Anlayamıyorum..

dollfacepersian

Arkadaşlar,size dün olan bir olaydan bahsetmek istiyorum.Çünkü nedeni aklımı sürekli kurcalıyor.
Dün kardeşim camdan bakarken evimizin biraz uzağındaki çimenlik alanda 3 küçük çocuğun kedileri kovaladığını görmüş.Hemen beni çağırdı.Ben olayı anlamak için camın önünde oturdum biraz.Sonra çocukların gerçekten kedileri kovadığını fark ettim.Gözlerimin önünde kedilere taş atıp tekme savurdular.Yerimden fırlayıp hemen üstüme bir şeyler geçirip aşağı koştum.Ben olay yerine ulaştığımda çoçuklardan biraz uzakta 2 kadının oturduğunu fark ettim.Bu insanlar neden müdale etmiyor dedim içimden.Ben çalılara yaklaşırken çocuklar kadınlara koşup anne babam geldi diye bağırdılar.Bir araba kadınlara doğru yanaştı.Neyse ben olay çıksın istemediğim için biraz bekledim babalarının gitmesini sonra kadınların yanına gittim.Biraz önce gördüğüm çoçuklar sizin mi dedim.Çocukları yanına çağırıp bunlar mı dedi kadınlardan biri.Kedileri kovalayıp tekme ve taş attıklarını söyledim.Kadın çok kötü oldu,çoçuklardan birini çağırıp bumu dedi.Hepsi dedim. Tamam,teşekkür ederim,ben onlarla konuşacağım dedi.Bende teşekkür edip yanlarından ayrıldım.Sonra kardeşim mama verip kedileri kontrol etti.2 yavrusuna ve anne kediye yapmışlar bunları.
Şimdi anlamadığım kısma geliyorum.Çocukların en büyük olanı en fazla 11-12 yaşındaydı.Benim bildiğim çocuk demek masumiyet,saflık ve iyilik demektir.Nasıl oluyor da çocuklar bu kadar kötü şeyler yapabiliyorlar? Kimse bana bilmiyorlardır demesin.Ben daha okuma yazma bilmiyorken canlılara zarar vermenin kötü bir şey olduğunu anlıyordum.Yetiştirme desem konuştuğum kadın çok üzüldü ve sanki çocuğundan beklediği bir davranıştı.Bazı insanlar kötü mü doğuyorlar diye düşünmeye başlıyorum.Gerçekten hep duyduğum ve bir türlü anlayamadığım bir şey bu.
Sizlerin konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum.Lütfen fikirlerinizi yazın

45 CEVAP

Sirinkedisever

Öğrenmiş olsalar bile bazı kötü çocuklar böyle yapıyor, evet bende anlayamıyorum ama, kedinin hissettiğini düşünmeden eğlence amaçlı bile yapıyorlar. Ve söyliyim ki Peygamberimiz bir hayvana eziyet edenin cehennemlik ,yardım edeninse cennetlik olduğunu söylüyor. Hayvancağızlara yardım ettiğinizden sizde cennetlik oluyorsunuz tebrik ederim :)

Cotontzu_Siri

nildogcat'e katılıyorum. insanlardan nefret ediyorum!

Cotontzu_Siri

Hay_dost
Onların seviyesine düşmeyin. Dövünce onlardan ne farkınız kalıyor? Bu asla bir çözüm değil. Şiddet göstermek yerine doğruya yönlendirmeliyiz. Çocuklar gördüklerini örnek alıyorlar.

dollfacepersian

Cotontzu_Siri'ye katılıyorum.Bence dövmek vb. şeyler yapmak durumu çözüme götürmekten çok daha kötüleştirebilir

Cotontzu_Siri

Aile terbiyesi almadıkları sürece akıllanmazlar.

SelinTuksal

dollfacepersian
ben küçükken etrefımda çok hayvan olmamasına rağmen 10 aydır birlikte olduğumuz kedileri ve sokak hayvanlarını çooook sevdim. bunun insanın içinde olması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. daha bugün annesinin terkettiği iki küçücük yavru buldum. evde uyuyorlar. belki sahipleneceğim belki de sahiplendireceğim. eskiden olsa zerre kadar aklımın ucundan geçmezdi

SelinTuksal

bu arada teşekkür ederim çok incesiniz :)

dollfacepersian

SelinTuksal
Babaannem yaklaşık 1-1,5 aydır burada ve o kadar çok şey söylüyor ki kafayı yiyecek gibi oluyorum. Birde beni çok kızdırdığını ve kırdığını fark bile etmiyor. Konuşuyorum konuşuyorum fayda etmiyor maalesef. Sizin ki baya uzun bir süreymiş,geçmesine sevindim. Umarım benimki bu kadar uzun sürmez:)

Whitedog

ben doğduğumda bahçemizde bir kangalımız varmış. onunla büyümüşüm. daha sonra nedenini bilemediğim bir şekilde 5. köpeğimizden korkmaya başladım. sonra tekrar sevdim. bence yetiştirilme tarzı ama aynı şekilde insanın içindeki sevgiden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.ailenin çevrenin hayvanlara nasıl yaklaştığını görmek gerçekten etkiliyor. yani bir insan çocuğuna ne kadar birşeyler öğretmeye çabalasa da bulunduğu ortam davranışlarını etkiliyor.

KedimVar

Atmışlığı*

dollfacepersian

KedimVar
Sanırım ebeveynler ne kadar iyi insanlar olsa da çocuklarına eğitim vermekte başarılı olamayabiliyorlar. Doğuştansa kendi çocuğumun böyle olması düşüncesi bile dehşet veriyor.Bence insan nasıl yetiştirilse,çevresi nasıl olursa olsun seçimlerini kendi yapar.Sanırım bazı insanlar yanlış tarafa daha eğimli oluyorlar.Fikrinizi paylaştığınız için teşekkür ederim:)

dollfacepersian

KedimVar
Yaptığınız gerçekten cesaret ve öz güven isteyen bir davranış.Ben yapabilir miydim bilemiyorum.Çok takdir ettim sizi:)

Benim1kedimvar

Malesef cocugu sadece anne yetistirmiyor. Sadece aile degil cevre de cok onemli . disaridan cok fazla etkileniyorlar . izledikleri seylerden ( artik hepsi çizgi film izlemiyor ) arkadaslarindan hatta ayda yilda bir gördükleri Kuzenlerinden bile çok etkileniyorlar şöyle düşünün kilo almaya meyilli bir çocuk var Ailesi elinden geldiğince Abur cuburdan uzak tutuyor ama çocuğun anneannesi babaannesi dedeleri veya teyzeleri çocuğu görmeye gelirken ellerinde bir poşet çikolatayla geliyorlar Ailesi Tabii ki elinden çekip alamıyor kıyamıyor üzülecek diye Dolayısıyla çocuk tekrardan tekrardan istiyor sonra herkes tekrardan veriyor yani çocuğu sadece Aslında anne veya sadece Baba yetiştiremiyor. Mesela benim ablam küçükken daha taşa aşk duyarmis ( simdi oyle degil demiyorum) tasi kaldirir altindaki solucani öpermis her gordugu canliya cansiza buna tas da dahil aa bakin ne kadar guzel dermis . ama bana o konuda o kadar vakit ayiramamislar. Ben kustan korkardim , serçeye sokak kusu derdim . civcivden kacarken ilk adimlarimi atmisim. O çocuklar hayvanlardan nefret ediyor demiyorum Mesela bizim komşumuz da Hayvanları çok sever iş yerlerinde 7 tane köpekleri var evlerinde bir tane kedileri var ama bakmayı iyi bilmiyorlar severken kötü seviyorlar belki çocuklar eğlendiklerini sanıyor olabilirler. Komsumuzun kizi baliklarin ucmadigini bildigi halde kendilerince ucurmak icin bir akvaryum dolusu baligi (kuzeniyle birlikte ) pencereden firlatmislar. Benim babam da kuşu ölünce üzüntüden kendine gelemiyor . amma çok konustum susayim artik .

Benim1kedimvar

Evet. Tabi ki sadece yetistirilme tarzi degil . sonucta icgudumuzle hareket etmiyoruz egilitmek bir yere kadar insanin icinde sevgi olmasi lazim . ben kelebek cekirge ve yaprak kabuklu bocekler haric bocekleri de severim ama iste bazi insanlara boyle soyleyince onlara anormal gelebiliyor . amcama buyuk bir sevincle kedi sahiplendigimi soyledigim zaman " napacan kediyi " dedi . gercekten icimde bir yerlere dokunmuştu. Cok üzücü. O cocuklar büyüyüp beni yonetecek belkide. Bu daha da üzücü

dollfacepersian

Benim1kedimvar
Dediğiniz gibi yetiştirme bir yere kadar,insanın içinde sevgi olması lazım.Şuan babaannem bizimle ve resmen geldiği günden beri cehennemi yaşatıyor bana. Sürekli hasta olacaksınız,her yer kedi tüyü,bi kadın bu yüzden öldü,kediye dokunmayın,öpmesene,kapıyı kapat kedi gelmesin,bu kedi neye yarar diyor. Dayanamıyorum artık,laftan da anlamıyor