsin istemiyorum. Bu acı izah edilemez daha oğlum 7 aylıktı içimde koca bir boşluk... Bu ülkede nasıl vet olunuyor nasıl bi boktan habersiz bu kadar emin konuşuluyor bilmiyorum. Kızım başında ağıtlar yakarken üzülme sana leo koşarak gelecek dediler ...

Altlarda pehh adlı yazarın yazısını özellikle okumanızı rica ediyorum. Onların da başına aniden gelmiş bu durum

Rapisa

Bugün 3. Veterinere gittik. Pıhtı damarı tıkamış ve hemen müdahale edilmesi gereken bir durummuş. İlk gittiğim veterin yanlış teşhisi sonucunda 1 gün zaman kaybettik. Bugün tedaviye başladık henüz bir iyileşme gözlemlemedim bazen yarım saat içinde bazen 15 gün sonra düzelebiliyormuş fakat geç kalınan durumlarda iyileşme nadiren olup ölme ihtimali varmış. İnşallah iyileşir.
Cevap veren ilgilenen herkese çok teşekkür ederim. Özellikle ebrugurkaracayir size çok teşekkür ederim teşhis konusunda çok yardımcı oldunuz. Bende internetten aratmış, ekşi sözlüğü okumuştum fakat sizin paylaştığınız hastalığı bulamamıştım. Sonrasında hemen veterinere gittim fakat oradaki veterinerde hastalık hakkında bilgisi olmadığı için müdahale edemedi. Bugün Avcılar da veterinerlik fakültesinde bailadık tedaviye. İnşallah iyileşir. 8 saatte bir iğne olması gerekiyor

https://eksisozluk.com/aortik-tromboembolizm--5590675 sizin için biraz baktım şöyle bir şey buldum. Başlık altındakileri okur musunuz belki yararı olur. İnşallah yavrunuz sağlığina kavusur

Rica ederim. İnşallah kendine gelir yavrucuk. Dua edicem 🙏

Ayben02

Benim kedim de durduk yere arka ayakları tutmadı ama benimkinin viral hastalığı var daha ilgili bir kliniğe götürebilirsiniz geçmiş olsun 🙏

Rapisa

Kalp rahatsızlığı olabilirmiş, troidle ilgili olabilirmiş. Hayvanın bakımıyla /beslenmesiyle ilgili değilmiş.

Minnosko

Anlık yaşanılan şok olaylarında arkadaşların sebeplerinde olabiliyor.nadir dediğimiz ama çok sık rastlamaya başladığımız FIB kedi coronası nda da bu belirtiler vardır ve genelde çok tecrubeli veterinerler hemen hizli tani koyabiliyor iyi kliniklerde hizli tesy kitleri mevcut oluyor umarim degildir ama yine de aklınızda olsun

simbakedi

çok geçmiş olsun öncelikle. geç kaldığınızı düşünmeyin ilk fırsatta götürüldü veterinere. önceki gün zaman kaybı bile olsa bağışıklığı toparlanmıştır belki az da olsa.
hastalığı araştırıp biz teşhis edeceksek bu veterinerler niye var :( her şeyi bilemeyebilir de yani yanlış teşhis çok fazla var güvenim kırılıyor her defasında.

Rapisa

Simbakedi çok doğru söylüyorsunuz. Madem bilmiyorsun çok eminmiş gibi konuşup neden insanları yanlış yönlendiriyor. 2. Gittiğim veteriner yine hiç değilse teşhisi koydu fakat tedavisini bilmediğini söyleyip beni doğru veterinere yönlendirdi. Bunu yapmak bu kadar mı zor. Zaten önceden yaşadığım kötü tecrübeler sonucu ben veterinerlere güvenmiyorum. Güvenmediğim için burada konu açtım. Nitekim bu şekilde yanlış teşhis konulduğunu farkettim. Hayır birde insana vijdan azabı çektiriyor benim yüzümden böyle oldu diye. Yazık günah dünden beri hayvancağız veteriner veteriner geziyor. Gittiğim veterinerlik fakültesi evime 1,5 saat uzaklıkta. Birazdan tekrar iğne olmaya gideceğiz. bilerek insanları yanlış yönlendiren kişilere hakkımı helal etmiyorum.

İnşallah iyileşir dualarım sizinle. Kalp miymis peki sebebi. Neden oluyormuş ki bu

Leomamo

Sebebiyle ilgili çok şey var aslında. Kalp hastalığı olabilir ve pıhtı laneti atmadan çokta farkedilmezmiş. Bunun yanında travma çok önemli bizim sebebimiz buydu. Leom pencereden düştü tedavi oldu iyileşti darbe kalbe gelmiş olabilirmiş ayrıca biliyorsunuz düşen kedilere iç kanama ihtimaline karşı kan pıhtılaştırıcı iğne yapılır benim veteriner bunu üç gün yapınca kanı bizzat pıhtılaştırmış olabilir. Sonra kullanılan antibiyotik alınan anestezi hatta kısırlaştırma tarzı ufacık bir operasyonda bile bu risk var yani insanlar nasıl pıhtı atıyor çokta farklı değil. Önemli olan bir anda kendinizin iki ayağı birden tutmaz ve aşırı acı çekiyor gibi bağırırsa hemen vet götürün bumu söyleyin ve kan sulandırıcı başlamasını isteyin.Fazla vaktiniz yok hemen açılmazsa ki bu embolinin nerede olduğu, büyüklüğüyle falanda çok alakalı gide gide ayaklar oksijensizlikten kangren oluyor ve bu süre zarfında dostunuz çok acı çekiyor 😔 Allah kimseye yaşatmasın

Leomamo

Rabisa bizim maalesef arka iki bacakta aynı anda tutmamaya başladı yani leonun yarısı yerdeydi , daha öncede dediğim gibi tıkanıklığın olduğu yer ve büyüklüğü çok önemli umarım sizin pıhtı daha küçük ya da tek bacağı etkileyen bir yerlerdedir. Zira leo hiç iyiye gitmedi kan sulandırıcılarada geç başlanınca sanırım onun için hiç ihtimal kalmadı, bizde her geçen gün bacaklar morarmaya soğumaya başladı bi de en fazla kahrolduğum kan akışı tam durmasın hani sızıntı şeklinde bile olsa devam etsin diye sürekli arka bacaklarına masaj yaptılar ve her ellendiğinde acayip acı çekiyordu 😭 rabbim sizin yavrunuza ve tüm günahsızlara şifa versin iyileşince yazın olur mu, dualarım onunla ...

Leomamo

Rabisa bizim maalesef arka iki bacakta aynı anda tutmamaya başladı yani leonun yarısı yerdeydi , daha öncede dediğim gibi tıkanıklığın olduğu yer ve büyüklüğü çok önemli umarım sizin pıhtı daha küçük ya da tek bacağı etkileyen bir yerlerdedir. Zira leo hiç iyiye gitmedi kan sulandırıcılarada geç başlanınca sanırım onun için hiç ihtimal kalmadı, bizde her geçen gün bacaklar morarmaya soğumaya başladı bi de en fazla kahrolduğum kan akışı tam durmasın hani sızıntı şeklinde bile olsa devam etsin diye sürekli arka bacaklarına masaj yaptılar ve her ellendiğinde acayip acı çekiyordu 😭 rabbim sizin yavrunuza ve tüm günahsızlara şifa versin iyileşince yazın olur mu, dualarım onunla ...

Leomamo

RAPİTA ağrı kesiciyi sormuşsun ama bilmiyorum sadece ağrısı çok deyince ağrı kesici yapıyoruz dediler zaten kan sulandırıcıları yoktu ben aldım. Bu arada sana şunu da hatırlatayım eğer bizim gibi travmaya bağlı değilse kedin kalp hastası olabilir emboliyi atlatırsanız önemli olan sizin için altında yatan sebebi bulmak. Çünkü benim araştırmalarından öğrendiğim eğer sebep ortadan kalkmazsa bir kez bunu yaşayan kedicikte embolinin tekrarlaması yüzde 90. Erkek kedilerde görülme olsalığıda dişilerden iki kat fazla .aklına takılan bişey olursa yine sor lütfen. Bilirim çaresizlik, etraftan kulak dolma bişeyler öğrenmeye çalışmak çok zordur. Evcil hayvan beslemek sadece su ve mama verip onla keyifli saatler geçirmek değilmiş ,esas evde can beslemek ona zor durumunda yetebilmekmiş lanet olsun bu ülkede bu tarz hiçbirşeyden habersiz veterinerim diye para basanların varlığına...