Vegan Mamalar Sağlıklı Mı?

Rapunzel00

Kedi için inek, tavuk, balık, kuzuyu kesiyoruz. Bir hayat kurtarırken, diğer hayatı alıyoruz. Bu durumun tam tersini düşününce insanın içi daha da kötü oluyor. Buna hiç alışkın değiliz çünkü. Kedimize vegan mama mı vermeliyiz? Kedi bakmamalı mıyız? yoksa et vermek zorunda mıyız? Buna uymaktan başka çaremiz yok mu?

55 CEVAP

iegny

neyse arada bir böyle tartışmalar olur umarım güzel oluyor. sürekli kum mama aşı konuşuluyor biraz da fikir tartışmaları olsun...

Siz kedinizi vegan besliyorsunuz diye mezbahlar batmayacak arkadaşlar. Gönül ister ki hepsi düzgün ortamlarda bakılsın, usulünce kesilsin. Ama yok öyle bir dünya, 8 milyar insana nasıl et yetiştireceksiniz? Kabul edin ya da etmeyin koyun, tavuk, dana bunlar bizim evcilleştirdiğimiz hayvanlar. İnsanlığın götü bağrı açık zamanlarından beri avlanıyor ve başka hayvanlar gibi, başka hayvanları yiyerek besleniyoruz. Günümüzün sorunu bunu usulünce yapmamamız. Bin tane tavuğun kafeslerde sıkış tıkış yetiştirilmesine tepki gösterirsiniz, anlarım. Ama ayh yazık hayvanlar katlediliyor buna ortak olmayayım diye bakımından sorumlu olduğunuz bir canlıyı en temel besininden mahrum etmenin kabul edilebilir bir yanı yok. Sizin vicdanınız rahat edecek diye yapay vitamin ve kimyasal basılmış et tadında mısır yemek zorunda değil kediniz. Bu da zulüm. Geçenlerde buradan birinin komşusu kedilerini tavuk yemiyle besliyor diye olay çıkmıştı. Teyze bunu vegan beslenme başlığı altında yapsa kim bu kadar tepki gösterirdi acaba:)

Yapmayın, ille de çok vicdanlıyım doğa seviciyim ben diyorsanız inek besleyin. Tavşan besleyin, kuş besleyin. Böyle "etik" bir ikileme düşmemiş olursunuz.

simbakedi

dogada kuru mama bile yokken vegan kuru mama cok sacma degil mi sizce de :) kendini yememeyi tercih edebilirsiniz de bari kedinize kopeginize yapmayin.

End_19

Yo u tu be da bir bayan vardı ‘tatlı ayçekirdeklerim‘ diye konuşuyordu videoda. Kendisi vegan evdeki kedi ve köpeklerini(sanırım 4 taneydi) vegan olarak hazırladığı mama ile besliyor ve sağlıklı olduğunu söylüyor. Bi inceleyin isterseniz kanalın adını hatırlayamadım şuan

noface

Soruyu ilk açtığınızda da bu tarz bir diyetin uygun olmadığını belirtmiştim ama eğer çok istiyorsanız kurul sertifikasyonlu veteriner beslenme uzmanlarından yardım alarak bitkilere takviye dayayıp kedinizi vegan besleyebilirsiniz. 😐

Warriorsans

Yorumlarda hep doğada avlıyorlardan bahsedilmiş de evde doğada değiller ki biz önüne o yesin diye tavuk öldürüp koyuyoruz. Peki neden kedinin canını tavuğun canından üstün tutuyoruz? İkisi de hayvan değil mi? Türcü müyüz? Yani olay kedinin avlanarak yediği kuş vs değil bizim kedinin canını tavuğun canından üstün tutmamız. Vegan mamalar da tavuk ve kediyi aynı derecede gören insanlar açısından çok mantıklı ne kedi açlıktan ölücek nede tavuk bizim yüzümüzden ölücek. Yani kimsenin avlanan bir kediye dur sen vegan mama ye avlanma dediği yok. Köpeği vegan beslemek daha kolay çünkü köpekler doğalarında da hepçil ve doğru hazırlanmış vegan mamalarla gayet sağlıklı olabiliyorlar ama kediler konusunda bir fikrim yok. Oranları doğru ayarlanmış kedilerin vücuduna uygun mamalar çıkarsa kesinlikle alırım.

AdaCoco

söylediğiniz çok garip. siz kendiniz vegan olabilirsiniz, bu sizin tercihiniz. kediler etobur canlılardır ve bunu değiştiremezsiniz. kedinin doğası tamamen bozulur. insanlar tamamen etobur değildir ve et yemeyebilirler kendi tercihlerine göre

gulsump

Bu tavuklar sadece kediler yesin diye mi öldürülüyor? Doğanın kanunu bu arkadaşlar polemik yaratmayın. İnsanlar et yer, hayvanlar et yer, bazı insanlar et yemez bazı hayvanlar etçil değildir. Kedinin tabiatı etçil, bunu değiştiremezsiniz. Aklıma geldi, daha önce bir post açılmıştı 'komşum kedisini tavuk yemiyle besliyor' burada konuşanların çoğu orada o kadını linçledi :)

gulsump

Onlarca tavuğun sadece kediler için kesildiği anlaşılıyor yazınızdan. bu gerçekten komik Yahu insanlar tavuk kesip yiyor kedilerin ne suçu var

gulsump

siz nasıl besliyorsunuz kedinizi merak ettim

gulsump

tamam savunmuyorsunuz diyelim. beni sinirlendiren nokta doğal ortamını bozduktan sonra beslenmesini de bozmak abartı değil bana göre' demeniz. doğal ortamını ben bozmadım sen de bozmadın ama beslenmesini ben ve sen bozamayız. anlatabilmişimdir umarım

Ayrıca kısırlaştırma demişsiniz. Bir canlının yaşaması ve sağlığı için üremek zorunda değildir. Ancak beslenme şekli yaşamaları ve sağlıkları için önemlidir ikisi aynı şey değil

simbakedi

@iegny doganin kanunu tabiki et vermek ama doganin kanunu kedilerin evde yasamasi da degil :D o zaman atalim daga, bayira bunlar kossun eglensin. neden eve aliyoruz, cunku dogayi bozduk. tabiki bu dogada bizim de yasama yerimiz var ama her yeri katlederek degil. neden mama yerine etle beslemiyoruz, cunku ekonomimizi de baskalari bozdu :D yoksa cig besleme en iyisi zaten. neden kisirlastiriyoruz, cunku bu hayvanlar ev yasamina alisik degil, biz onlari alistiriyoruz ve bu ev yasaminda onlarin yasam kalitesini en ust duzeye cikarmak icin kisirlastiriyoruz. mamalardaki tahillar gereksiz demissiniz evet oyle bu yuzden cogumuz tahilsiz beslemeye calisiyoruz, tahilsizdaki sebzeler de gerekli degil tabi ama daha saglikli oldugunu dusundugumuzden veriyoruz. ayrica butcemize gore en yuksek et orani iceren mamalari kullanmaya calisiyoruz bunlar etcil oldugu icin. hepsi sebze olsa ne olur demissiniz, neden olsun :D dogada avlanip et yiyen hayvan icin neden ben ispanakli bir sey koyuyim onune? sartlar el vermedigi icin yarisi et/yarisi sebze olan bir mama veriyorum zaten. ayrica yas mama diye burda cirpinanlar var. en sagliklisi oldugunu soyleyenler. ya da benim gibi yas mama cok vermese de haslanmis tavuk, ciger vs verenler var. bu bozdugumuz dogalarini az da olsa duzeltmek icin yapiyoruz bunlari zaten. ayrica benim kedim hala kus gorse disarda yemegini birakir onu avlayacakmis gibi kosar hala, sokakta gecen gun yas mama koydugum kedi once kusu avlamak icin pustu, kus ucunca yas mamayi yedi :) yani doga bozuluyor ama bunlarin beslenme duzenleri degismiyor.

iegny

eğer bir gün kuzular da bize muhtaç kalırsa onu da besleyebiliriz tabii :)

simbakedi

dogada kuru mama bile yokken vegan kuru mama cok sacma degil mi sizce de :) kendini yememeyi tercih edebilirsiniz de bari kedinize kopeginize yapmayin.