Vegan Mamalar Sağlıklı Mı?

Rapunzel00

Kedi için inek, tavuk, balık, kuzuyu kesiyoruz. Bir hayat kurtarırken, diğer hayatı alıyoruz. Bu durumun tam tersini düşününce insanın içi daha da kötü oluyor. Buna hiç alışkın değiliz çünkü. Kedimize vegan mama mı vermeliyiz? Kedi bakmamalı mıyız? yoksa et vermek zorunda mıyız? Buna uymaktan başka çaremiz yok mu?

55 CEVAP

iegny

arkadaşlar doğanın kanunu falan demişsiniz de evinizde kedinize verdiğiniz kuru mamalar doğal mı? birisi insanın da hayvanın da veganı olmaz demiş bir de... sadece gülüyorum. fakat şöyle ki bence de kedilerimize etli mama vermekte sorun yok fakat en azından cruelty free olmalı. vegan olup gayet her şeyi yeterli olan mamalar da var. ben açıkcası etli mama veriyorum ama cruelty free. etli mama vermek zorunda değilsiniz tabii ki fakat vermek de yanlış değil bence.

Saçmalık. Metabolizması tamamen etle çalışan bir hayvanı nohutla ıspanakla besleyemezsiniz elinizde kalır hayvan. Doğalarında olsalar aman şimdi fare öldürmeyeyim yazık, gidip biraz lahane kemireyim demeyecekti hiçbir kedi. Mamaların evcil hayvanlar için ideal besinler olduklarını asla savunmuyorum, aylık 20K maaş alsam ben de dandirik mısır gevreğinden farksız atıştırmalıkları önüne koymazdım kedimin. İhtiyaçları olan otuz küsür amino asit var ve hiçbirini sebzelerden yada baklalardan karşılayamazlar. Şu an kullandığım mamanın en azından %75'i et. Sadece mamayla da besleniyorum, haftada en az üç dört kez sade haşlanmış et koyuyorum önüne. Kısır ama hareket etmesini sağlıyorum, dışarıya çıkıyor, ayağı toprağa basıyor. Tırnaklarını kesmiyorum, ne kadar toprağa bulansa da yıkamıyorum. Bir apartman dairesinde doğasına ne kadar yakın olabilirse o kadar yakın olmasını sağlıyorum. Gayet de keyfi yerinde. Ya salla zaten doğasında değil deyip beslenme şeklini değiştirmeye çalışmak zorunda değilsiniz. Vegan beslenen birine saygı duyabilirim. Ama etçil, iradesi olmayan bir canlıyı fizyolojisine ters bir şekilde, zorla, beslenmesine saygı duymam.

iegny

gulsump tamam ben de onu diyorum işte. doğada kuru mama da yok vegan kuru mama da yok. ikisi de hayvanın doğasına aykırı. bakın tekrar ediyorum ben kedilerde vegan beslenmeyi savunmuyorum. sadece sizin karşı çıkma sebebiniz saçma maltlar veriyorsunuz, vitamin takviyeleri veriyorsunuz bunlar da doğal değil. doğasına aykırılığı konuşuyorsanız kediyi eve almak da doğal degil arkadaşlar. kediler zaten doğalarında değiller şu an. bu sebeple bütün doğal ortamını bozduktan sonra beslenmesini bozmak çok da abartı değil bana göre. ya da doğal ortamdan bahsediyorsunuz. o zaman alin bi tavuk eve kediniz avlayıp yesin. tavuğun da yaşama şansı olur hem. küçücük alanlarda hiç hareket edemeden diğer tavuklarla birlikte ölmeyi beklemezler. kediler etçildir demiyorum. etli mamayla beslemek tabii ki daha iyidir (kediler için) fakat doğal değil diyerek buna karşı çıkmanız saçma yani.

iegny

arkadaşlar kimse zaten vegan beslenme kedilerde mükemmel sağlıklı demiyor. bu şu an bilinmeyen bir şey ve Türkiye'de yok zaten. sadece evimizde yatan kedilerimizin önüne her gün kafeslere tıkılmış ömürleri boyunca sömürülmüş, acı çekmiş hayvanların konulması türcülüktür. kediniz doğasına uygun yaşasın diye doğasına uygun olmayan bir şekilde tavuk veriyorsunuz? tavuğun doğası peki hayatı boyunca o kafeslerde onlarca tavuklar birlikte haraket edemeyecek şekilde durmak mı? tavuğun doğasını neden kimse düşünmüyor mesela? kediniz o tavuklardan daha önemli bir canlı mı? hayır değil. daha çok seviyoruz tabii ki kedilerimizi onlardan fakat bu kedilerimizin canının onlarınkinden daha değerli olduğu anlamına gelmez. doğada avlanan bir kediye hsyır yapma diyip bitkisel besin vermeyeceğiz tabii ki. çünkü o sırada kedi de doğal ortamında olacak, avladığı hayvan da. avladığı hayvanın da kaçma şansı olucak (belki kurtulucak) fakat kafeslere tıkıp sonra kesip sonra başka şeylerle karıştırıp şekil verip kedinin önüne koyduğumuzda doğal olmuyor yani zaten.

iegny

gulsump benj anlamıyorsun sanırım... sokaklar doğal ortamları demiyorum ama öyle demişim gibi belirtmişsin. ben diyorum ki insanlar hayvanların doğasını mahvetti beton dikti her yere. bu yüzden de sokaktaki kedilere yaşam hakkı verip onları evimize almalıyız zaten. ben diyorum ki "normalde kediyi eve sokmak da doğal degil" ama şu an normalde değiliz zaten. şu an sokaktaki o kediler bize bağımlı. onları eve almalıyız. evde ben de kedi besliyorum neden doğal ortamı sokak diyeyim? of

TATA4242

Bkz:hippi

blue_hpood

saçmalık. bu hayvanlar doğada kuş, böcek, fare falan avlıyorlar. hiç düşünüyorlar mı aa dur bu hayvanı yemeyeyim, niye bu cana kıyayım, güzelim otlar yeşillikler varken? onların doğası bu. siz kendi adınıza vegan olabilirsiniz, bunu da saçma buluyorum ama saygı duyarım. yine de etçil bir canlıdan eti kesemezsiniz.

@iegny yazdığınız şeyin ne kadar uçuk olduğunun farkında mısınız? bir kedinin öğününün %10 tahıl olması var, bir de %100 tahıl olması var. Hepçil canlılar hayatları boyunca et yemeden de yaşayabilir. (Veganlar ve vejeteryanlar) çünkü bünyeleri özellikle ete ihtiyaç duymaz. Etten alacakları demiri fasulyeden de alabilirler. Ama kedilerin böyle bir lüksü yok. Baklalardaki, sebzelerdeki hiçbir değeri gerektiği gibi sindiremezler. Dışardan almaları gereken amino asitler vardır. (Taurin gibi, lizinin gibi) bunları da sadece hayvansal ürünlerden karşılayabilirler. Yani bir kedi her koşulda et yemek zorundadır. Hadi öğününün %30u sebze olsun, bu onu hepçil yapmaz ki. Hâlâ ete bağımlılar. İhtiyaçları olan her şeyi bu %70lik et oranından karşılıyorlar.

tyguler

@iegny zaten amacim o. ama benim kendi bi gelirim yok ailem karşiliyprnkedimin ihtiyaclarıni etle beslemek de öyle ucuz bir şey değil. zatem kuru mamalar da doğasina aykırı. ama hepçil yapmakla otcul yapmak arasinda daglar kadar fark var. tama k zaman söyle yapalım sizin mantiğiniza göre bir insanlar da artık sadece mercimek corbası icelim, içinde tüm vitaminler olsun. ne kadar saçma değil mi. sizin dediginiz şeyle ayni ama.

diablerose

hayvanlari cok seviorm ama allah vegan olmaya mecbur birakmasin. hayvansal urunleri ve tavuk balik karides kirmizi eti seviyorum. tavsan geyik denemek istiorum. hayvan seven biri kasap da olabilir mesela bence. hayvansever oldugu icin usulünce keser, hayvana eziyet etmeden. vs vs.

gulsump

Arkadaşım, iegny kedileri eve almak da doğal değil demişsin, buna gerçekten güldüm. Kediler etçil hayvanlardır ve sonuna kadar kedileri vegan beslemenin doğal olmadığını savunuyorum. Bu hayvanlar sizin deyiminizle sokakta doğal ortamında (!) buğday kemirmiyorlar. Bu havyanlar etle beslenen ve etten vitamin alan hayvanlardır. Evine aldıysan sokakta açlıktan ölmesin, araba çarpmasın, hastalıktan ölmesin diye alıyorsun. Bu hayvanların sokakta yaşama şansları bile bu kadar düşükken doğal ortam demeniz şaşırtıcı. Eğer sahiplendiysen doğasına göre beslemek zorundasın. Aksi taktirde hayvana eziyet etmiş olursun. Hayvanın beslenmesini bozmak nasıl abartı değil? Bu tam olarak eziyet. Evet kuru mamayla besliyoruz ama içeriğinde et oranı yüksek olan mamalar tercih ediyoruz. Her gün pişirdiğim kırmızı etleri kedime veriyorum. DOĞAL OLAN BU

Warriorsans

Bu arada biri insanlarda vegan beslenmemeli demiş :d vegan beslenmenin kat kat daha sağlıklı olmasına rağmen

iegny

gulsump arkadaşım kediyi tavuk yemiyle beslemekle bütün vitaminleri, aminoasitleri içerisinde barındıran ve kedinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan veteriner hekimler tarafından onaylanan bir mamayı bir mi tutuyorsunuz?

iegny

tamam ama biz yapılabilirseyi tartışıyoruz zaten. kimse gidip evinde nohut ıspanak yedirmeyecek kedisine. yurtdışında çalışmaları var vegan mamaların. eğer başarılıysa ve ihtiyaçları karşılıyorsa bunu almak yanlıştır diyemeyiz.

iegny

birçok doğasına aykırı şey yaptıktan sonra diğer hayvanları da önemseyip vegan beslenmeyi düşünmenin çok da abartı olmadığını düşünüyorum evet